Main menu:

КМДА запровадила нові правила здійснення пересувної та сезонної торгівлі

 

28.04.2015

1. КМДА затвердила розпорядженням № 300 від 02 квітня 2015 року Порядок розміщення засобів пересувної та об’єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі в місті Києві (далі – Порядок).

Це розпорядження зареєстровано у Головному територіальному управління юстиції у місті Києві 09 квітня 2015 року за № 52/1163 і набуло чинності з дати його оприлюднення 10 квітня поточного у газеті «Хрещатик».

Цим документом вкотре змінено правила ведення пересувної та сезонної торгівлі і тому зупинюся на його головних новаціях, яких не було раніше.

Розміщення засобів пересувної та об’єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі на території столиці здійснюється відповідно до схем їх розміщення з урахуванням вимог Зонування розміщення цих засобів та об’єктів і затверджених відповідними розпорядженнями КМДА (пункт 3 розпорядження).

Право їх розміщення виборюється на торгах (пункт 4 розпорядження).

Комунальне підприємство (КП) «Міський магазин» визначено замовником робіт з облаштування та розміщення вказаних засобів та об’єктів, організатором торгів на право їх розміщення та уповноважено на укладання за результатами їх проведення договорів з суб’єктами господарювання (пункт 6 розпорядження).

Департаменту промисловості та розвитку підприємництва доручено здійснювати контроль за діяльністю КП «Міський магазин» (пункт 8 розпорядження).

Головному управлінню МВС України у м. Києві рекомендовано забезпечити недопущення функціонування цих засобів та об’єктів, що розміщуються з порушенням цього документу (пункт 10 розпорядження).

Суб’єктів господарювання, які будуть здійснювати відповідну підприємницьку діяльність, зобов’язано дотримуватися Правил благоустрою, правил торговельної діяльності, санітарних норм та вимог цього документу (пункт 12  розпорядження).

Згідно з Порядком до об’єктів пересувної торгівлі віднесені зокрема автокав’ярні, лавки-автопричепи. візки. До об’єктів сезонної торгівлі віднесені намети, палатки, лотки, рундуки, у яких з 1 квітня по 15 жовтня здійснюється сезонний продаж безалкогольних напоїв (крім пива), морозива, продовольчих товарів у герметичній упаковці промислового виробництва, плодоовочевої продукції, фруктів, кісточкових плодів, баштанних культур, меду, дитячих та карнавальних іграшок, повітряних кульок, сувенірної продукції (в тому числі сувенірної продукції національної тематики).

Відповідно до Порядку суб’єкти господарювання при здійсненні роздрібної торгівлі через вказані засоби та об’єкти повинні дотримуватися вимог 6 Законів України, 3-х постанов Кабінету Міністрів України, наказу колишнього Міністерства. інших нормативно-правових актів, ДБН В.2.3-7-2010 «Споруди транспорту. Метрополітени» та цього Порядку.

А тепер головне – розміщення відповідно до вимог Зонування. Територія мікрорайону увійшла до території форматної зони 3, де зазначені такі критерії площ для здійснення підприємницької діяльності:

– усі дозволені засоби пересувної торгівлі площею до 24 кв. м.;

– усі дозволені об’єкти сезонної торгівлі з продажу: непродовольчих товарів (типу лоток, рундук) площею до 4 кв. м., продовольчих товарів (типу палатка. намет) до 9 кв. м., одного з видів продовольчих товарів – баштанних культур (типу палатка, намет) – до 24. кв. м.

Територія Русанівської коси як територія зони відпочинку водних об’єктів  підпадає вже під іншу територію форматної зони 4 з іншими критеріями до площ цих засобів та об’єктів. На цій території можуть розміщуватися:

– засоби пересувної торгівлі (типу візок, спеціальне технологічне обладнання) площею до 18 кв. м.;

– усі дозволені об’єкти сезонної торгівлі з продажу: непродовольчих товарів (типу лоток, рундук) площею до 4 кв. м., продовольчих товарів (типу палатка. намет) до 12 кв. м., одного з видів продовольчих товарів – баштанних культур (типу палатка, намет) – до 18. кв. м.

2. КМДА затвердила пізніше друге розпорядження № 365 від 14 квітня 2015 року про схему розміщенняоб’єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі в місті Києві.

Згідно з нею передбачено 3 вида функціонального розміщення таких об’єктів – продаж безалкогольних напоїв (окрім пива), морозива; баштанних культу і овочів, фруктів.

Маємо таку схему їх розміщення. яку надаємо за адресами у порядку розташування номерів таблиці:

– за першим призначенням визначена лише 1 точка – по бул. Давидова, 2/7 (порядк. № 408, № об’єкту ДН-С-00233);

– за дургим призначенням – 4 точки по бул. Давидова, 2/7 (порядк. № 370,       № об’єкту ДН-С-00148), вул. Ентузіастів, 39 (порядк № 373,  № об’єкту ДН-С-00149), вул. Ентузіастів, 23 (порядк № 385,  № об’єкту ДН-С-00150), Русанівська набережна, 12 (порядк № 386, № об’єкту ДН-С-00142);

– за третім призначенням – 8 точок по бул. Давидова, 2/7 (порядк. № 529, № об’єкту ДН-С-00319), Русанівська набережна, 24/51 (порядк № 530, № об’єкту ДН-С-00060), вул. Ентузіастів, 37 (порядк № 533, № об’єкту ДН-С-00062),  вул. Ентузіастів, 39 (порядк № 536,  № об’єкту ДН-С-00189), Русанівська набережна, 4 (порядк № 546, № об’єкту ДН-С-00059), вул. Ентузіастів, 37 (порядк № 560, № об’єкту ДН-С-00061), Русанівська набережна, 4 (порядк № 571, № об’єкту ДН-С-00125), бул. Давидова, 10 (порядк. № 581, № об’єкту ДН-С-00186).

Загалом ми бачимо 13 точок, що лише на 1 одиницю менше у порівняння з минулим роком (за 8 адресами 14 одиниць). Але вони все рівно розміщуватимуться з порушенням як Правил благоустрою, так і всього природоохоронного законодавства. І міська влада вперто продовжує ігнорувати наші листи до них щодо цього.

Поки що не вдалося розшукати відповідне розрядження КМДА щодо схеми розміщення засобів пересувної торгівлі і цілком ймовірно, що воно ще не прийнято.

 

3. У нас не просто змінилися правила, а кардинально переглянуті столичною бюрократією підходи до ведення пересувної та сезонної торгівлі.

По-перше, якщо раніше приймалися 2 відповідних розпорядження. то тепер потрібно вже 3. Змінилася й технологія – відтепер проводитимуться торги і укладатимуться відповідні договори. По-друге, після 10 квітня мають масово розпочатися ці торги. Та ось тут виходить як завжди – сезон для діяльності розпочався з настанням теплої погоди і коли кожен день торгівлі важливий для підприємця, а торги мають відбуватися у цей же час і формально має бути згаяно відповідний період. По-третє, таких місць як кафе для здійснення зазначеної торгівлі за цим Порядком вже немає. По-четверте, невідомо, скільки засобів та об’єктів може мати підприємець для здійснення такої торгівлі після отримання права на її здійснення.  По-п’яте, випали з регулювання тимчасово такі об’єкти як відкриті (літні) майданчики для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства і що з ними буде далі невідомо.

І ще, що для нас є принциповим. Підготовка документів відбувалася у звичному для столичної бюрократії режимі – без інформування громадських активістів та органів самоорганізації населення, а потім на місцях нам доводиться вирішити конфлікт частини мешканців з такими бізнесменами. Влада змінилася у травні 2014 року, а стиль роботи бюрократії не змінився. Тоді логічно виникає запитання – а чого варта така зміна ?

Ось 2 приклади – на оглядовому майданчику Русанівської набережної встановлено вже 4 палатки суб’єктом господарювання, який там розташовувався у минулому році. Згідно з розпорядженням КМДА від 12.05.2014 № 577 «Про заходи щодо організації сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі в місті Києві в 2014 році» за адресою: вул. Русанівська набережна, 7Б ФОП Модлінська Ярослава Михайлівна розміщувала кафе площею 40 кв. м. Також тепер не зрозуміло законність розміщення 2-х кафе по Русанівському бульвару, 2.

А через зазначене вище ми маємо терміново розібратися із законністю початку підприємцями такої діяльності.

 

Олександр Чунаєв,
заступник голови, головний редактор веб-сайту Комітету