Main menu:

Органи самоорганізації населення отримали новий імпульс для вдосконалення столичного законодавства з реалізації власних повноважень

 

21.07.2013

17 липня 2013 року у Колонній залі Київської міської державної адміністрації відбулася конференція представників ОСНів на тему “Реформування системи місцевого самоврядування столиці шляхом розширення повноважень органів самоорганізації населення”. У заході взяли участь керівники всіх 10 районних у місті Києві державних адміністрацій і відділів з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю цих адміністрацій. Захід був проведений під головуванням голови КМДА Олександра Попова та директора Департаменту суспільних комунікацій КМДА Марини Хонди.

На сайті КМДА розміщена інформація про конференцію і відповідний фоторепортаж, з якою можна ознайомитися за посиланням: http://kievcity.gov.ua/news/8933.html.

Недоліком цієї статті є те, що у ній відсутня інформація про склад учасників та виступаючих і не висвітлено хід, часом бурхливий, проведення цього представницького заходу. Тому надаю до неї деякі доповнення.

Після вступного слова голови КМДА Олександра Попова виступила директор Департаменту суспільних комунікацій Марина Хонди на тему «Розвиток органів самоорганізації населення як первинної ланки системи місцевого самоврядування столиці». У своєму виступі вона докладно висвітлила питання створення та фінансування діяльності ОСНів столиці і деякі результати щойно проведеного міського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Результати цього конкурсу розміщені на сайті КМДА за посиланням: http://kievcity.gov.ua/news/8935.html.

Мій виступ стосувався питань нормативно-правового забезпечення виконання органами самоорганізації населення власних повноважень (додається). Підготовка виступу здійснювалася за підтримки нашого профільного департаменту і по суті воно стало першим спільним заходом цього структурного підрозділу КМДА з нашим ОСНом. Виступ супроводжувався розгорнутою слайдовою презентацією із 36 слайдів, яка містила витяги актів законодавства та 7 пропозицій до керівництва міста.

Ці пропозиції стосувалися рівня Київської міської державної адміністрації та низки департаментів (житлово-комунальної інфраструктури, міського благоустрою та збереження природного середовища і соціальної політики). Зокрема, вирішив скористатися підготовленою у минулому році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках гранту «Житлово-комунальні послуги – під контроль громадськості» пропозицією про запровадження громадського контролю у сфері ремонтних робіт і запропонував її реалізувати відповідним розпорядженням. І цей підхід у ході виступу себе виправдав, як і посилання до досвід інших міст України.

У своєму виступі я використав деякі результати практик міст Одеса, Луганська, Херсону та Димитрова Донецької області у сфері самоорганізації населення, отримані в рамках діяльності Київського міського осередку Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення, і публічне надання такої інформації справило сильне враження на столичного очільника. По завершенні мого виступу пропозиція використати досвід міста Димитрова щодо направлення визначеної суми від накладених громадськими інспекторами благоустрою штрафів за порушення законодавчих актів та Правил благоустрою міста Києва була підтримана і надано доручення департаменту фінансів за участі юридичного управління підготувати відповідні пропозиції на його розгляд.

За підсумками аналізу механізмів виконання столичними ОСНами власних повноважень, довелося на конференції оголосити такий доволі невтішний Висновок. На національному рівні ми можемо використовувати 11 актів законодавства і на локальному – лише 2. У цілому наведені у них норми стосуються тільки 7 з 14 повноважень, тобто половини з них. Як кажуть, не густо.

Тому я запропонував голові голови КМДА Олександра Попова розпочати роботу з підготовки вкрай необхідної нормативно-правової бази і ця пропозиція знайшла у нього підтримку. Зразу по завершенню виступу відбулася активна розмова, у якій він висловив мені вдячність і запропонував мені взяти участь у реалізації висловлених пропозицій у складі визначеної робочої групи.

Керівник квартального комітету “Шулявка”, секретар КМО Алла Солоненко розповіла про проведені на виконання власних повноважень заходи, які фінансувалися з різних джерел коштів – приватних спонсорів, міських бюджетних коштів та за фінансової підтримки депутатів. Ці заходи здійснювалися для різних соціальних груп – людей похилого віку, ветеранів, дітей. Зокрема, останній захід – фестиваль дитячої творчості – був проведений за рахунок коштів минулорічного міського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Нею було висловлено кілька пропозицій щодо вдосконалення виконання власних повноважень – здійснення під контролем ОСНів догляду за зеленими насадженнями, визначення більш зручного для ОСНів терміну проведення зазначеного конкурсу, необхідності підвищення кваліфікації керівників ОСНів на базі фахівців Академії муніципального управління.

На жаль, потім після завершення офіційних 4-х виступів на конференції розпочалися виступи керівників ОСНів з гострих для їх мешканців життєвих проблем і тема заходу відійшла на задній план. Голові КМДА довелося звертатися до відповідних керівників райдержадміністрацій і надавати їм вказівки з їх вирішення у досить жорсткі терміни. Представниками ОСНів у своїх виступах не було надано жодних пропозицій по темі конференції і вони виявилися не готовими до конструктивної роботи у цьому напрямі, адже захід перетворився у чергове зібрання із розгляду звернень ОСНів до влади. Внаслідок цього підведення підсумків конференції не відбулося взагалі.

Незважаючи на «гаряче» завершення конференції, досягнуто позитивний головний результат – ОСНи отримали можливість вплинути на вдосконалення столичного законодавства з питань реалізації власних повноважень і у такий спосіб отримано новий імпульс для його спільного сформування. Міською виконавчою владою запропоновано долучитися до нормотворчої роботи і справа за ОСНами – як використати таку можливість і наскільки будуть фаховими їх пропозиції, адже як ніхто інший вони зацікавлені у створенні такої нормативно-правової бази для виконання власних та делегування їм додаткових повноважень.

 

Олександр Чунаєв, заступник керівника

ОСН «Комітет мікрорайону «РУсанівка»