13 червня 2013 року відбувся столичний круглий стіл щодо місця та подальшого розвитку органів самоорганізації населення у контексті конституційних реформ
Всеукраїнська громадська організація «Асоціація сприяння самоорганізації населення» (далі – Асоціація) та її Київський міський осередок (далі – КМО) разом із департаментом суспільних комунікацій Київської міської державної адміністрації провела у м. Києві 13 червня 2014 року у приміщенні Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації по вул. Богдана Хмельницького, 24 круглий стіл на тему «Політика Київської міської державної адміністрації щодо органів самоорганізації населення у контексті конституційних реформ».
У круглому столі взяли участь 34 особи. Захід відбувся за участі голови Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації Петра Пантелеєва, в.о. обов’язки відділу Секретаріату Київради Янзюка О.І., начальника відділу департаменту суспільних комунікацій КМДА Віктора Галети, начальника відділу з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації Ірини Романенко, депутата Київської міської ради Левади С.Я., активних керівників ОСНів столиці, членів правління та складу КМО Асоціації.
Відкрив та виступив модератором круглого столу голова КМО Асоціації Андрій Неєстєрков. У своєму вступному слові він відмітив. що створення осередком ресурсного центру стало новим кроком у його діяльності і дозволило впливати у такий спосіб на подальший розвиток самоорганізації столиці.
Голова Шевченківської районної у місті Києві державної адміністрації Петро Пантелеєв привітав учасників заходу і запропонував співпрацю з Асоціацію для реалізації відповідних ініціатив в межах Шевченківського району м. Києва. Він проінформував про свої дії щодо запровадження узгодженого наприкінці 2013 року з робочою групою ОСНів механізму здійснення ними контролю за якістю ремонтних робіт у житлових будинках шляхом надання окремого доручення голови адміністрації. Для його запровадження вже на рівні столиці цей механізм має розглядатися новообраною міською радою і голова цієї райдержадміністрації готовий підтримати його на відповідному рівні. Таким чином, зусилля членів КМО Асоціації вже знайшли підтримку на рівні керівника адміністрації одного столичного району і у такий спосіб поки що реалізована відповідна пропозиція попереднього проекту КМО Асоціації за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Голова Асоціації Андрій Крупник висвітлив питання розвитку руху самоорганізації населення в Україні і відмітив його важливість саме зараз, коли величезну суспільну енергію, що пробудилася, треба спрямувати у конструктивне русло.
Про місце ОСНів в системі місцевого самоврядування у контексті змін до Конституції України та нової редакції Закону України «Про органи самоорганізації населення» розповів директор Програми ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» Олексій Орловський. За його словами, запропоновані до громадського обговорення пропозиції змін до Конституції України містить у статті 140 дискримінаційну норму щодо делегування повноважень органам самоорганізації населення (без фінансів та майна) і фактично зводить нанівець їх роль та місце в системі місцевого самоврядування. Крім того, на 18 червня передбачено засідання парламентського Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування з розгляду депутатського законопроекту № 3747 від 11.12.2013 «Про загальні збори (конференції) членів територіальної громади за місцем проживання» і уряд рекомендує його відхилити. Тому можливо доведеться Асоціації звернутися за допомогою до столичних ОСНів і він запропонував їм направляти листи у підтримку вказаного законопроекту до народних депутатів України.
Питання діяльності Ресурсного центру «Лівобережжя» та роль такої громадської інституції у формуванні дієздатної столичної територіальної громади та відповідальної влади висвітлить його директор Олександр Чунаєв.
Депутат Київради Левада С.Я. виступив з низкою ініціатив активної участі ОСНів в управлінні місцевими справами. Так, він запропонував залучити ОСНи до обговорення проектів детальних плавнів територій, створення при них управляючі компанії і з метою посилення правопорядку створити столичну муніципальну міліцію. Єдиним виходом із складної соціально-економічної ситуації у Києві депутат вбачає передачу владу цим представницьким органам мешканців, а можливі у майбутньому виконкоми формувати з числа членів ОСНів та представників влади.
Представники ОСНів виступили зі своїми проблемами та ініціативами. Так, керівник ОСН «Комітет мікрорайону «Дачі Караваєві» Олена Папуша підняла питання про утримання доріг у приватному секторі. А представник мікрорайонного ОСН «Грушківський» запропонував питання про відкликання депутатів шляхом використання електронних форм. Секретар такого ОСН на масиві Березняки Ігор Мамула запропонував створити у структурі КМДА окремий структурний підрозділ, оскілки в межах існуючого департаменту профільний відділ об’єднаний з відділами з питань реклами та ЗМІ. Крім того, для представлення позиції ОСНів столиці щодо 2-х законопроектів № 3704-1 та 3747 запропонував зустрітися з членами вказаного парламентського Комітету.
Начальник відділу департаменту суспільних комунікацій КМДА Віктор Галета проінформував учасників заходу про те, що зараз у столиці у складних умовах йдуть виборчі конференції у зв’язку з обранням Київради нового скликання. У столиці по районах відбуваються громадські обговорення пропозицій змін до Конституції України і за їх результатом незабаром буде відправлено бачення КМДА щодо цих пропозицій на адресу віце-прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. На його думку. вже настав час у столиці перейти до якісного рівня діяльності ОСНів і порушити питання перед нової Київрадою про делегування кільком ОСНам додаткових повноважень. Він запропонував кожному активному ОСНу визначитися з такими делегованими повноваженнями та можливими сумами їх фінансування з міського бюджету. На підтримку цієї ініціативи голова Асоціації Андрій Крупник запропонував відповідну допомогу у тому плані, що Асоціацією напрацьовані нормативно-методичні матеріали та підходи до зазначеного делегування і вони можуть бути надані департаменту КМДА для такої роботи.
Начальник відділу з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації Ірина Романенко запропонувала розширити формат такої зустрічі у майбутньому і взяти у ній участь хоча б по одному керівнику від усіх ОСНів та керівникам відділів 10 райдержадміністрацій з питань самоорганізації населення. На підтримку цієї пропозиції голова Асоціації Андрій Крупник запропонував включити проведення загальноміської конференції до рекомендацій заходу і висловив бачення її проведення. Для цього потрібно буде створити оргкомітет з визначених комісій, за результатами якого будуть сформовані пропозиції для розгляду на пленарному та секційних засіданнях. Він запропонував КМО Асоціації взяти участь у підготовці та роботі майбутнього заходу і висловив бажання бути присутнім на ньому.
Хочу відмітити, що до цього часу у столиці проводили виключно конференції ОСНів і така пропозиція вперше дозволить залучити до обговорення актуальних для киян питань та до участі у цьому заході представників громадськості. Тому обсяг роботи буде значним і саме плідна координація зусиль Асоціації, нашого осередку, громадськості та департаменту суспільних комунікацій КМДА стане запорукою досягнення поставлених завдань.
За оцінкою учасників круглого столу він був для них цікавим. Присутні керівники ОСНів виявили бажання тісно спілкуватися з КМО Асоціації для отримання консультацій з питань своєї діяльності в рамках Ресурсного центру «Лівобережжя».
За результатами проведення заходу були прийняті Рекомендації. Для подальшого розвитку руху самоорганізації у ній запропоновано низку нормативно-правових ініціатив, але важливим є ще пропозиція щодо створення окремої структури у структурі міської виконавчої влади – Ради з питань сприяння діяльності органів самоорганізації населення міста Києва як консультативно-дорадчого органу при столичній міськдержадміністрації і аналогічні їй Ради з таким статусом при райдержадміністраціях. У Києві вже створена перша така структура при Дніпровській райдержадміністрації і ми незабаром активізуємо її роботу. Через створення вказаних структур ОСН міста почнуть виступати повноцінними представниками своїх мешканців у діалозі з органами столичної влади і можуть стати у перспективі її опорою у подальшому розвитку столиці.
Круглий стіл було проведено в рамках проекту «Ресурсний центр як шлях подальшого розвитку локальної демократії столиці» за підтримки програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження».
Заступник голови правління,
директор Ресурсного центру «Лівобережжя» КМО Асоціації
Олександр Чунаєв