Main menu:

Як ПАТ «Київенерго» хоче поєднати два в одному

 

25.12.2014

Зараз у столиці ПАТ «Київенерго» масово розсилає своєрідні листи щастя керівникам житлово-будівельних кооперативів (ЖБК) та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) про укладання договорів з отримання послуг централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води. Здається, що це буденна робота у сфері договірних відносин і над цим мають працювати їх сторони. Але цього разу справа є набагато серйознішою і тепер вона буде стосуватися всіх без виключення мешканців їх будинків.

Звичну для себе систему монопольного управління сферою надання відповідних послуг мешканцям столиці досить несподівано змінило прийняття Закону від 10.04.2014 № 1198-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії», внаслідок чого ПАТ «Київенерго» із  скреготом зубів був вимушений визнати себе виконавцем цих послуг. Як народні депутати України минулого скликання змогли прийняти такий закон, доводиться лише дивуватися. Мабуть це сталося тому, що через дефіцит часу та політичні події такий олігарх як Ахметов не встиг своєчасно зреагувати на його прийняття.

І першою реакцією стало майже піврічне мовчання з його боку щодо виконання цього закону. Але така поведінка нічого не дала, адже у Верховній Раді України минулого скликання ніхто і не збирався його відміняти. А ось у новому скликанні можна спробувати це зробити, але чи буде мати успіх, досить сумнівно.

Тепер уважно розглянемо суть листа столичного монополіста.

ПАТ «Київенерго» просить повідомити у встановлений законодавством термін, чи продовжить ЖБК / ОСББ споживати теплову енергію на підставі Закону України «Про теплопостачання» і укладеного між сторонами договору від … № … або визначитися з новою організацією, яка буде надавати такі послуги за відповідною адресою.

Зазначене прохання є незаконним, оскільки ні ЖБК, ні ОСББ не підпадають від визначений у цьому закону України термін споживач теплової енергії – фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору. Доводиться вкотре пояснювати, що ці структури створені їх членами для утримання відповідних житлових будинків і є юридичними особами, діяльність яких спирається на Закон України «Про кооперацію» та прийняті Статути. Діяльність з придбання, використання та надання теплової енергії не передбачена їх Статутами і ЖБК / ОСББ це робили під величезним тиском столичного монополіста через безвихідність з теплопостачанням. Аж ось появився просвіт у цьому тунелі і вони можуть нарешті позбутися вказаного ярма. Та це зразу не сподобалося ПАТ «Київенерго» і тут з’явилася нова абсурдна за змістом схема : як поєднати  «коня та трепетную лань» або ще краще два в одному.

Визнання себе у новому статусі тягне для ПАТ «Київенерго» зміну правил гри і відтепер з їх впливу мають відійти ЖБК / ОСББ. Монополіст має переорієнтуватися на роботу безпосередньо з громадянином, а з ним буде ще стільки проблем, що мало не здасться. Сите задоволене життя завершується прямо у них на очах, а так було гарно – і влада під контролем і гроші течуть хитрими схемами куди треба. А переживати є за що – певні гроші замість потрапляння до власної кишені карману доведеться витрачати на працю з споживачами.

А яке тепер вони мають зайняти місце, запитаєте Ви ? Є кілька варіантів і я зупинюся на них.

Згідно з першим варіантом – договором про обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж під час надання цих послуг – ЖБК та ОСББ відповідають за технічний стан цих мереж і утримають у своєму штаті необхідних фахівців відповідно до показників нормативної кількості таких об’єктів обслуговування на 1 особу, а ПАТ «Київенерго» оплачує утримання за рахунок своїх коштів зазначених фахівців і окремими актами та специфікаціями відшкодовує затрати на ремонт та обслуговування зазначених мереж.

Відповідно до другого варіанту – договору про користування внутрішньобудинковими мережами під час надання цих послуг – ПАТ «Київенерго» бере у оренду (користування) на безоплатній основі зазначені мережі і створює у своїй структурі за власні кошти на територіальних (кустових) засадах відповідні технічні служби або бригади з їх ремонту та обслуговуванню.

Третій варіант – договір про розмежування відповідальності під час надання цих послуг – передбачатиме взяття ЖБК та ОСББ на себе обов’язків співпостачальника зазначених послуг за їх відповідною згодою.

Перші два варіанти – це по суті договірні стосунки ПАТ «Київенерго» з ЖБК та ОСББ як юридичними особами з обслуговування монополістом внутрішньобудинкових мереж, по яким ним мають надаватися вже конкретним споживачам – мешканцям цих будинків зазначені послуги. Третій варіант найбільш наближений до звичної для монополіста схеми, але й він передбачає розмежування відповідальності сторін договору. За першими двома варіантами ЖБК та ОСББ повністю усуваються з вказаного ланцюгу, а у третьому вони залишаються вже у зміненому форматі.

А як такі дії монополісту відповідають чинному законодавству ? Суб’єктам господарської діяльності у сфері теплопостачання забороняється зловживати монопольним становищем у будь-якій формі (ст. 18 Закону України «Про теплопостачання»). Власність зобов’язує.  Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству (ст. 13 Конституції України). Як бачимо, ПАТ «Київенерго» все робиться навпаки.

А як наша столична влада відноситься до цих дій монополіста ? Вона відверто не хоче втручатися, бо це начебто буде виглядати як втручання КМДА у господарську діяльність ПАТ «Київенерго». Тим самим нею порушується норма іншої частини цієї статті Конституції України – держава забезпечує захист прав усіх суб’єктів права власності і господарювання.

На відміну від влади ми вирішили не відсиджуватися і плідно опрацювати пропозиції з місця ЖБК та ОСББ у системі надання послуг саме відповідно до нового закону України за № 1198. Зазначені вище варіанти і є результатом такої роботи.

Ми звернулися до генерального директора ПАТ «Київенерго» з пропозиціями розглянути ці варіанти з укладання договорів і до Київського міського голови, голови Київської міської державної адміністрації втрутитися у цю ситуацію та посприяти успішному проведенню переговорів ЖБК / ОСББ з монополістом щодо укладання відповідних договорів. Листи направлені і тепер побачимо їх офіційну реакцію. Не виключено, що ці пропозиції їм не сподобаються, але й нам відступати нікуди – або ПАТ «Київенерго» нас остаточно доб’є, або ми спробуємо якимось чином відстояти свої права. Попереду важка боротьба, але якщо нічого не робити, її не досягти. У будь-якому плані ми будемо йти до кінця і про результати розгляду наших листів інформуватимемо русанівців через сайт Комітету.

 

Олександр Чунаєв, головний редактор веб-сайту