Main menu:

Звіт про участь представників Ресурсного центру «Лівобережжя» КМО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» у семінарі – обміну 23-25 липня 2013 року

 

22 червня електронним листом ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» (далі – Асоціація) повідомила про проведення спільно з Інститутом аналізу державної та регіональної політики за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (далі – МФВ та Фонд) протягом 23-25 липня ознайомчого візиту представників ресурсних центрів в Рівненську, Волинську та Львівську області для вивчення досвіду сільської самоорганізації. У рамках цього візиту було передбачено у м. Львові підбити проміжні підсумки діяльності регіональних ресурсних центрів для ОСНів у межах відповідних проектів, що наразі здійснюються за підтримки МФВ, та намітити спільні плани. Для участі у цих заходах Асоціація запросила від нашого ресурсного центру 2 представника.

Від РЦ «Лівобережжя» Київського міського осередку (далі – КМО) Асоціації участь у цих заходах взяли директор Олександр Чунаєв та заступник директора з правових питань Єлизавета Бондаренко.

Поїздка була напруженою та цікавою. В перший день 23 липня в приміщенні Здолбунівської районної ради Рівненської області відбувся семінар на тему  «Самоорганізація населення – шлях до розвитку територіальних громад», який складався з двох частин – теоретичної (пленарної) та практичної.

В його першій частині виступили 8 осіб, зокрема голова Асоціації Крупник А.С. та директор програми МФВ Орловський О.О.

У своєму виступі директор Інституту аналізу державної та регіональної політики, магістр права Гайворонська І.М. зокрема відмітила, що у Волинській області протягом 2003-2005 років було створено понад 120 сільських комітетів, але ефективними з них виявилося лише 30 з них. Учасникам семінару та представникам регіональних ресурсних центрів був розданий підготовлений цим Інститутом друге видання навчально-методичного видання «Правові та економічні основи управління сільськими органами самоорганізації населення», підготовленого в рамках виконання проекту «Формування міжрегіональної мережі громадської взаємодії сільських органів самоорганізації населення» за підтримки програми МАТРА Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Заступник голови Здолбунівської райради Рівненської області Мельник Я.Р. виступив з слайдовою презентацією грантових проектів, які були реалізовані 15 місцевими радами (понад 65% з існуючих) та 3 бюджетними установами Здолбунівського району за період з 01.01.2011 по 01.07.2013 (додається). У районі діють 23 місцеві ради – 20 сільських, 1 селищна, 1 міська та 1 районна. Протягом цього періоду ними було підготовлено та подано на конкурси підтримки та розвитку територіальних громад 66 проектів, в тому числі ОМС – 62 проекти. З них здобули перемогу 40 проектів або 64.5% від поданих, в тому числі ОМС – 36 проектів  або понад 58% від поданих. Загальна вартість проектів, що здобули перемогу, складає 1215057 грн., в тому числі залучено грантових коштів у сумі 644606 грн., позабюджетних коштів (коштів територіальних громад) – 159242 грн. та коштів місцевих бюджетів – 411209 грн.

Сума районного конкурсу складає 50 тис. грн. і вони були запроваджені з 2010 року.

За інформацією заступника голови Рівненської обласної ради Чуприни О.П. у Рівненській області нараховується 358 сільських та селищних рад і обласний конкурс становить 1 млн. грн. плюс 1 млн. грн. як бонус.

У другій частині семінару відбулось відвідування урочища «Джерело святого Миколая» біля села Гільча Перша та об’їзд сіл Урвенської сільської ради Здолбунівського району Рівненської області – Йосипівка, Залісся, Урвенна та Гільча Друга. Під час ознайомлення з роботою Будинку культури с. Гільча Друга господарями був проведений концерт художньої самодіяльності і по його завершенню у ньому відбулося підведення підсумків вказаного семінару.

Після цього наша група вирушила до сіл Рожищенського району Волинської області – Вишеньки та Єлизаветин. Запам’яталося відвідування першого села, у якому головою сільського комітету  «Злагода» (старостою) є вже 10 років вчителька та директор початкової школи Антоніна Климчук, і яке завершилося чудовим концертом сільського гуртку художньої самодіяльності.

На другий день 24 липня відбувся об’їзд кількох сіл Волинської та Львівської областей. Найбільш яскравою подією у культурній програмі було відвідування музею видатного у минулому політичного діяча, лідера хліборобського руху в Україні, поляка за національністю В’ячеслава Липинського у с. Затурці Волинської області.

У селі Губин Локачинського району Волинської області нам продемонстрували такі соціальні проекти сільського ОСН як спортивний комплекс зі стадіоном вартістю 3.5 млн. грн. на 2009 рік, який не поступається кращим футбольним полям країни і у 2013 році може бути оцінений вже у 10 млн. грн., та розташований поруч двоповерховий фельдшерсько-акушерський пункт, де мають можливість лікуватися мешканці цього села. Під час його відвідування нам сподобалася розташована на другому поверсі так звана «соляна шахта». За інформацією голови сільського комітету, лікарі цього ФАПу виграли від реалізації медичної реформи. Створення такої сучасної інфраструктури стало можливим завдяки розташуванню у селі підприємства з іноземними інвестиціями.

Другим цікавим і успішним прикладом діяльності сільського ОСНу стало знайомство з діяльністю сільського комітету у селі Бабичі Радехівського району Львівської області, де зусиллями його голови створено виробничий кооператив з переробки зернових, встановлено обладнання і передбачається відкриття незабаром його роботи. Тобто, Комітет посприяв створенню нових робочих місць у селі, що засвідчує новий рівень його роботи. І на завершення другого дня нам вдалося заїхати до Луцького замку буквально на 15 хвилин, де були зроблені знімки його подвір’я та групові фото учасників ознайомчого візиту.

25 липня відбулася головна подія нашої поїздки – презентація підсумків діяльності 8 ресурсних центрів за перші 6 місяців реалізації проектів у конференц-залі готелю «Рейкарц Дворжец Львів» (вул Городецька, 107). Ми вступали другими із своєї презентацією і зауважень до її демонстрації не було. Демонстрація та обговорення презентацій відбувалася під головуванням голови Асоціації Андрія Крупника.

Голова правління Луганського міського осередку Асоціації Тетяна Кіріллова проінформувала, зокрема, про створення ними комплексних Стандартів створення міських органів самоорганізації населення, що може стати нам у нагоді при проведенні відповідних навчань нашим ресурсним центром.

Під час своєї презентації наші колеги з Луцька надали усім представникам інших регіональних ресурсних центрів проект Програми сприяння діяльності та розвитку органів самоорганізації населення міста Луцька на 2013-2016 роки, який у серпні розглядатиметься на сесії Луцької міськради.

Представники Херсонського ресурсного центру роздали учасникам заходу журнал «Вільний вибір обирай свідомо» №4-5, 2013 рік, у якому розміщена стаття «Положение о контроле общественностью за капитальными ремонтами приняли, что изменится?». Стаття побудована у формі відповідей на питання стосовно того, жителі зможуть скористуватися вказаним інструментом контролю за якістю цих ремонтів. Прийняття Херсонською міською радою цього рішення у квітні 2013 року стало результатом трирічного лобіювання громадськістю міста цього рішення.

Менеджер програми МФВ «Громадянське суспільство та належне врядування» Олександра Горячева після обговорення представлених презентацій розповіла про подальшу перспективу співпраці регіональних ресурсних центрів, Асоціації та Фонду.

Вона запропонувала всім обдумати Стратегію роботи своїх ресурсних центрів на найближчі 1-2 роки, оскільки МФВ зможе передбачати проведення конкурсу на їх діяльність лише на 2014 рік і тому будуть суворішими грантові вимоги. Було наголошено, що МФВ потрібні реальні результати роботи ресурсних центрів, і тому у звітах потрібно це детально прописувати. О. Горячєва відмітила, що у роботі ресурсних центрів має бути задіяна команда фахівців. Вона звернула увагу на те, що у звітах має бути показна співпраця з Асоціацією, яка надає відповідну допомогу регіональним ресурсним центрам у реалізації їх проектів.

На нашу думку, у наступному році доцільно розпочати роботу столичної Школи самоорганізації населення в продовження системи навчань нашого ресурсного центру у цьому році. Вже зараз потрібно розширити склад нашої команди Ресурсного центру «Лівобережжя» і відповідне рішення необхідно прийняти на найближчому засіданні правління КМО Асоціації.

Менеджер програми МФВ «Громадянське суспільство та належне врядування»  проінформувала про проведення наступних заходів – у другій декаді вересня семінару у містах Димитров Донецької області та Луганську і на початку жовтня всеукраїнської конференції. О. Горячєва підкреслила, що представники регіональних центрів мають обов’язково взяти участь у вказаних заходах.

За інформацією голови Асоціації Андрія Крупника УНЦПД та Асоціація створили консорціум громадських об’єднань з моніторингу регіональних програм розвитку громадського суспільства і в рамках проекту передбачається проведення 6 регіональних круглих столів. Неформальна конференція може відбутися орієнтовно у березні – квітні 2014 року. За його словами, ми будемо задіяні у реалізації цього проекту. Крім того, можливе проведення роботи з перевірки температури «гарячих ліній» телефонів місцевих органів влади, де ми також можемо бути задіяні.

Подорож дозволила отримати нову інформацію про стан сільської самоорганізації та відповідні позитивні враження. Враховуючи історичне минуле такого інституту самоорганізації селен як старости та їх певні здобутки у зазначених західних регіонах зараз, вважаємо відновлення такого інституту сприятиме подальшому розвитку сільської громади.

Було корисним спілкування з нашими колегами щодо ознайомлення з досвідом реалізації ними відповідних проектів. Вважаємо цю поїздку в цілому корисною і необхідною для покращення подальшої роботи нашого Ресурсного центру.

Директор                                                                                                                       О.Е. Чунаєв

Заступник директора                                                                                          Є.С. Бондаренко