В Херсоні відбулася підсумкова зустріч представників регіональних ресурсних центрів
26.02.2015
20 – 21 лютого 2015 року у м. Херсон відбулася зустріч представників 10 регіональних ресурсних центрів (РЦ) для органів самоорганізації населення (ОСН) з обміну досвідом своєї діяльності. За час реалізації ними відповідних проектів протягом березня 2014 року – лютого 2015 року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (МФВ) зроблено багато корисного і на їх проведення, безумовно, вплинула сьогоднішня ситуація в країні. Від РЦ «Лівобережжя» участь у спільному заході взяли Олександр Чунаєв як його директор, керівник проекту та Валерій Гуманенко, керівник громадської спілки «Асоціація органів самоорганізації населення міста Києва», виконавець проекту.
Перший день зустрічі 20 лютого був повністю присвяченій низки зустрічей, які розпочалася з відвідування 2-х сіл Музиківка та Висунці Білозерського району Херсонської області, які є частиною об’єднаної сільської громади Музиківської сільської ради. Ця рада включає ще одне село і загальна кількість її мешканців складає понад 2700 осіб.
Представниця сільради Людмила Погрібна показала гостям село Музиківка і його досягнення, які були зроблені саме за активної самоорганізації його мешканців. У селі діють 2 громадські організації «Турбота» і «Музичани» та 17 квартальних комітетів. Ці організації плідно працюють на розвиток села – перша організація збирає кошти від громадян та місцевого бізнесу для потреб медицини, а інша розв’язує його проблеми шляхом реалізації міні –грантів від 4 до 5 тис. грн. Нам показали центр села і його головні будівлі – бібліотеку, яка стала його головним культурним центром і де відбуваються громадські заходи, та двоповерхову амбулаторію загальної медицини сімейного лікаря, яка була реконструйована за рахунок гранту і має необхідне медичне обладнання для лікування односельців. Амбулаторія має швидку та автомобіль сімейного лікаря, що дозволяє надавати термінову медичну допомогу жителям цього села.
Сільрада здійснює активну для цього рівня влади інформаційну діяльність – веде свій сайт і сторінки у соціальних мережах «Фейсбук» та «Вконтакті», видає місцеву газету «Музичанський вісник» невеликого розміру накладом 1000 примірників, яка розноситься у кожний двір. За словами представниці сільради планується розбудувати будинок Дому культури, який був куплений місцевим підприємцем і переданий ним сільраді під зазначені цілі. Оскільки неподалік проходить адміністративний кордон з Кримом, у селі планується передати гуртожиток для розміщення у ньому прикордонників та їх сімей.
Наступним місцем відвідування стало розташоване неподалік село Висунці. Зустріч відбулася у клубі «Затишок» – культурному центрі села. Перед гостями виступила керівник сільського комітету, який був утворений нещодавно у липні 2014 року у складі 7 осіб шляхом повідомлення. Вона розказала про головні проблеми села, чисельність мешканців якого становить орієнтовно 510 – 520 осіб і їх реєстрація здійснюється нею через … відповідний запис у зошиті. За її словами їх три і першої з них є невирішеність питання газифікації села. Для цього був створений газовий кооператив, розроблено проект газовідведення, вкладено з 2012 року до 40 тис. грн., але вирішення питання відкладається на невизначений час. Друга проблема полягає у проведенні освітлення села, яке у вночі погружається у повну мряку. І третьою проблемою стало питання вирівнювання рельєфу села, зміна якого була викликана будівництвом будинку автосервісу і викликала постійне затоплювання 7 прилеглих до нього дворів. Сам власник цього бізнесу проживає, до речі, у столиці і з ним сільський комітет передбачає провести необхідні перемовини щодо усунення негативних наслідків цього будівництва.
Далі маршрут проліг від цього села знову до обласного центру. Першою точкою відвідування стала територія приватного сектору в межах квартального комітету № 28 Шуменського мікрорайону м. Херсону. Цей комітет, як і всі інші квартальні, створений шляхом повідомлення, складається з 4 осіб і його очолює Андрій Костянтинович, диякон церкви. Комітет займається питання вивезення побутового сміття із своєї території раз на тиждень за рахунок сплати коштів у сумі 10 грн. з особи, видає довідки його мешканцям, на дольових засадах взяв участь у побудові дороги та ремонту 119 кв. м асфальту. Приймає участь у мобілізаційних заходах – розносить відповідні повістки.
Наступна зустріч відбулася з керівником будинкового комітету по вул. Лугова, 22а, яка розповіла про досить незвичайну історію цього будинку. Раніше будинок малосімейного гуртожитку належав напівпровідникового заводу, який потім був переданий приватному підприємству. А далі це цікавіше – ним були знищені всі документи і після цього гуртожиток з людьми перетворився у міраж. Зараз керівником будинкового комітету фактично відновлено необхідні документи і на розгляд Херсонської міськради направлені документи щодо надання дозволу на приватизацію цього будинку, що у разі отримання від депутатів позитивного рішення дозволить перейти до важливого етапу – створення ОСББ. власними силами мешканців будинку було очищено підвал від сміття і на цей час воно перетворено у своєрідне укриття для його мешканців та діток з прилеглого дитячого садку, яке має окремі виходи, каналізацію та водовідведення.
Далі ми відвідали два ОСББ по вул. Дорофеева, 38 та 40. Інформацію про господарюванню у цих будинках нам надав депутат міськради Назарян Євгеній Григорович, якій у першому будинку є його головою, а у іншому – керуючим будинку. У першому будинку були проведені ремонти 3 з 10 під’їздів. Цікавим було те, що мешканці цього будинку оплачують персонально використанням ліфтів через індивідуальні картки за ціною 18 коп. за кожний підйом / спуск, а ОСББ укладає безоплатний договір з експлуатуючою організацією на технічне обслуговування. А оплату своєї роботи ця організація отримує у свою чергу з міського бюджету за відповідними договорами.
Завершальним акордом зовнішнього спілкування представників регіональних РЦ стала наша зустріч з заступником Херсонського міського голови Трібух Інною Петрівною. Вона повідомила присутніх про прийняття в цей день депутатами міськради Програми розвитку громадянського суспільства і Положення про міський конкурс для юридичних осіб для вирішення актуальних питань розвитку міста. Цей конкурс поширюватиметься на громадські об’єднання, кооперативи, 318 ОСББ та 107 ОСНів, з яких лише 2 мають статус юридичної особи і передбачає фінансування відповідних робіт на суму 10 млн. грн. Пріоритетами зроблено роботи з освітлення вулиць, капітальний ремонт ліфтів, яким понад 60 років експлуатації, прибирання та озеленення територій. Також міськрадою було затверджено Положення про сталий енергоефективний розвиток обласного центру на 2015 – 2030 роки і у ній пріоритетами визнано зокрема утеплення житлових будинків, індивідуальні теплові пункти, модернізація котелень.
Зрозуміло міська влада займається питаннями розселення внутрішніх переселенців, яких у місті нараховується досить багато. На цей час по приватних будинках та пансіонатах розселено близьке 9 тис. таких осіб. Зараз, враховуючи фактичний прикордонний статус області, наголос у подальшому розселенні робиться саме на розміщенні військових.
На завершення цього дня представники регіональних РЦ обговорили попередні результати роботи своїх центрів і тут слід відзначити певні досягнення наших колег.
У м. Дніпропетровськ створена Робоча група з активістів при облраді, яка охоплює її 15 постійних комісій. Проекти рішень облради надаються на погодження цій Робочій групі і тепер без наявності їх висновків проекти рішень не приймаються на розгляд її депутатів. Це просто унікальний досвід запровадження громадського контролю над діяльністю обласного депутатського корпусу, вартий поширенню по всій Україні. У м. Херсон також вперше створена Громадська рада при міській раді, яка діє на підставі затвердженого розпорядженням Херсонського міського голови Положення про цю структуру. Це також цікава ініціатива, яка діє в межах обласного центру і при активній участі його мешканців може стати ефективним інструментом міського громадського контролю. У м. Миколаїв зусиллями Фонду його розвитку активно розглядалася порушене ним питання покращення благоустрою території цього обласного центру за участі ОСНів і кілька його членів увійшли до складу адміністративної комісії при міськвиконкому. У м. Луцьк завдяки зусиллям наших колег на розгляді у депутатів міськради знаходиться підготовлене ними Положення про громадський контроль за утриманням житлових будинків та прибудинкових територій.
Окупація частини території України внесла свої певні корективи у діяльності відповідних ресурсних центрів у м. Макіївка та Луганськ, які фактично перетворилися у своєрідні волонтерські організації. У м. Макіївка ОСНи надають мешканцям соціальну допомогу, зрозуміло, на безоплатній основі, самі розносять їжу одиноким та малозабезпеченим громадянам. Про гостроту проблеми внутрішніх переселенців у Луганській області засвідчує те, що в межах її звільненої території станом на 1 лютого 2015 року знаходяться 160 тис. осіб. Тому вони вимушені були діяти на звільненій від окупантів території України, зокрема у містах Артемівськ та Краматорськ.
Другий день 21 лютого пройшов у спілкування на тему внутрішніх питань функціонування регіональних РЦ – обговорення підсумків їх проектної діяльності за даними аналізу анкет цих центрів, визначення їх подальшої діяльності як «двигунів» розвитку місцевої демократії та розгляду можливостей отримання відповідного фінансування.
На початку роботи другого дня Голова Всеукраїнської громадської організації (ВГО) «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Андрій Крупник проінформував присутніх про проведену ним роботу з узагальнення отриманих від регіональних РЦ анкет і визнав роботу всієї мережі цих центрів позитивною, незважаючи на складності існуючої ситуації. Рух самоорганізації населення в масштабах України, за його словами, залишається на відносно високому рівні – станом на 1 січня 2015 року нараховується 1372 ОСНів із статусом юридичної особи, а кількість з них легалізованих шляхом повідомлення орієнтовно в межах 12 – 13 тисяч. Одним з напрямків їх діяльності є лобіювання нового законодавства для ОСНів і в рамках обговорення цього питання був проведений так званий брейн-стормінг щодо планування заходів лобіювання. Простіше кажучи, був проведений звичний мозковий штурм у формі 3 груп, де розглядалися визначені питання. Представники РЦ «Лівобережжя» увійшли до складу групи з обговорення дій нашої Всеукраїнської асоціації з просування відповідних законопроектів, на якій ми за стислий час розглянули які меседжі потрібно поширювати серед влади, ЗМІ та громадськості. З результатами бліц – обговорення від нашої групи виступив представник громадської спілки «Макіївське об’єднання розвитку самоорганізації» Сергій Карелін.
Захід був проведений ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в межах проекту «Підвищення професійного рівня представників регіональних ресурсних центрів для органів самоорганізації населення». Він пройшов у такій теплій обстановці, що нам вкотре захотілося продовжити наше спілкування у подальшому. Така чергова нагода може бути реалізована нами у рамках підготовки нового проекту за сприяння МФВ і ми з свого боку докладемо максимальних зусиль для досягнення цієї висоти. Буду чесним, ну дуже цього хочеться, адже такого середовища ніде немає більше і тому воно унікальне.
Олександр Чунаєв,
директор Ресурсного центру «Лівобережний»,
керівник проекту № 48629