Main menu:

Звіт про участь у роботі семінару з обміну досвідом «Школа самоорганізації-4»

 

ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» за підтримки міжнародного фонду «Відродження» запросила представників 8 регіональних ресурсних центрів ознайомитися із унікальним досвідом співпраці місцевої влади і самоорганізованої громадськості у містах Луганськ та Димитров Донецької області. Ознайомчий візит відбувся з 9 по 11 жовтня 2013 року у рамках роботи семінару з обміну досвідом «Школа самоорганізації населення – 4». Від Ресурсного центру «Лівобережжя» КМО взяв участь у роботі цієї Школи як його директор.

Перша частина цього візиту відбулася 9 жовтня у м. Луганськ у приміщенні міськради та міськвиконкому за адресою: вул. Коцубинського, 14 з представниками міської виконавчої влади та керівниками 3-х органів самоорганізації населення Луганська. Учасників зустрічі привітала директор департаменту міськвиконкому з питань внутрішньої та інформаційної політики і роботи з депутатами Оксана Терещенко. У своєму виступі вона розказала про адміністративну реформу, згідно з якою у березні 2013 року ліквідовані 4 районні ради, і яке місце буде у органів самоорганізації населення в системі міського самоврядування. Детальніше Оксана Терещенко розповіла про надання органами самоорганізації населення соціальної допомоги жителям міста.

Після цього перед учасниками зустрічі виступили представники 3-х ОСНів міста. Керівник селищного комітету міста Светлана Петрівна Васильєва розповіла про свою діяльність в межах селища Мала Вергунка з чисельністю мешканців 15286 осіб. На його території діють 46 квартальних комітетів, легалізовані шляхом повідомлення. Комітет складається з 9 осіб і 7 керівників квартальних комітетів входять до його складу. Як сказала Тетяна Кирилова – ось і нас є свій Димитров. Мають офіс з нормальними умовами роботи, зал на 100 місць. Кожен місяць проводиться засідання Комітету. У своєму виступі вона поділилася досвідом роботи з ветеранами, які мешкають на території селища – 80 фронтовиків та 600 учасників бойових дій. За ініціативи Комітету 212 учасників бойових дій створили свою громадську організацію.

Голова комітету громадського територіального самоврядування мікрорайону «Крапивницький» розповів про свій комітет і роботу у сфері залучення дітей та молоді до спорту. На території діяльності комітету знаходяться 7 дев’ятиповерхових будинків і їх  старші входять до його складу. У 28 під’їздів цих будинків обрані старші цих під’їздів.

Керівник квартального комітету «Комарово» Наталія Галкіна розповіла про діяльність комітету у сфері контролю якості наданих житлово-комунальних послуг. На території Комітету знаходяться 39 житлових будинків і у них проживають 15 тис. громадян. Комітет обрано у складі 9 осіб і 3 з них обрані громадськими уповноваженими з контролю якості цих послуг – голова та 2 його члени. Кожному будинку встановлено свій тариф і за результатами роботи Комітету навіть вдалося його знизити. Комітетом  було проведено за участі старших та активістів будинків 29 зборів і на них було надано 21 погодження та 8 відмов. Без підпису Комітету документи владою не приймаються.

На завершення зустрічі Оксана Терещенко показала його учасникам розташований у приміщенні міськвиконкому Центр адміністративних послуг. який був побудований за рахунок коштів Євросоюзу. Очікується будівництво його другої черги, після якого усі послуги будуть надаватися громадянам на місці. Для порівняння – подібний Центр у Києві знаходиться лише у приміщенні Деснянської районної державної адміністрації.

У другій половині дня відбулося відвідування та ознайомлення з роботою 3-х ОСНів м. Луганська. Воно розпочалося з селища «Видне» Ленінського району, який було створено у 1991 році і у якому проживає орієнтовно 3 тис. осіб. За цей час завдяки зусиллям селищного комітету «Видне – 1» (керівник Світлана Михайлівна) проведено асфальтовану дорогу до нього, гравієм засипані дорогу у самому селищі, встановлені 3 транспортні зупинки, діють 4 маршрути мікроавтобусів. У селищі вивішені схеми та назви вулиць. З 50 вулиць обрані старші 35 з них. Комітет обрано у складі 5 осіб.

Керівник Комітету «Квартал імені Ленінського комсомолу» Тетяна Миколаївна Іщенко розповіла про свій комітет і його участь у благоустрою кварталу. Комітет обрано у складі 9 осіб, а також старших будинків. Комітет приймає участь конкурсі на прибудинкову територію і зайняв у ньому 1 місце. Вона підкреслювала, що цей благоустрій робиться власноруч мешканцями будинків і показала побудовану їх руками площадку з елементами дорожнього руху. За її словами, Комітет постійно бере участь у спільних з міліцією та екологами рейдах щодо перевірки дотримання благоустрою території кварталу. Виявляється, що міськвиконком надав право всім ОСНам, які мають статус юридичної особи, складати протоколи про адмінпорушення, а таких комітетів у Луганську – 49.

Наступним для відвідування став квартальний комітет «Південний», який очолює Давлятшин  Юрій Манцуфович. Комітет обраний у складі 23 осіб і включає 7 секторів. На його території знаходяться 8 будинків ЖБК та ОСББ і 12 муніципальних будинків. Давлятшин Ю.М. розповів про декілька напрямів роботи Комітету. Найбільш яскравим був виступ члена Комітету, відповідального за контроль у сфері перевезення громадян у транспорті. Завдяки діям Комітету перевезення людей похилого віку у маршрутках є безкоштовним і вони без обмежень користуються цим транспортом.

За словами члена Комітету Кравченка, ні один МАФ не встановлюється без погодження з цим ОСНом.

Неподалік за ініціативою ОСНу встановлений кювет глибиною 300 м. і завдяки йому за попередніми розрахунками Комітету мешканці економлять на цій воді до 150 грн. на рік. Якість води постійно контролюється відповідними службами і вона користується попитом у мешканців кварталу.

Цікавою буда інформація про дії Комітету у сфері благоустрою. Комітетом створена відповідна комісія з мешканців з його дотримання. Учасниками візиту під час обговорення цього досвіду було запропоновано робити калькуляцію своїх витрат на благоустрій, що б можна було просити у міській владі до фінансування.

Під час об’їзду цих ОСНів нам показали територію приватного сектору, у якому діє квартальний комітет «Позитив». Головною проблемою було численні аварійні пригоди із травмами мешканців цього житлового сектору внаслідок відсутності будь-яких ознак дорожнього руху. Справа вирішилося тоді, коли Комітет зібрав кошти з його мешканців і оплатив за своїм замовленням відповідний проект. Лише після цього міською владою були встановлені дорожні знаки та розмітка і завдяки цьому було вирішено позитивно багаторічне питання забезпечення безпеки учасників дорожнього руху в межах зазначеної території. Другою значною акцією Комітету стало фінансування мешканцями сектору прокладання газопроводу.

Увечері 9 жовтня ми прибули до м. Димитрова Донецької області. у якому згідно з Програмою семінару з обміну досвідом було передбачено дводенне проведення навчання «Школа самоорганізації – 4».

Навчання проводилося Координаційним комітетом самоорганізації населення (далі – ККСН або Комітет) у тренінговому залі міської бібліотеки мікрорайону  «Молодіжний».

10 жовтня навчання розпочалося з привітання учасників семінару секретарем міськради Олександром Івановичем Бабичем,  який розповів про місто та його проблеми. Димитров є містом обласного підпорядкування з чисельністю мешканців до 52 тис. громадян. У місті проживає 18 тис. пенсіонерів і 20-22 тис. працездатних осіб. Має територію 23 кв. м. Тільки 2 комунальні підприємства належать місту – служба єдиного замовника (СЄЗ) та міжгалузеве житлове господарство (МГЖГ). Основою бюджету (80%) є підприємства вугільної галузі. які зараз переживають системну кризу. З держбюджету виділяється на місто дотація у сумі 120 млн. грн.

Після короткого вступного слова представника влади відбулася тематична консультація із керівником Інституту місцевої демократії Рубцовим В.П. щодо участі ОСНів у конкурсі проектів на 2014 рік, оголошеного Державним фондом сприяння місцевому самоврядуванню при Президентові України. За його словами, ОСН може ініціювати проект у будь-якій категорії і з відповідним зверненням звертається до місцевої ради. Після прийняття нею відповідного рішення вона укладає з ОСН угоду і стає учасником зазначеного конкурсу. У разі визнання її переможцем кошти йдуть на міськраду і потім на рахунок ОСНу. Відбулося жваве обговорення такої новації і більшість учасників семінару визнало недоцільним участь у такому конкурсі, незважаючи на заклики Рубцова В.П. на свій ризик взяти участь у ньому.

Головною темою першого дня навчання 10 жовтня стало участь ККСН у вирішенні проблем житлово-комунального господарства міста. У місті нараховується 370 житлових будинків. У місті досить цікава нумерація будинків – в межах мікрорайонів за номерами кварталів.

Місто розбито на 13 територій, на яких створено 13 ОСНів7 квартальних (КК) та 6 мікрорайонних комітетів (КМ), обрано 300 старших будинків і 70 старших вулиць. Керівники КМ обираються старшими будинків, а КК – старшими вулиць у приватному секторі.

ККСН на відміну від КК і КМ має статус юридичної особи. Він складається з 17 осіб – голови, 3-х секретарів та керівників цих комітетів, які працюють за трудовою книжкою або за трудовою угодою. Один секретар є бухгалтером і кадровиком, другий відповідає за виробничі питання і третій – за питання загального характеру. Комітет зареєстрований у 2005 році. Виплата зарплати і щомісячне матеріальне заохочення активу органів самоорганізації населення міста, що працює на постійній основі, визначається Комплексною програмою розвитку органів самоорганізації населення м. Димитрова на 2011-2015 роки, затвердженої рішенням міськради від 13.04.2011 № VI/11-16 (пункти 3.4.1, 3.4.2).

Основними напрямами роботи ККСН є :

–         сфера ремонтних робіт;

–         сфера дотримання благоустрою;

–         перевірка  пасажирських авто перевізників;

–         інші сфери діяльності.

Робота у житлово-комунальній сфері розпочалося з ініціативи впровадження Картки будинку, яка стало актом запровадження контролю мешканців за проведенням ремонтних робіт за по будинковим принципом і першим проектом у цій сфері ККСН. Пізніше міськвиконком прийняв Положення про будинковий облік, про що було зазначено у інформаційному довіднику. Копію такого Положення нам не було надано. Сьогодні робота будується на таких етапах:

1) протягом січня – лютого кожного року на зборах мешканців будинків мікрорайонів за участі представників ККСН та керуючих компаній затверджується графік проведення у будинку поточного ремонту, які фінансуються за рахунок частини кварплат. Протокол цих зборів є первинним документом при формуванні планів проведення цих ремонтних робіт керуючими компаніями.;

2) у березні ці компанії складають плани проведення поточного ремонту і здають на розгляд міськвиконкому. За результатами їх розгляду затверджується загальноміський План поточних ремонтних робіт.;

3) протягом квітня-грудня поточного року мешканці та старші будинків здійснюють контроль за виконанням цих робіт і разом з представниками ОСНів приймають вказані роботи шляхом підписання актів виконаних робіт. Зазвичай. саме старші будинків отримують право  на підписанні таких актів за рішенням проведених на початку року зборів мешканців будинків.

Наскільки дії в останній частині відповідає вимогам чинного законодавства, коментувати не буду. Але відзначу, що такий механізм цілком влаштовує керівництво міста.

Результат співпраці влади та ККСН вражає – за період 2006-2010 років був повністю відновлений житловий фонд, зокрема були замінені дахи будинків та внутрішньобудинкових мереж, які проводилися за рахунок залучення коштів мешканців міста на засадах 50/50. Якщо у 2006 році у мсті взагалі не було ОСББ, то на сьогодні їх нараховується 102. Відбулося реформування звичних для нас житлово-комунальних організацій – їх не стало і замість них діють 2 керуючі компанії – ПП «Гарант сервіс» та підприємство житлового фонду (ПЖФ) «Домінант – сервіс».

Вдень відбулося відвідування учасниками семінару 5 мікрорайонів, які були проведені визначеними його організаторами групами на чолі з членами ККСН. Я прийняв участь у обході території 40 кварталу разом з членом Комітету Сиротою Л.М., під час якого відбулися зустрічі з старшими будинками  № 9 (Орехова Тетяна Іванівна), № 8 єдиного у кварталі ОСББ  (голова правління Морозова Людмила Іванівна), №№ 7, 4, 2, 1. під час спілкування, наприклад, з’ясувався цікавий факт – мешканці будинку за відсутності старшої можуть підписати документ на прибирання двірником керуючої компанії прилеглої до будинку території. До речі, таке прибирання раз у кілька днів, оскільки квартал прибирають лише 2 двірника.

Наступного дні 11 жовтня розглядалися питання роботи ККСН у сферах дотримання благоустрою та контролю за роботою автоперевізників. Робота семінару, зрозуміло, була обмежена у часі через від’їзд увечері цього дня його учасників

Лише за 4 місяця у місті складено 100 протоколів про адмінпорушення. Зараз членами Комітету проводяться лише обходи об’єктів благоустрою і видаються відповідні приписи про усунення порушень Правил благоустрою міської території Димитрова, які затверджені міськвиконкомом. Функцію дотримання чистоти та благоустрою здійснюють інспектори сформованої у 201у році громадської організації «Громадянський форум». Для забезпечення їх роботи владою було придбано службовий автомобіль і оснащено його  відеоархіватором. Цікава норма – 30 метрів біля об’єкту благоустрою мають прибирати його власники. Четвер – єдиний у місті санітарний день. коли всі займаються прибиранням.

Заслуговує на увагу система стимулювання за роботу к цій сфері. Рішенням міськвиконкому від 21.04.2011 № 167 персонально кожному члену ККСН були надані повноваження на складання протоколів про адміністративні правопорушення. Відповідно за його рішенням 50 відсотків штрафів зараховуються до Комітету. Згідно з п. 3.4.3 кошти від проведення зазначеної роботи вважаються додатковими коштами для здійснення матеріального заохочення активу поза межами фонду заробітної плати. Використання цих коштів оформлюється через кошториси доходів та витрат ККСН.

За участю донецького інституту була розроблена схема транспортних маршрутів, проведено тендери і укладені угоди з актоперевізниками. Особливістю є те, що всі АТП були ліквідовані і перевезення громадян здійснюють ФОПи як безпосередньо, так із залученням найманих водіїв. ККСН від імені міськвиконкому здійснює контроль за ними щодо дотримання визначених умов перевезень. Перевірка здійснюється громадськими контролерами Комітету 1 раз на тиждень на підставі приписів і оформлюється актом про перевірку виконання договірних відносин перевізниками. Акти надаються у 2-х екземплярах – один заступнику міського голови для вжиття заходів до порушників договірних відносин, який враховується у подальшому при проведенні чергового тендеру з визначення перевізника на черговий період його роботи, і другий – відповідно самому перевізнику.

Діяльність Комітету не обмежується цими видами роботи. коротко нам розповіли про такі інші напрями діяльності як :

–         видача довідок;

–                    проведення загальноміських суботників, за активну участь у яких мешканцям будинків встановлюють лавки для сидіння  та урни для сміття у рамках акції «Чисте місто»;

–                    робота з малозабезпеченими громадянами, бомжами, хуліганами;

–                    агітація за підписку міської газети, за результатами якої вона зросла з 1 тис. екземпляріва. до 7 тис.;

–                    робота з боржниками з уплати комунальних платежів, яка здійснюється як на рівні громадського осудження до подання до суду позовних заяв і прийняття відповідних судових рішень;

–                    проведення рейдів з огляду територій щодо діяльності підприємств ЖКГ. наприклад виявлення розриття, викрадання люків тощо;

–                    контроль за завезенням піску (3 тонни піску до 6 точок);

–                    участь у міських конкурсах (1 місце – 6 тис. грн., 2 місце – 4 тис. грн. і 3 місце – 2 тис грн.);

–                    інформування про аварійні ситуації;

–                    взаємодія з міліцією тощо.

Згідно з програмою семінару удень взяв участь у обході кількох точок благоустрою і побачив толерантні взаємовідносини між суб’єктами господарювання та членами ККСН.

По завершенню семінару учасники під головуванням А.С. Крупника поділися враженнями про отриманий досвід і його більшість прийшла до думки, що ми побачили цікавий досвід встановлення комунікації влади міста через Комітет з його мешканцями і наявність зворотного зв’язку з владою. Така система управління створена у місті з депресивного регіону і дала для його розвитку позитивні наслідки. Але насправді створено певну управлінську структуру громадського типу з обмеженими ознаками самоорганізації населення, яка чудово вписана у систему управління цим невеличким містом. У великих містах натомість можуть використовуватися лише його окремі елементи, як наприклад інститут старших будинків у сфері ЖКГ, система матеріального заохочення у сфері дотримання благоустрою.

Учасники семінару після цього обговорили подальші діяльність регіональних ресурсних центрів і представник програми МФВ Олександра Горячева звернула увагу присутніх на проведення нового конкурсу для цих центрів. За її словами, умови конкурсу будуть жорсткими і при підготовки своїх проектів потрібно уважно опрацювати Стратегію роботи своїх ресурсних центрів.  І не виключено. що не всі з існуючих РЦ будуть підтримані Фондом.

Участь у роботі цієї Школи вважаю важливим і корисним, бо вдалося на власні очі побачити такий досвід у містах Луганську та Димитров Донецької області.

До Звіту додаю інформаційний довідник, агітаційний журнал, 2 диска CD-R, копії  матеріалів – рішення Димитровської міськради від 13.04.2011 № VI/11-16, Міської програми  та семінару з обміну досвідом «Школа самоорганізації – 4».

 

Директор РЦ «Лівобережжя» КМО                                                                         О.Е. Чунаєв