Про деякі підсумки реалізації проекту № 48629
11.02.2015
У лютому 2015 року підходить до свого закінчення робота Київського міського осередку (КМО) ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» та його Ресурсного центру (РЦ) «Лівобережжя» у рамках позаконкурсного проекту № 48629 «Ресурсний центр як шлях подальшого розвитку локальної демократії столиці». Термін проекту склав лише 10 місяців: травень 2014 року – лютий 2015 року і промайнув дуже швидко. Розглянемо деякі підсумки виконання цього проекту.
1. Протягом дії проекту РЦ «Лівобережжя» продовжив надання послуг та допомоги органам самоорганізації населення, ініціативним групам з їх створення, активістам руху самоорганізації столиці України.
Протягом 2014 року Ресурсний центр надав органам самоорганізації населення, ініціативним групам з їх створення, активістам 20 очних (згідно з журналом реєстрації), 112 телефонних та 27 електронних консультацій.
Ресурсним центром надавалася допомога 3-м ініціативним групам – з створення сільського комітету (с. Чайки Києво – Святошинського району Київської області), квартального комітету «Добробут» на частині території Святошинського району м. Києва та відповідних комітетів на частині території Печерського району столиці зусиллями активістів «Самоврядування «Печерськ». Для сприяння у створенні сільського комітету були розроблені та направлені представнику цієї ініціативної групи Ірині Пузановій по електронній пошті проекти необхідних документів. На цей час документи щодо отримання дозволу на створення сільського комітету знаходяться у сільраді.
2. В рамках проекту протягом 2014 року було проведено 8 заходів (3 навчальні, 4 дискусійні та 1 публічний) та взято участь у 20 інших заходах з актуальних питань подальшого розвитку самоорганізації киян. Протягом січня – лютого 2015 року проведено 1 дискусійний захід, взято участь у 3 інших заходах з врахування майбутньої підсумкової зустрічі і в кінці лютого поточного року передбачається проведення останнього публічного заходу проекту – підсумкової прес-конференції .
3. У зазначених заходах РЦ «Лівобережжя» взяло участь в цілому 149 осіб, у тому числі: у навчальних заходах – 48 осіб, у дискусійних заходах – 50 осіб та у публічних заходах – 51 особа.
Вперше за сприяння Департаменту суспільних комунікацій Київської міської державної адміністрації (КМДА), Київського міського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій (КМЦ) та Міжнародного фонду «Відродження» (МФВ) нашому осередку вдалося вийти на новий рівень своєї роботи у сфері самоорганізації населення. У квітні та листопаді 2014 року у приміщенні КМЦ були проведені навчання з керівниками і секретарями ОСНів столиці відповідно до програми тематичного короткострокового семінару «Організація роботи органів самоорганізації населення», участь у якому вперше як викладачі взяли участь члени правління КМО Поплавська А.М., Нєстєрков А.Є. та Гуманенко В.Л. За результатами навчання перші 18 керівників та 21 секретар ОСНів отримали сертифікати про підвищення кваліфікації.
Протягом вересня – жовтня 2014 року мною спільно з представником КМЦ Гаврищук В.О. була підготовлена Програма зазначеного семінару на 10 лекцій тривалістю у 21 учбову годину, за якою передбачається продовження у 2015 році навчання керівників столичних ОСНів з отриманням ними відповідних сертифікатів. За досягнутою домовленістю буде продовжено участь членів правління осередку як викладачів у цих навчальних заходах.
4. Протягом дії проекту взято участь у діяльності загальноукраїнської мережі регіональних ресурсних центрів для ОСНів.
11-12 квітня 2014 р. в м. Макіївка (Донецька обл.) відбулася перша робоча зустріч представників цих ресурсних центрів – семінар «Використання форм місцевої демократії органами самоорганізації населення». Участь у цьому заході на запрошення Всеукраїнської асоціації взяв Чунаєв О.Е. як директор ресурсного центру «Лівобережжя» її Київського міського осередку.
27 – 28 червня 2014 року у м. Харків відбулися семінар на тему: «Підвищення інформаційної спроможності органів самоорганізації населення», який був організований Незалежним Центром «INDIE» у його приміщенні, та робоча зустріч з обговорення питань діяльності регіональних ресурсних центрів. Участь у цих заходах на запрошення Всеукраїнської асоціації взяли участь голова правління КМО Нєстєрков А.Є. та заступник голови правління КМО Чунаєв О.Е.
14-15 листопада 2014 року у м. Івано-Франківську Всеукраїнською асоціацією у співпраці з Радою голів будинкових комітетів та об’єднання співвласників багатоквартирних будинків був проведений семінар з обміну досвідом «Розвиток місцевих актів, що мають сприяти діяльності органів самоорганізації населення». Участь у цьому семінарі взяли голова правління КМО Нєстєрков А.Є. та член правління КМО Гуманенко В.Л.
5. Інформація про проведення заходів проекту та участь представників правління КМО в інших громадських заходах розміщена в Інтернеті на таких 10 інформаційних ресурсах: веб-сайтах КМО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення», ОСН «Комітет мікрорайону «Русанівка», «Самоорганізація в громаді» і «КИЕВVЛАСТЬ», Інтернет – порталах 4 райдержадміністрацій м. Києва, ресурсі «ПОЛИТИКАНТРОП» та продукті компанії Google «YouTube».
З 12 червня 2014 року по 05 лютого 2015 року підготовлено 42 статті, прес-анонси та прес-релізи заходів проекту і за цей період на зазначених електронних ресурсах розміщено 80 публікацій.
6. Протягом 2014 року були міською та районною владою вирішувалися 4 ключових питання щодо ОСНів та інших форм місцевої демократії.
В межах діяльності РЦ вдалося добитися прийняття у листопаді 2014 року Київрадою рішення щодо реалізації передбачених законодавством контрольних функцій ОСНів у сфері житлово-комунального господарства. Незважаючи на дещо рамочний формат цього контролю, воно дозволяє розпочати здійснення ОСНами з 2014 році контролю за виконанням раніше затверджених без їх участі планів ремонтних робіт і запустити у поточному році процедуру узгодження ними цих планів на 2016 рік.
Згідно з Законом України «Про благоустрій населених пунктів члени ОСНів столиці отримали право здійснювати громадський контроль за станом дотримання його у столиці і стати громадськими інспекторами благоустрою. 9 вересня 2012 року першими громадськими інспекторами від ОСНів стали 5 членів ОСН «Комітет мікрорайону «Русанівка» і пізніше 2 керівники ОСН «Комітет мікрорайону «Березняки – Тельбін». На сьогодні за даними Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської державної адміністрації 36 членів ОСНів мають статус таких інспекторів. 3 членам правління КМО – Нєстєрков А.Є., Чунаєву О.Е. та Гуманенку В.Л. цим департаментом були подовжені до кінця року відповідні посвідчення. Отримання членами ОСНів столиці зазначеного статусу дозволяє реалізовувати отримані повноваження в інтересах забезпечення гідного довкілля та середовища проживання киян.
Міською владою у листопаді 2014 року було ініційовано створення Робочих груп при Київській міській та районних в місті Києві державних адміністрацій з опрацювання пропозицій щодо внесення змін до проекту Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд м. Києва. Згідно з розпорядженням Дніпровської райдержадміністрації м. Києва № 515 від 11.11.2014 до складу районної Робочої групи увійшли представники 7 ОСНів, зокрема від керівництва Комітетів мікрорайонів «Русанівка» та «Березняки – Тельбін» – члени правління КМО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» – Гуманенко В.Л. та Чунаєв О.Е. За досягнутою згодою члени Робочої групи погодилися й далі продовжити свою діяльність у форматі спільного розгляду питань розміщення зазначених споруд у відповідних мікрорайонах. Участь представників ОСНів Дніпровського району у цій робочій групі дозволить впливати на політику Дніпровської райдержадміністрації м. Києва у сфері їх розміщення з врахуванням громадських інтересів та думки киян, які мешкають на відповідних територіях.
Завдяки активній позиції членів правління КМО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» – Гуманенко В.Л. та Чунаєв О.Е. у столиці започатковано об’єднання зусиль ОСНів Дніпровського району м. Києва та формування спільного з владою діалогу на постійній основі, який здійснюється у рамках утвореної розпорядженням Дніпровської райдержадміністрації м. Києва від 6 грудня 2013 року Ради сприяння діяльності органів самоорганізації населення Дніпровського району м. Києва (далі – Рада). Формою роботи Ради є засідання з наданням протокольних доручень, що робить її інструментом розгляду районною владою ініційованих ОСНами питань і прийняття нею відповідних рішень. Таким чином, поки що в межах одного району столиці на владному рівні створено унікальний майданчик для вирішення як актуальних питань діяльності ОСНів, так і гарячих проблем мешканців відповідних територій.
7. Отримання зазначеного позаконкурсного проекту від МФВ та допомога Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення сприяли успішній діяльності в цілому нашої організації у сфері локальної демократії протягом травня 2014 року – лютого 2015 року. Тому хочу подякувати колегам з нашої Всеукраїнської асоціації та представникам поважної організації МФВ і висловити побажання стосовно подальшої плідної співпраці з ними у реалізації високих завдань розбудови у своїх регіонах самоорганізації населення, місцевого самоврядування та громадянського суспільства.
Олександр Чунаєв, заступник голови правління КМО,
директор РЦ «Лівобережжя», керівник проекту № 48629