Рейдер – забудовник вирішив прискорити захват земельної ділянки. Куди дивиться влада?
13.10.2009
У попередній статті від 9 вересня цього року було проінформовано громадськість про ситуацію з рейдерським захопленням автостоянки на Русанівці по вул. Ентузіастів, 49. Стаття викликала інтерес до цієї проблеми і я вдячний всім, хто з нею ознайомився та її підтримав. Ситуація має своє рейдерське продовження.
ТОВ “Сіті-Інвестгруп” взяло курс на прискорення захоплення земельної ділянки, на якій розташована наша автостоянка, адже, як ми раніше повідомляли, його примушує час. У вересні з неї були остаточні витиснені члени Громадського активу членів ГО “КМСА” – користувачів автостоянки № 11, з якими були розірвані відповідні договори за формальною ознакою – несплатою орендної плати за зберігання власних автомашин. З одного боку вдалося позбутися незручної опозиції, які, на думку рейдера-забудовника, заважали їм у реалізації їх масштабних планів освоєння території, а з іншого всім користувачам була продемонстрована його сила та могутність. Та справа в головному – товариству треба якнайшвидше звільнити автостоянку від автомашин і таким механізмом стало різке та систематичне підвищення цієї плати. Якщо до серпня поточного року вона складала 180 грн, то з 1 серпня – 350 грн. і з 1 вересня – вже 450 грн. Ця автостоянка ніколи не була елітною і наші мешканці при її помірних розмірах завжди тримали на ній свої автомашини. Зрозуміло, що тепер не кожний мешканець-власник залізного коня може це собі дозволити тримати своє авто на цій стоянці і частина з них перемісить їх у двори та газони житлових будинків. Що буде завдано шкоди зеленим насадженням та екології мікрорайону, їх не хвилює і, більш того, зовсім не цікавить. Адже шалені гроші – понад усе, а все інше – по барабану.
Такі дії ТОВ “Сіті – Інвестгруп” не можуть не бентежити орган самоорганізації населення “Комітет мікрорайону “Русанівка” м. Києва (далі – “Комітет мікрорайону “Русанівка”). Одним із кроків боротьби з рейдерами, як відомо, є гласність і тому ми хочемо надати нову, більш розгорнуту інформацію про рейдерські дії взагалі щодо автостоянки та земельної ділянки, на якій вона розташована, і нашу нелегку боротьбу.
З вересня 2007 року, коли нам стало відомо про славнозвісне рішення Київради від 26 липня 2007 року №73/1907 “Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю “Сіті – Інвестгруп” земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-офісного центру з закладами культурно-розважального призначення та паркінгами загального користування на вул. Ентузіастів, 49 у Дніпровському районі м. Києва”, на цей час нами направлено 51 лист до різних органів влади, владних інстанцій, комунальних підприємств і керівників депутатських фракцій та груп Київради вже двох скликань поспіль. І ми начебто досягли певного успіху, але повне мовчання Прокуратури міста Києва і в цілому правоохоронних органів щодо вжиття необхідних антирейдерських дій нас насторожує.
Коли ми вперше 01.11.2007 звернулися до керівника управління Служби безпеки України у м. Києві про діяльність ТОВ “Сіті-Інвестгруп” і можливі ознаки корупції та рейдерства, то відповідь заступника начальника Головного управління І. Шкурата від 12.11.2007 №51/17/П-910/24 на наше звернення була формальною і не містила інформації про безпосередні дії Головного управління по захисту прав наших мешканців від посягань з боку зацікавлених структур (рейдерів).
Направлення ними нашого листа до міської Прокуратури не призвело до вжиття нею жодних заходів щодо захисту прав мешканців Русанівки на гідне середовище проживання, довкілля та збалансований розвиток житлового масиву. Прокуратурою м. Києва було доручено прокурору Дніпровського району м. Києва, старшому раднику юстиції Мельничуку О.В. перевірити викладені у нашому листі доводи і, зокрема, у разі виявлення порушень законності рішення Київської міської ради V скликання від 26.07.2007 № 73/1907 підготувати проект прокурорського реагування, який мав бути скерованим до прокуратури міста. Наш лист у вересні 2008 року Прокурору Дніпровського району м. Києва щодо стану розгляду зазначеного листа Прокуратури міста Києва залишився без відповіді.
За такої ситуації протягом 2008 року Комітет мікрорайону “Русанівка” звернувся до органів влади міста та Дніпровського району щодо з’ясування правових підстав прийняття зазначеного рішення і за результатами узагальнення отриманої інформації самостійно зробив висновок про його неправомірність. Подібного ніхто не застосовував у боротьбі із забудовниками і отримана від владних органів інформація нас вразила. Нами була зроблена значна за часом та обсягом робота і її результати були повторно направлені листом від 13 квітня 2009 року. Здавалося, що нам мають подякувати за таку допомогу, але міська Прокуратура взагалі не відповіла і лише від секретаріату депутатської фракції “Блок Віталія Кличка” стало відомо про направлення нею на наше останнє звернення протесту до Київради. А скільки ще часу сплине до розгляду цього протесту, невідомо. Так само не можна сказати і про кінцевий результат його можливого розгляду, оскільки, по великому рахунку, багато що в столиці залежатиме від результатів великих президентських перегонів.
Нашу увагу привернули деякі факти застосування щонайменш з 2007 року зацікавленими структурами та особами рейдерських схем, які потребують подальшої ретельної перевірки.
По-перше, нас турбує ситуація щодо правового статусу земельної ділянки, на якій розташована наша автостоянка.
З 1978 по 2002 рік зазначена земельна ділянка законно використовувалася Київською міською організацією Всеукраїнської спілки автомобілістів під автостоянку №11, а потім ця ділянка вже двічі незаконно змінювала свій правовий статус та функціональне призначення. За інформацією Головкиївархітектури відповідно до Генерального плану міста, затвердженого рішенням Київради від 28.03.2002 № 370/1804, вона за функціональним призначенням була віднесена до території вулиць і доріг. А потім згідно з п. 2 рішення Київради від 26 липня 2007 року № 73/1907 вказана територія була вилучена з території вулиць і доріг та переведена до зони громадських будівель і споруд. За інформацією Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) на 26.07.2007 у них не було зареєстровано документів щодо посвідчення в установленому порядку права власності чи права користування земельною ділянкою на вул. Ентузіастів, 49. Тоді незрозуміло, як могла використовуватися ця земельна ділянка під автостоянку з 2002 по 2007 рік.
Таким чином, відповідна земельна ділянка через незаконність відчуження стала об’єктом рейдерських атак.
По-друге, нас зацікавила розміщена на сайті Міжнародної девелоперської компанії “GLD Invest Group” (http://www.gld-invest-group.com) інформація про заплановане на ІІ квартал 2009 року будівництво офісно-готельного комплексу – об’єкта класу А площею 23.825 м? з тривалістю будівництва 3 роки. Об’єкт будуватиметься з 3 рівнями паркінгу, 2 з яких – підземні, а їх загальна місткість – 154 паркомісця з 2 окремими в’їздами. Його планується побудувати на лівому березі Дніпра біля Русанівського каналу. Будівля включатиме офіси (13.665 м?), готель (7.520 м?), конференц-залу (1.280 м?), ресторан (1.100 м?) та кафе (260 м?). Згідно з мапою мова йде про можливу забудову території існуючої автостоянки по вул. Ентузіастів, 49.
Згідно з веб-сайтом зазначена компанія займається проектуванням, будівництвом, здачею в оренду і продажем об’єктів комерційної нерухомості, в основному логістичних та офісних комплексів, в Центральній і Східній Європі та входить до компанії “GLD Holding GmbH” (Австрія), яка за сферою діяльності є інвестиційно-девелоперським холдінгом. Безумовно, час сплинув і ці плани не реалізовані, що нас тішить. Але така загроза залишається, бо рейдери добровільно від них не відмовляються і вживатимуть різноманітні і неочікувані для нас дії.
Нас вразило співпадіння адреси цього об’єкту з адресою, вказаною в зазначеному рішенні Київради, цілі забудови земельної ділянки і у певній мірі назви забудовника з назвою вказаної девелоперської компанії. Ми не виключаємо кілька варіантів: ТОВ “Сіті – Інвестгруп” може бути у складі структури компанії “GLD Invest Group” або юридичною особою, створеною зацікавленими особами спеціально для прийняття рішення про відведення їй в установленому порядку зазначеної земельної ділянки. В першому варіанті компанія “GLD Invest Group” зможе безпосередньо приступити до реалізації своїх планів з певної дати, а в другому – вказане товариство може продати або надати земельну ділянку в орендне користування цій компанії і остання лише після цього зможе здійснювати свої плани.
Тобто, ТОВ “Сіті – Інвестгруп” може бути пов’язана з компанією “GLD Invest Group” або мати з нею певні стосунки.
По-третє, є запитання до відповідності реєстрації цього товариства і його Статуту вимогам чинного законодавства.
Дніпровське районне управління Головного управління МВС України у місті Києві у своєму листі від 11 березня 2008 року до Комітету мікрорайону “Русанівка” не надало інформації про його місцезнаходження, але … для отримання додаткової інформації запропонувало звернутися до них. А Головне управління КМДА з питань внутрішньої політики на наше звернення від 17 березня минулого року щодо надання допомоги у в організації зустрічі з керівництвом ТОВ “Сіті – Інвестгруп” для проведення відповідних громадських слухань просто не відповіло. Такі дії сталі зрозумілими після ознайомлення з інформацією в цій частині, зазначеній щодо ТОВ “Сіті – Інвестгруп” як сторони договору оренди земельної ділянки від 6 грудня 2007 року. Товариство має за ЄДРПОУ код 33938561, розташоване в м. Києві за адресою: вул. Мечнікова, буд. 8, кв.22 і зареєстроване Печерською районною в місті державною адміністрацією 08.12.2005 за № 10701020000015808. Начебто дані виглядають нормальними та ось далі дані дивують. Товариство діє на підставі Статуту, чомусь зареєстрованим цією адміністрацією 23.07.2007 за тим же номером, та протоколу № 22/02-07 загальних зборів його учасників від 22.02.2007.
Тобто, проводяться за 5 місяців ці збори і вказана реєстрація Статуту ТОВ “Сіті – Інвестгруп” за 3 дні до рішення Київради від 26.07.2007. Як блискуче і, головне, оперативно під дату працює печерська райдержадміністрація, аж дихання захоплює.
По-четверте, у погодженні відповідних проектів чомусь приймають участь різні фізичні та юридичні особи. Так, містобудівне обґрунтування на замовлення товариства робить фізична особа-підприємець Ковальська Г.Л., але за погодженням його проекту до цього підприємства звертається взагалі інша юридична особа – ТОВ “Пріоритетбудсервіс”. До речі, остання структура має скандальну відомість, коли на підставі підроблених документів Київською міською радою 24 травня 2007 року їй були передані земельні ділянки та автостоянки № 24-25 по вул. Березняківській, 17-19 і за поданням Прокуратури м. Києва 23.04.2009 нею ж було скасовано це рішення.
Погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надається підприємством у лютому 2007 року одному директору ТОВ “Сіті – Інвестгруп”, а через 3 місяця стосовно містобудівного обґрунтування – вже другому директору вказаного товариства.
Тому щонайменш третя та четверта підстави дозволяють визнати ТОВ “Сіті – Інвестгруп” рейдерською структурою, яка здійснює протиправне захоплення зазначеної земельної ділянки.
По-п’яте, непокоїть спроба ТОВ “Сіті – Інвестгруп” незаконно придбати у свою власність всю або частину цієї земельної ділянки для будівництва, експлуатації і обслуговування торгівельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та паркінгами загального користування.
Так, в Управлінні охорони навколишнього природного середовища виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі – Управління) в 2008 році розглядалися надані цим товариством матеріали щодо можливості продажу їм зазначеної земельної ділянки для вказаних цілей. Управління з незрозумілих підстав в порушення законодавства надало згоду на продаж земельної ділянки площею 0,18 га, яка начебто відводилась за рахунок частини земель, відведених відповідно до рішення Київської міської ради депутатів трудящих від 15.02.1971 № 215. Одночасно Управління заперечило проти викупу земельної ділянки площею 0,1 га, яка належить до земель рекреаційного призначення і визначена як парк відпочинку на Русанівській набережній. Останнє дивує, оскільки ця територія знаходиться через дорогу до території автостоянки і не відноситься до цієї ділянки. Тому товариство не мало право претендувати на частину парку, а Управління – розглядати його звернення стосовно надання відповідного погодження. При цьому копії відповідних листів Управління від 16.05.2008 та від 25.06.2008 нам не були надані і натомість запропоновано особисто ознайомитися в Управлінні у відділі експертиз (каб. 708). Привертає увагу той факт, що спроби придбання у власність розпочалися вже через півроку після укладання 11 грудня 2007 року договору оренди цієї земельної ділянки строком на 5 років.
Тобто, ТОВ “Сіті – Інвестгруп” спробувало у 2008 році здійснити другу хвилю рейдерської атаки і нам невідомі її результати.
По-шосте, викликає побоювання інформація Тимчасової контрольної комісії Київради по розгляду колективних звернень громадян по перевірці рішень Київради щодо надання земельних ділянок юридичним та фізичним особам під забудову та фактів порушення забудовниками діючого законодавства щодо вжиття подальших дій на виконання неправомірного рішення Київради, яка надавалася нам та на запити депутатів Київради (листи до Комітету від 27.03.2009 № 92/09 та від 02.06.2009 №150/09). Так, забудовнику ТОВ “Сіті – Інвестгруп” рекомендовано спільно з Дніпровською районної у м. Києві державною адміністрацією вирішити питання облаштування нових майданчиків для тимчасового відстою та паркування автомобілів, що паркуються на даний час на автостоянці. Після отримання письмової інформації щодо конкретного облаштування цих майданчиків питання буде повторно розглянуто на засіданні вказаної Комісії. Фактично цими відповідями за підписом її голови цинічно і свідомо перекручено наші звернення до керівників депутатських фракцій Київради щодо вжиття заходів зі скасування прийнятого нею вказаного неправомірного рішення. Як показали останні події, цей варіант скоріш за все не спрацював і був прийнятий для прикриття у майбутньому рейдерського захоплення.
Тобто, повномасштабна рейдерська схема за задумом певних осіб має відбуватися, незважаючи на протести наших мешканців та вжиття відповідних дій Комітетом мікрорайону “Русанівка”.
По-сьоме, про наявність рейдера в середовищі міських автомобілістів я писав у попередній статті і тому не буду повторюватися. Хочу звернути увагу всіх на один аспект обдурювання, який застосовується громадською організацією “Київська міська спілка автомобілістів”. Нею навмисно для громадськості та офіційних владних структур здійснюється плутанина з переліком об’єктів, які раніше належали Київській міській організації Всеукраїнської спілки автомобілістів організацій і тепер начебто належить останній. Громадян, які хочуть тримати свої машини на автостоянки, фактично примушують стати її членами і підписувати з ними відповідні договори. Потім спілка раптово зникає, люди починають обурюватися і звертатися до органів влади для захисту відповідних автостоянок і свого права тримати на них свої машини. Але з правової точки зору ці документи нікчемні, оскільки, ще раз повторюю, зазначена громадська організація захопила ці об’єкти рейдерським шляхом, і за мовчазної підтримки влади люди залишаються з нічим.
Наведена вище з врахуванням розміщеної 9 вересня інформація переконливо засвідчує рейденерську схему захоплення нашої земельної ділянки. Аналіз інших подібних рейдерських захоплень міських автостоянок колишньої Київської міської організації Всеукраїнської спілки автомобілістів показує, що у нас спрацювала загальна схема їх незаконного привласнення. Вона проста: рейдер-забудовник-міська представницька та виконавча влада-рейдер-автомобіліст і її дослідити без проблем мали б правоохоронні органи. Але ця схема спирається на впливові структури та посадові особи на національному рівні і тут правоохоронці роблять вигляд, що її не існує або навмисно зміщують акценти у її розслідуванні. Пояснення цього елементарне – тотальна корупція. Тому афера із захоплення цих автостоянок загальною площею до 40 гектарів залишається непоміченою до цього часу, а її учасники – при владі.
Хочу вкотре завірити аферистів, що наших мешканців та Комітет мікрорайону “Русанівка” не здолати. Ми захищаємо право русанівців на гідне середовище проживання, довкілля та збалансований розвиток житлового масиву і з цього шляху не зійдемо.
Олександр Чунаєв,
заступник голови Комітету мікрорайону Русанівка (на громадських засадах)