Про можливе встановлення підземних баків на Русанівській набережній під час її реконструкції
25.08.2017
Зараз на Русанівській набережній розпочалася реконструкція її другої частини – паркової зони. Роботи розпочалися з території навпроти готелю «Славтич» і вже дійшли до водонасосної станції – знімаються плити, лави та урни і завезені перші партії тротуарної плітки для заміни цих плит. Міжгазонний простір стане аутентичним викладеній тротуарною плиткою житловій частині набережній і створить цілісний ансамбль набережної після проведення цієї реконструкції.
А ось інша новація – встановлення на набережній під час цих робіт 6 підземних баків для збирання та вивезення сміття насторожує.
На засіданні ОСН «Комітет мікрорайону «Русанівка» 17 серпня 2017 року було обговорено початок проведення зазначеної реконструкції і висловлено занепокоєння з можливого встановлення цих баків на набережній. На ньому було прийнято рішення терміново звернутися до міського голови, голови Київської міської державної адміністрації Кличка В.В. та депутата Київради Маляревича О.В. для отримання необхідних для цього роз’яснень і визначення відповідної позиції Комітету.
Спочатку наведе кілька цифр. Русанівська набережна має площу у 6 га і протяжність 1,5 км. На ній встановлено 139 паркових лав і урн. Газони набережної становлять площу у 4.5 га і складаються з 2-х рядів: біля коси та води, а інший вздовж дороги.
Тепер не важко підрахувати, що ці баки мають встановлюватимуться через кожні 250 метрів. Заїзд до них має здійснюватися через асфальтну частину набережної між косою та водою і першим рядом газонів, яка є доволі вузькою для цього територією. Інформація про параметри цих баків (ширину. довжину, висоту) не відома, окрім їх можливої ємності у 5 куб. м. сміття. Інформація про те, яку площу займатиме майданчик і яка має бути глибина ями під цей бак, також невідома. Але стає зрозумілим, що увесь перший ряд буде у майданчиках під вказаними баками.
Є запитання щодо того, яка технологія позбавлення від сміття буде застосована – чи машина має виймати капсулу з сміттям, вивантажувати сміття з неї у цю машину і знову ставити її на своє місце або вивантажувати цю капсулу на машину і з машини ставити на її місце нову капсулу для збирання сміття.
Нам не надана інформація щодо регулярності вивезення сміття з цих баків. А стосовно цього маємо інформацію про негативну практику – до тижня воно не вивозиться і за цей час починає потихеньку гнити у цих баках, що створюватиме сморід для мешканців прилеглих до набережної житлових будинків і працівників численних ресторанів та кафе.
Перехід на вказану новацію в масштабах міста до 100 підземних баків до кінця поточного року потребуватиме від міських органів влади виділення коштів на придбання цієї техніки, якої на сьогодні немає у достатній кількості. і тому ми можемо досить швидко зіткнутися з проблемою нерегулярного вивезення сміття та отримання смороду замість гармонії запахів зелені та води.
Підземні баки будуть встановлюватися виключно на першому газоні і у такий спосіб буде знищена певна територія зеленої зони усієї набережної. Наскільки зменшиться зона газону площею 2.25 га. після їх встановлення, сказати зараз важко. Набережна створена для масових прогулянок людей і милуватися капсулами над газоном чомусь не тішить. Оскільки машина з краном, їй потрібен певний розмах для операцій з капсулами. І ось тут їй почнуть заважати … вже дерева і їх доведеться для цього або повність зрізати або частково. А ще чомусь забувають, що через вузький асфальт машина може заїжджати на територію газону і знищувати земельний ґрунт з його травою. Тобто через знищення певної території газону буде завдана шкода як зеленій зоні самої набережної, так і нашому довкіллю в цілому. Тим самим порушуватиметься Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» щодо екологічних прав русанівців і природоохоронне законодавство в цілому.
Проведення реконструкції набережної проводиться без навіть елементарного громадського обговорення за принципом проведення попередньої реконструкції житлової частини, коли русанівці були її спостерігачами. Але тоді це хоча б можна було зрозуміти – був дефіцит часу і було не до цього. У підсумку вийшло гарно і ми відчуваємо задоволення від її вигляду. А у нашому випадку без цього не можна обійтися хоча б в частині порушеної проблеми. Тому було б доцільно владі терміново її обговорити і за результатами громадського діалогу дійти до спільного знаменника. На мою точку зору, альтернативою могло б стати збільшення території для розміщення наземних баків, їх осучаснення з встановленням навісів над ними і здійснення вже удосконалено технікою забирання сміття з них та вивезення його у місця подальшої утилізації, чим би вдалося уникнути виникнення негативних наслідків застосування зазначеної вище технології збирання та вивезення сміття. Можливі ще й інші пропозиції, але їх треба обговорювати і не робити такі дії виключно згори і на своє бюрократичне бачення.
Висловлю крамольну пропозицію – на час обговорення викладеної проблеми не проводити роботи з встановлення 6 підземних баків для сміття, що дозволить владі уникнути конфліктної ситуації та протистояння з нашими мешканцями.
Мешканці мають брати участь у питаннях зміни свого середовища і їх невід’ємного права на це влада має неухильно дотримуватися. А поки що ми за неофіційним правилом є статистами дій міської влади, що за нових демократичних умов не припустиме.
Олександр Чунаєв,
головний редактор веб-сайту ОСН «Комітет мікрорайону «Русанівка» м. Києва