Main menu:

Проект «Підтримка розвитку місцевої демократії у столиці» завершено: які маємо підсумки

 

10.05.2016

Київський міський осередок (КМО) Всеукраїнської громадської організації (ВГО) «Асоціація сприяння самоорганізації населення» («АССН») завершив за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (МФВ) третій за рахунком з 2012 року проект № 49444 «Підтримка розвитку місцевої демократії у столиці», який розпочався 5 травня 2015 року і завершився 29 квітня 2016 року проведенням підсумкової прес-конференції в УНІАН. До команди проекту як партнерська організація увійшов орган самоорганізації населення (ОСН) «Комітет мікрорайону «Дніпровець» м. Києва, секретар якого Коваленко О.В. була призначена секретарем робочої групи проекту.

Що нам вдалося спільно зробити протягом виконання цього проекту і з якими підсумками ми його завершили, розглянемо у цій статті. Для цього використаємо узагальнену в фінальному змістовному звіті виконання проекту № 49444 інформацію.

Для висвітлення виконання проекту № 49444 були створені в електронному вигляді розділ «Підтримка розвитку місцевої демократії у столиці» у складі рубрики «Проекти» сайту «Всеукраїнська громадська організація «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Київський міський осередок» та відповідна підрубрика у складі рубрики «Проекти» сайту «Орган самоорганізації населення (ОСН) «Комітет мікрорайону (КМ) «Русанівка». Зазначені продукти проекту залишаться у структурі цих Інтернет-сайтів після його завершення.

Протягом дії проекту на виконання Плану його реалізації було проведено 3 засідання Робочої групи – 03 червня, 08 жовтня та 25 грудня 2015 року, на яких розглядалися питання виконання проекту і приймалися відповідні рішення.

За результатами аналізу актів столичного законодавства з питань проекту були підготовлені узагальнена аналітична записка обсягом на 8 стор. і додаток до неї – «Реєстр локальних нормативно-правових актів (НПА) з питань громадянської участі, самоорганізації населення та самоврядування» в електронному вигляді на 184 стор. і були затверджені на засіданні Робочої групи проекту 08 жовтня 2015 року.

Протягом першого етапу проекту був підготовлений проект Меморандуму про співпрацю у сферах громадської участі, самоорганізації населення та місцевого самоврядування міста Києва (далі – Меморандум) для укладання між Київською міською радою та Київським міським осередком Всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння самоорганізації населення» і Громадською спілкою «Асоціація органів самоорганізації населення міста Києва»  з метою здійснення спільної діяльності у зазначених сферах. КМО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» двічі у червні та вересні 2015 року звертався до заступника міського голови – секретаря Київради минулого скликання Резнікова О.Ю. щодо його опрацювання та укладання, але з вини Київради так його не було підписано.

Протягом червня – липня 2015 року на виконання Плану реалізації проекту за участі заступника керівника проекту Чунаєва О.Е., координатора проекту Поплавської А.М. та секретаря робочої групи проекту Коваленко О.В. була підготовлена і 02 серпня минулого року на сайті продукту компанії Google «YouTube» розміщена перша частина навчального відеокурсу «Питання створення, легалізації та діяльності органів самоорганізації населення». Зазначений відеокурс розміщений на сайтах 03.08.2015 Київської газети «Дніпровець» та інформаційного порталу «Укрнет», 05.08.2016 – «SAMOORG Діємо громадою» та 07.08.2015 Косівської районної ради Івано-Франківської області.

На другому засіданні Робочої групи проекту 08 жовтня 2015 року була підтримана пропозиція продовжити роботу над другою частиною вже розміщеного навчального відеокурсу на тему проведення громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади замість одного з запланованих вебінарів і доручити підготувати відповідний матеріал тому ж складу виконавців, який зробив раніше цей відеокурс. Зазначеними виконавцями друга частина цього навчального відеокурсу – матеріал «Громадська експертиза як інструмент контролю ОСН за діяльністю виконавчої влади» була у стислий термін підготовлена та розміщена на сайті «YouTube» 29 грудня 2015 року. Зазначений відеоматеріал розміщений 05.01.2016 на сайті «SAMOORG Діємо громадою».

На цьому засіданні Робочої групи проекту за підтримки голови ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Крупника А.С. було прийнято рішення підготувати пропозиції до Статуту територіальної громади міста Києва (далі – Статуту) у новій редакції з врахуванням щойно розробленого нею модельного Статуту територіальної громади міста. Заступником керівника проекту Чунаєвим О.Е. були підготовлені протягом жовтня – грудня 2015 року проект нового Статуту та за власною ініціативою аналітичну записку про Головні тези (підходи) до визначення відмінностей цього проекту від чинного з 2005 року головного статутного документу столиці. На засіданні Робочої групи проекту 25 грудня 2015 року проект Статуту в новій редакції був схвалений і прийнято низку рішень з його громадського обговорення та лобіювання у Київській міській раді.

Громадське обговорення проекту Статуту в новій редакції відбулося на засіданнях  Громадської ради при Дніпровській районній в місті Києві державній адміністрації 14 квітня 2016 року та Координаційного комітету громадських рад при районних райдержадміністраціях м. Києва  19 квітня 2016 року, де виступив з відповідною слайдовою презентацією заступник керівника проекту, директор Ресурсного центру «Лівобережжя» Чунаєв О.Е.. В продовження громадського обговорення в Інтернет-просторі заступником керівника проекту Чунаєвим О.Е. була підготовлена і секретарем Робочої групи проекту Коваленко О.В. розміщена на сайті продукту компанії Google «YouTube» 17 квітня 2016 року слайдова презентація «Реформування статутного права киян».

Через небажання керівництва міста спілкуватися з ОСНами міста не був організований та проведений спільно з департаментом суспільних комунікацій Київської міської ради передбачений проектом До Дня місцевого самоврядування 7 грудня 2015 року загальноміський захід «Здійснення ОСНами безпосереднього народовладдя: стан та активізація їх участі у ньому». Тому замість цієї конференції було проведено 14 квітня 2016 року у рамках засідання Громадської ради при Дніпровській районній в місті Києві державній адміністрації спільний круглий стіл з громадського обговорення нового Статуту, участь у якому взяли 35 осіб. Модератором круглого столу виступила голова правління ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Кіріллова Т.Ю. Головою заходу був голова Громадської ради при зазначеній районній державній адміністрації Павленко А.М.

В рамках проекту нами була продовжена нормотворча діяльність. Протягом 05-18 травня 2015 року був підготовлений проект рішення Київської міської ради «Про деякі питання діяльності органів самоорганізації населення в місті Києві» та відповідна порівняльна таблиця, які листом від 19 травня 2015 року № 10 були направлені до Київради. Протягом червня – липня 2015 року цей проект рішення було розглянуто засіданнях 3-х з 6 визначених постійних комісій Київради з питань: торгівлі, підприємництва та регуляторної політики; регламенту та депутатської етики; місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв’язків. На засіданні профільної постійної комісії з Київради 07 липня 2015 року  було прийнято рішення повернути документ на розгляд Робочої групи при ній і пізніше його розглянути на відповідному її засіданні після отримання висновку цієї Робочої групи. Внаслідок відсутності політичної воли у керівництва Київради та її постійних комісій цей проект так і не було винесено її на розгляд.

В рамках реалізації проекту Ресурсним центром «Лівобережжя» були надані консультації активістам та членам ініціативних груп з створення ОСНів. 20 серпня 2015 року була проведена зустріч з активістами самоорганізації масиву «Лівобережний» Дніпровського району столиці з демонстрацією слайдової презентації виступу «Правові засади та алгоритм дій з створення ОСНу» і надана консультація з створення відповідної ініціативної групи. 12 жовтня 2015 року за сприяння ініціативної групи з створення ОСНу по вул. Луначарського відбулася інформаційна зустріч з мешканцями Микільської слобідки, на якій їм була надана консультація щодо механізму створення таких органів. Зустріч була записана і розміщена на сайті продукту компанії Google «YouTube» за такими посиланнями:  http://youtu.be/RaIcrAqmp70, http://youtu.be/1ecDJNTzVvg, http://youtu.be/-lUrNgPx1OY,  http://youtu.be/3oqn_kSxKmM та http://youtu.be/SmDH4chLlz8.

На виконання Плану реалізації проекту та відповідно до нових функцій Ресурсного центру «Лівобережжя» столичним осередком ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» надавалася допомога громадським активістам у здійсненні безпосереднього народовладдя, а саме у сфері містобудівної документації щодо здійснення незаконної забудови частини лівобережного масиву міста.

Спроба колективу розробників детального плану території (ДПТ) Лівобережного масиву столиці у незаконний спосіб його затвердити в інтересах забудовників призвела до обурення мешканців цієї та прилеглої до них території столиці і громадськості та здійснення ними зазначених нижче консолідованих дій.

7 липня 2015 року була створена ініціативна група з розгляду ДПТ Лівобережного масиву і протягом липня-вересня минулого року проведено її 11 засідань. 4 рази (2 та 23 липня, 3 та 24 вересня 2015 року) Київрада минулого скликання ставила до порядку денного своїх пленарних засідань це питання, але під тиском громадськості воно тричі знімалося з розгляду і одного разу не набрало необхідної кількості голосів для його затвердження. Представники групи двічі (30 липня та 20 серпня 2015 року) зустрічалися з директором департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації – головним архітектором міста і доводили на них своє бачення детального планування цієї території з точки зору забезпечення гідних умов проживання киян та збереження довкілля. У другій зустрічі безпосередню участь взяли голова правління Київського міського осередку, керівник ОСН «Комітет мікрорайону (КМ) «Русанівка» Нєстєрков А.Є. та заступник голови правління осередку, заступник керівника ОСН «КМ «Русанівка» Чунаєв О.Е. З метою захисту своїх прав на гідні умови життя та довкілля ініціативна група за участі представників ОСН «КМ «Русанівка» – членів робочої групи організовувала та провела 2 мітинги під стінами КМДА 23 липня та 24 вересня 2015 року. У рамках підготовки до другого мітингу ініціативна група підготувала інформаційну листівку про можливі катастрофічні наслідки реалізації цього проекту і вони були поширені як серед міських депутатів у день пленарного засідання Київради 24 вересня 2015 року, так і серед киян. Разом з ними у цей день збиралися підписи до підписного листа з внесення з цього питання на розгляд Київради відповідної місцевої ініціативи і учасники мітингу та пересічні кияни активно ставили свої підписи на них. З організаційних проблем зазначена місцева ініціатива її організаторами так не була внесена на розгляд міських депутатів.

Діяльність ініціативної групи з розгляду ДПТ Лівобережного масиву м. Києва знайшла своє відображення в 3-х статтях, що розміщені протягом червня – липня поточного року у 3-х електронних ЗМІ. Перша з них розміщена на електронному ресурсі «Політикантроп» за посиланням: http://politikan.com.ua/0/0/0/130491.htm. Два інших статті розміщені на сайті «Київ – 1» за посиланнями: http://kyiv1.org/news/detektivni-prigodi-odnogo-stolichnogo-detalnogo-042571/ та http://kyiv1.org/news/sprobu-higackoji-zabudovi -bilya-metro-livoberegn-042646/. Головним результатом її роботи стало те, що департамент містобудування та архітектури КМДА на той час відмовився від своїх пропозицій по цьому ДПТ, а його директор – головний архітектор міста був звільнений з своєї посади .

Після проведення міських виборів 25 жовтня 2015 року розробники ДПТ лівобережного масиву продовжили свої незаконні дії з винесення питання його затвердження на розгляд Київської міської ради цього скликання. З розгляду цієї ситуації протягом грудня 2015 року – квітня 2016 року було проведено 11 засідань цієї ініціативної групи із залученням інших громадських активістів. Директор Ресурсного центру «Лівобережжя» столичного осередку Чунаєв О.Е. взяв безпосередню участь у 2-х засіданнях постійної комісії Київської міської ради цього скликання з питань містобудування, архітектури та землекористування 22 березня та 05 квітня 2016 року, у акціях протесту та пікетування засідання Київради 14 та 21 квітня поточного року і разом з членом ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення», заступником керівника ОСН «КМ «Русанівка» – членом цієї робочої групи  Вересюком Л.О. у зустрічі з колишнім виконувачем обов’язки директора департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації – головним архітектором міста Ганною Бондар 23 лютого 2016 року. Голова правління КМО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» Нєстєрков А.Є.  взяв участь у зустрічі з цією посадовою особою 27 лютого 2016 року, яка розпочалася з об’їзду територій Микільської Слобідки, Лівобережного масиву та Русанівки і завершилася обговоренням матеріалів зазначеного ДПТ у приміщенні ОСН «КМ «Русанівка» по           вул. Русанівська набережна, 18. На виконання рішення ініціативної групи він разом з її визначеними представниками взяв участь у зустрічі 22 березня 2016 року з головою постійної комісії Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування Міщенком О.Г. перед початком проведення зазначеного засідання, у якій останній вів себе брутально і у ході спілкування заявив про своє повне ігнорування пропозицій громадських активістів лівобережної території столиці. У засіданні цієї постійної комісії Київради участь взяв керівник проекту, член правління КМО ВГО «АССН», депутат Київської міської ради Гуманенко В.Л.

Питання про затвердження ДПТ Лівобережного масиву передбачається розглянути на засіданні Київської міської ради 12 травня 2016 року.

Місцем збору ініціативної групи з розгляду ДПТ лівобережного масиву було в основному приміщення, де розміщується КМО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення», по вул. Русанівська набережна, 18.

Протягом липня – грудня 2015 року та лютого – квітня 2016 року було взято участь у 22 засіданнях ініціативної групи з розгляду незаконного ДПТ Лівобережного масиву, у 2 з 3 зустрічей – нарад з керівниками (директором та в.о. директора) департаменту містобудування та архітектури – головним архітектором міста, у 2-х засіданнях постійної комісії Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування, у 3-х мітингах під станами Київської міської ради і у 2-х громадських акціях протесту, тобто у 28 громадських заходах в цілому.

Питання порушення конституційних прав та свобод киян, які несе затвердження цього ДПТ, висвітлені у статті на сайті ОСН «КМ «Русанівка» за посиланням: http://rusanivka.org.ua/?page_id=2555.

Під час виконання проекту столичним осередком було реалізовано ініціативу ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» щодо укладання при проведенні місцевих виборів 25 жовтня 2015 року Угод про співпрацю та солідарну публічну відповідальність з кандидатами у депутати місцевих рад і внесено до зазначених Угод певні корективи. Такі Угоди були підписані 19 жовтня 2015 року з  кандидатом на той час в депутати Київської міської ради VІІІ скликання Маляревичем О.В. по мажоритарному виборчому округу № 55 від політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», який за їх результатами був вдруге обраний депутатом Київради, та 09 листопада 2015 року вже з депутатом новообраної Київської міської ради Гуманенком В.Л. по мажоритарному виборчому округу № 56 від політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».

Ще одним результатом проектом стало врахування пропозицій заступника керівника проекту, заступника голови Комітету Громадської ради при Київській міській державної адміністрації  Чунаєва О.Е. до проекту Комплексної цільової програми підвищення енергоефективності та розвитку житлово-комунальної інфраструктури міста Києва на 2016-2020 роки в частині запровадження громадського контролю за ходом її виконання. Відповідні пропозиції були надані 10 лютого 2016 року у рамках засідання робочої групи при постійній комісії Київради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу. Пізніше зазначені пропозиції у відповідній редакції були підтримані вже безпосередньо цією постійною комісією Київради і потім проголосовані без змін на засіданні Київради 17 березня 2016 року N 232/232.

Підсумком реалізації проекту № 49444 стало отримання 14 запланованих та 3 позапланових продуктів його виконання, тобто у цілому 17 продуктів. Протягом його реалізації столичним осередком було організовано та проведено 5 власних заходів і взято щонайменш участь у 51 іншому заході (засіданнях постійних комісій Київради, конференціях, круглих столах, зустрічах всеукраїнської мережі ресурсних центрів, загальних зборів ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» тощо).

Здійснення проекту було висвітлено у соціальній мережі Facebook та в Інтернеті –просторі. На сторінках 4 груп Facebook («Ресурсні центри з розвитку місцевої демократії», «Органи самоорганізації населення Дніпровського району», «Громадська рада при Дніпровській районній в місті Києві державній адміністрації», «Владу – громаді!») було розміщено 54 посилання і в 11 Інтернет-сайтах75 статей, тобто 129 посилань у підсумку. У 62,8% зазначених посилань міститься згадка про підтримку з боку МВФ. Значна частина публікацій про реалізацію проекту було розміщено на власних сайтах КМО ВГО «АССН» та ОСН «КМ «Русанівка», що склало понад 81 відсоток від загальної кількості публікацій і понад 47 відсотків від загальної кількості посилань. Перелік усіх 129 посилань зайняв у фінальному змістовному звіті 10 сторінок з 26 сторінок його загального обсягу.

Як бачимо, було проведено велику роботу з здійснення інформаційного супроводу реалізації проекту в межах наших можливостей. Чи можна було тут досягти більшого, сказати важко через таку причину. При його здійсненні ми зіткнулися з особливістю інформаційного простору столиці. Міські газети не охоплюють масової читацької аудиторії, а молодь активно використовує у своїй діяльності можливості Інтернету та соціальних мереж. Теле- та радіокомпанії більше спрямовані на надання інформації про події у столиці і у більшості випадків не включають до своїх програм та ефірів інформацію про діяльність організацій громадянського суспільства або подають її дуже скупо. Тому під час реалізації проекту внаслідок цього нам не вдалося скористатися можливостями цих ЗМІ.

Одним з найбільших досягнень проекту стала підготовка Статуту територіальної громади міста Києва у новій редакції і проведення 2-х публічних заходів з його громадського обговорення. Це начебто мало, але нам вдалося протягом лише 4 місяців реалізації проекту (січня – квітня 2016 року) щонайменше підштовхнути міську владу до необхідності підготовки нового Статуту і розпочати процес громадського обговорення цього статутного документу киян. Тому ми далі продовжимо роботу з громадськістю та органами влади з проведення громадського обговорення зазначеного проекту та його лобіювання у Київській міській раді.

Подальша робота КМО ВГО «АССН» будуть й далі висвітлюватися на нашому сайті.

 

Олександр Чунаєв,
заступник керівника проекту,
директор Ресурсного центру «Лівобережжя» та
головний редактор сайту  КМО ВГО «АССН»