Main menu:

Русанівці на засіданні ОСНу сказали рішуче ні розміщенню на Русанівській косі мотузкових конструкцій

 

27.02.2017

В соціальній мережі нещодавно завдяки посту Ксюши Бавєнко з’явилася інформація про спробу встановлення так званого мотузкового парку на Русанівській косі, коли вона зафіксувала там діяльність невідомих людей з ламання дерев під ці цілі. Це набуло миттєво широкий резонанс в Інтернет-спільноті. Пізніше ці роботи були припинені, але відповідно виникла термінова необхідність з цим розібратися на засіданні органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Русанівка» (далі – ОСН).

У середу 22 лютого поточного року відбулося розширене засідання ОСНу за участі представника ТОВ «Сімейний парк», директора КП УЗН Дніпровського району Ковшуна Є.М., депутата Київради Маляревича О.В. та активних русанівців. В цілому у засіданні взяли участь понад 30 осіб. Протокол засідання ОСНу додається.

На засіданні ОСНу розглядалися лише одне питання – про спробу працівників зазначеного товариства самостійно встановити систему мотузкових конструкцій на деревах Русаніської коси, план – схема розміщення яких додається. Як видно з неї так званий мотузковий парк планувалося встановити десь посередині нашої коси і він обов’язково передбачає об’єкти відповідної інфраструктури – доріжки, лави, урни для сміття. Цей проект передбачав цілу систему ще інших об’єктів такого парку – батути, бесідки, будку для працівників цього парку тощо. ТОВ «Сімейний парк» з метою окупності свого проекту планувало розміщення низки невеличких кафе, тобто ще й господарське освоєння нашого мальовничого куточку живої природи.

Русанівська коса має територію площею до 24 га і є нерівномірною за розміщенням рослинності. Вона складається з відкритих піщаних територій, територій низьких дерев з травою і відносно високих дерев та пляжних зон, тобто коса не є суцільним масивом дерев.  Зазвичай мотузкові парки охоплюють території площею від 1 до 3 га і формально запропонований парк має займати начебто невелику територію на косі. Парк має бути розрахований як на дітей, так і на дорослих, бо цим критеріям мають відповідати мотузкові конструкції різних рівнів. Тому придатних територій під парк для його функціонування насправді не дуже багато .

Через це під цей парк та його господарську інфраструктуру мала піти досить велика  територія коси, що невпинно призведе до знищення на його території зелених насаджень. Таким чином буде завдано значну шкоду довкіллю коси, що для нас не допустимо. Тим самим порушується природоохоронне законодавство, на що ніхто не звертає увагу. І без його майбутніх відвідувачів у весняно-літній сезон коса витримує колосальний наїзд любителів шашликів з розпалюванням мангалів або кострів, з якими, на жаль, наша влада не бореться. Завдяки встановленню цього парку ми б отримали легальне прибуття на ці розваги додаткового величезного напливу громадян і відповідно ще більше погіршення стану коси.

Після проведення протягом 2011-2012 років ремонтів набережної та 2-х бульварів Русанівка стала привабливим місцем для горе-бізнесмени, які чи через власне невігластво, чи не свідомо не враховують специфіку територій коси та житлової забудови мікрорайону.

Русанівська коса є намивною територію на місці колишніх плавнів і її ґрунт пов’язаний з водним середовищем безпосередньо. За результатами розбудови паркової та господарської інфраструктури буде змінено поверховий шар ґрунту коси. Як це відіб’ється на стану її ґрунту в цілому, передбачити важко, але при здійсненні будь-яких дій з встановлення мотузкового парку відбудеться руйнація цілісності його поверхового шару.

Відповідно на ній ростуть дерева. які живляться водою під косою – верба та клен і є основою ґрунту коси. Інші дерева тут не можуть вижити. Для встановлення такого парку потрібні зовсім інші дерева, які мають бути набагато міцнішими та високими. Тому дерева коси через цю специфіку банально не пристосовані для витримки великих навантажень. Слід мати на увазі те, як встановлюються такі парки – у дерева вбиваються крюки для закріплення мотузкових конструкцій. Наші дерева не мають такої товщини і фактично вони будуть гинуть.

 

Для мешканців Русанівки поява такого об’єкту розваги ще б створювало життєві проблеми, адже фактично поруч з мотузковим парком опиняється так звана зона відпочинку – пляжні місця, на яку б відповідно збільшувалося навантаження. Адже після розваг піти до протоки покупатися і погрітися під сонцем виглядає природним бажанням, а місць для такого відпочинку для усіх бажаючих почне просто не вистачати.

А ще на косі живуть солов’ї, які стали частиною її унікального природного середовища. Галас від встановлення цього парку може зруйнувати їх життя і це стане для нас втратою. Бізнесменам це байдуже, але не нам. Тому ми маємо цього не допустити.

У Києві дійсно є місця для розваг у мотузкових парках і деякі з них розташовані відносно недалеко від Русанівки в межах транспортних можливостей. Наприклад, у Гідропарку маємо 2 (біля атракціонів та за венеціанським мостом) і ще по 2 у парках «Перемога» та Партизанської слави. За бажанням русанівцям – любителям цих розваг є куди прийти і отримати від них задоволення. Натомість бажання товариства розмістити його у нас на косі має виключно комерційний характер, не звертаючи увагу на зазначену вище руйнівність коси як складової довкілля Русанівки.

Обговорення цього питання на засіданні проходило досить жваво, оскільки на нього прийшли небайдужі русанівці. Позиції русанівців і членів ОСНу були єдиними – всі дружно сказали ні проекту розміщення на Русанівській косі мотузкового парку. Директор КП УЗН Дніпровського району Ковшун Є.М. погодився з висловленими на засіданні аргументами русанівців і пообіцяв виступити перед вищими владними інстанціями з пропозицію не встановлювати на косі цей парк. На цьому засіданні ТОВ «Сімейний парк» було запропоновано розглянути можливість встановлення мотузкового парку в іншому місці – на Микільській слобідці на місці занедбаної зони здоров’я, де є зручні для цього великі дерева і можливості для встановлення необхідної інфраструктури.

Комітет мікрорайону «Русанівка» як представницький орган мешканців виступає проти будь-яких спроб господарського використання Русанівської коси, яка є куточком дикої природи на лівобережній частині території столиці, і закликає органи міської влади та їх посадовців неухильно зберігати унікальність цієї території мікрорайону.

Розширене засідання ОСНу зайвий раз показало, що русанівці можуть гуртуватися у захисті своєї території від горе-бізнесменів і це чудово. Ми будемо й далі діяти разом з громадськістю в інтересах нашої мінігромади, і ця позиція є незмінною.

 

Олександр Чунаєв,
головний редактор сайту ОСНу