Наш ресурсний центр увійшов до всеукраїнської мережі ресурсних центрів
30.01.2013
Про проект «Ресурсний центр як шлях залучення киян до створення ОСН»
Київський міський осередок Всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння самоорганізації населення» (надалі – КМО) створив у жовтні 2011 року Ресурсний центр для органів самоорганізації населення (надалі – ОСН). В рамках його діяльності нами постійно надається всебічна допомога ОСНам та членам ініціативних груп у їх діяльності.
Тому для подальшого розгортання його діяльності було важливим завданням взяти участь у конкурсі Міжнародного фонду «Відродження» «Розвиток системи ресурсних центрів для органів самоорганізації населення», оголошеного у вересні 2012 року. Для його реалізації КМО зробив низьку дій – прийняв відповідне рішення, сформував відповідну робочу групу і підготував проект «Ресурсний центр як шлях залучення киян до створення ОСН». До конкурсу було подано 42 заявки і ми стали одними з 8 переможців, що засвідчує вагомість нашої перемоги. У такий спосіб ми увійшли до всеукраїнської мережі з 8 таких центрів і тепер маємо показати ефективність своєї роботи в рамках свого ресурсного центру. З 1 лютого поточного року розпочалася реалізація проекту і з ним новий етап роботи КМО у сфері самоорганізації населення.
Метою проектної пропозиції є надання всебічної допомоги столичним ОСН та членам ініціативних груп у їх діяльності, сприяння створенню нових ОСН в межах територій 5 районів міста Києва (Дніпровського, Дарницького, Деснянського, Подільського та Оболонського), створення умов через сферу самоорганізації населення до запровадження ефективного діалогу киян з міською владою і прийняття за його результатами владою виважених рішень.
В раках проекту Ресурсним центром при КМО «Лівобережжя» (далі – РЦ «Лівобережжя» або центр) надаватимуться на постійній основі інформаційні, консультативні, правові та Інтернет послуги ініціативним групам та ОСНам зазначених районів столиці.
Для нас позитивом від реалізації зазначеного проекту буде й те, що це допоможе організувати діяльність КМО та центру на системній основі шляхом плідної співпраці з активістами руху самоорганізації населення, ОСНами та владою.
Про робочу зустріч переможців конкурсу Міжнародного фонду «Відродження»
В рамках підготовки до початку роботи РЦ «Лівобережжя» КМО у складі 3-х осіб: голови правління Андрія Нєстєркова, заступника голови правління Олександра Чунаєва та члена правління Валерія Гуманенко взяв участь 20 грудня 2012 року у робочій зустрічі переможців цього конкурсу, яка відбулася у м. Києві у приміщенні Міжнародного фонду «Відродження». Від МФВ взяли участь директор Програми «Громадянське суспільство та належне врядування» Олексій Орловський, Олександра Горячева, менеджер і Ольга Луцишина асистент цієї Програми та Станіслав Лячинський, директор зі стратегічних комунікацій та зв’язків з громадськістю, а від переможців конкурсу – 15 осіб разом з нами.
В рамках зустрічі відбувся цікавий обмін досвідом діяльності громадських організацій – переможців конкурсу та станом розвитку самоорганізації у їх регіонах. Було презентовано у формі слайдів кілька регіональних проектів, які розпочалося з нашого виступу. Провів презентацію нашого КМО та проекту голова правління Андрій Нєстєрков. З цікавою презентацією «Підтримка регіональних ресурсних центрів для органів самоорганізації населення» виступив голова ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» (далі – Асоціація) Андрій Крупник.
Завершилася зустріч підписанням та отриманням Угод про реалізацію проектів.
Учасники зустрічі із задоволенням сприйняли інформацію МФВ про проведення напередодні початку реалізації проектів в м. Одеса з 24 по 26 січня 2013 року 3-деного семінару, в рамках відбудеться відповідне навчання. Від кожної організації у цьому семінарі братимуть участь 2 особи.
Про проведення Школи самоорганізації населення
3-дений семінар в м. Одеса, який провела Асоціація у формі Школи самоорганізації населення за підтримки МФВ, був іноді палким, цікавим та корисним. Формат семінару був набагато ширшим – у ньому взяли участь в цілому 28 осіб. Від нас у ньому взяли участь керівник проекту Валерій Гуманенко та головний виконавець і ключовий експерт Олександр Чунаєв.
Робота Школи будувалася на сесіях (спільних засіданнях) та робочих групах. Протягом її роботи відбувалися тематичні зустрічі із запрошеними особами з міст Одеси, Луганська, Горловки, Димитрова Донецької області і наприкінці кожного дня учасниками семінару підбивалися підсумки його проведення.
В рамках першого дня Школи для багатьох учасників була цікава робота в 3-х групах з питання відмінності ОСНів від органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань та ОСББ, результати роботи яких потім були узагальнені на спільному засіданні. Так, я взяв участь у групі з визначення відмінностей ОСН від громадських об’єднань, а Валерій Гуманенко – у роботі групи з визначення таких відмінностей від ОСББ та їх презентації на спільному засіданні.
Для нас були цікавими тематичні зустрічі, які відбулися другого дня, з начальником управління з питань внутрішньої та інформаційної політики Луганської міської ради Оксаною Терещенко та заступником міського голови м. Горловка Оленою Головкіною та на третій день – з головою Координаційного комітету самоорганізації населення м. Димитрова Донецької області В’ячеславом Сиротою.
У м. Луганську з населенням 463 тис. осіб створено 49 ОСНів із статусом юридичних осіб і 476 вуличних і квартальних ОСНів шляхом повідомлень. Місто стало піонером у нетрадиційному підході до утворення ресурсного центру. Вперше в Україні 3 партнери – міська рада, обласна громадська організація «»Громадянська ініціатива Луганщини» та Луганський міський осередок Асоціації уклали Меморандум про співпрацю в його рамках. 6 керівників ОСНів включені до складу Громадської палати при міськраді.
У м. Горлівці діють набагато менше ОСНів – всього 29 і там тільки розпочинає діяти відповідний Ресурсний центр. Але цікавою була така інформація – влада щорічно проводить складання соціального паспорта, що дозволяє здійснювати моніторинг серед мешканців міста актуальних соціальних проблем громади. Міська влада готує відповідний опитувальник і фінансує проведення цього опитування.
У м. Димитрові Донецької області створена унікальна структура – Координаційний комітет самоорганізації населення, який є юридичною особою, і діють 13 ОСНів (6 мікрорайонних та 7 квартальних) без такого статусу. 13 керівників цих ОСНів входять до складу ККСН як співробітники по сумісництву.
Семінар був напруженим – було обговорено 16 тем. При підведення підсумків його учасники висловлювали своє задоволення від обміну досвідом та спільної роботи.
Семінар виявив різну ступінь підготовки його учасників, але це можна виправити під час реалізації регіональних проектів. Важливо інше – учасники отримали необхідні знання і пакет різноманітних методичних посібників, які як раз і допоможуть у цьому. Запорукою цьому буде також співпраця та взаємодопомога членів мережі цих центрів один одному. А наша Асоціація є вірним товаришем та партнером у сприянні розвитку руху самоорганізації у їх регіонах.
Відповідний матеріал про роботу Школи розміщено на веб-сайті «Самоорганізація в громаді».
Олександр Чунаєв, заступник голови правління КМО,
головний виконавець проекту