Main menu:

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ РУСАНІВЦІВ ДО ГРОМАДСЬКИХ ОБ’ЄДНАНЬ, ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ, ЖУРНАЛІСТСЬКОЇ СПІЛЬНОТИ ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ, БЛОГЕРІВ СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖ щодо збереження Русанівської набережної

 

25.01.2019

Ми, мешканці мікрорайону Русанівка Дніпровського району м. Києва, обурені здійсненням незаконного будівництва 2-поверхового ресторану на Русанівській набережній за № 3 безпосередньо навпроти Русанівської протоки, яке її перетворює у нову територію зони Гідропарку і від якої русанівці страждають багато років.

Шановні організації громадянського суспільства !

Ми зіткнулися з ігноруванням міською владою нашої позиції щодо використання нашого Парку відпочинку виключно в інтересах дозвілля, відпочинку та зміцнення свого здоров’я. Натомість вона притримується зовсім іншої позиції – сприяння розвитку ресторанного бізнесу як ще одного джерела поповнення доходів міського бюджету, що викликає обурення русанівців. Тому з метою захисту наших прав на зазначене використання нашої набережної ми звертаємося до Вас за допомогою у його зупиненні.

Будівельні роботи відбуваються з 2018 року в межах території прибережної захисної смуги з виносом тераси майбутнього ресторану на Русанівську протоку. Територія Парку відпочинку на Русанівській набережній як зелена зона загального користування входить з 2005 року до об’єктів Програми розвитку зелених зон м. Києва і також є рекреаційною зоною. Під ці роботи підпала частина зеленої зони нашого Парку і передбачається включення (по суті захоплення) території єдиного на набережній оглядового майданчика, тобто відбувається незаконне розширення меж території цього ресторану. Цими роботами порушуються екологічні права русанівців на гідне довкілля. Ресторани знаходяться неподалік від житлових будинків і через використання відповідних джерел шуму створюють проблеми для дотримання тиші, спокою та відпочинку їх мешканців.

Тим самим порушується такі акти законодавства – Водний Кодекс України (статті 89, 90), Земельний Кодекс України (статті 50 – 52, 60, 61), Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» (стаття 11), «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (стаття 24) та затверджена рішенням Київради Програма розвитку зелених зон м. Києва.

Ми хочемо звернути увагу громадянського суспільства на ще одне важливе правопорушення, яке маємо місце у нашому мікрорайоні вже дуже тривалий час.

Київська міська державна адміністрація та інші суб’єкти підприємницької діяльності у сфері ресторанної діяльності ігнорують статус території Русанівської набережної як складової частини території пам’ятки ландшафту та історії місцевого значення «Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра.

Статус зазначеної пам’ятки опрацьовувався науковцями та експертами протягом 2009 – 2010 років. Облікову документацію на об’єкт культурної спадщини «Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра» було розроблено Науково-дослідним інститутом пам’яткоохоронних досліджень (виконавець – А.І. Звіряка, науковий керівник – В.В. Вечерський). За дорученням Державної служби з питань національної культурної спадщини № 6/2174 від 04.09.2009 зазначену облікову документацію 14 жовтня 2009 р. було розглянуто та схвалено на засіданні Вченої ради цього НДІ. Через 2 місяця питання внесення цього об’єкту культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України було розглянуто та схвалено 04 листопада 2009 р. на засіданні Експертної комісії з розгляду питань занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру. Наказом Міністерства культури і туризму України від 03 лютого 2010 р. за № 58/0/0/16-10 «Про затвердження науково-проектної документації щодо меж і режимів використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів та занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України» об’єкт культурної спадщини «Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра» було внесено до Державного реєстру як пам’ятку ландшафту та історії місцевого значення.

Пам’ятка цього ландшафту міститься на території міста Києва в межах Дніпровського, печерського, Шевченківського та Подільського районів міста від залізничного мосту на півдні до Подільсько-Воскресенського мостового переходу на півночі. Вказаний ландшафт займає цілісну територію вздовж р. Дніпро, що простягнулася на 8.6 км з північного сходу на північний захід при максимальній ширині 3,6 км. Його орієнтовна площа в зазначених межах становить 2800 га. Лівобережна частина території цього ландшафту представлена Русанівською та Дніпровською набережною.

Київська міська державна адміністрація згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини» є спеціально уповноваженим органом охорони культурної спадщини і має здійснювати охорону цього об’єкту культурної спадщини. Русанівка набережна як частина території цієї пам’ятки потребує відповідної охорони з боку міської влади її дотримання в існуючому унікальному вигляді, яка внаслідок цього стала візиткою нашого мікрорайону і міста в цілому.

Освоєння Русанівської набережної цими суб’єктами підприємницької діяльності розпочалося з 2000 року і продовжується до цього часу, тобто відбувається незаконне розміщення ресторанного бізнесу або повзуча ресторанізація набережної.

Спочатку незаконно на ній навпроти оглядового майданчика за адресою: вул. Русанівська набережна, 7-Б був побудований капітальний цегляний будиночок і з 2012 року до його демонтажу у 2019 році його власником було ТОВ «Славутич 7». З 2012 року товариство здавало в оренду цей будиночок іншим суб’єктам господарювання і вони на цій підставі розміщали сезонні (літні) майданчики на території оглядового майданчика біля входу в орендоване ним приміщення і з 2016 року територію цього майданчика вже використовувалося ТОВ «Рівер Гріль» для діяльності ресторану з такою ж назвою, функціонування якого припинилася у 2018 році. Але за хронологією розвитку ресторанізації набережної він був другим таким об’єктом.

З серпня 2010 року розпочалися незаконні роботи на місці розміщення колишньої громадської вбиральні, після її приватизації кафе «Ісіда» за адресою: Русанівська набережна. 7, з будівництва будівлі першого ресторану під назвою «Ресторан у парку. Смородина» і які були орієнтовно завершені у 2012 році.

З серпня 2018 року власником будівлі колишньої водонасосної станції ТОВ «Грейндж» на його замовлення розпочалися незаконні роботи з її перебудови у ще один майбутні ресторан і які продовжуються до цього часу. Будівництво ресторану здійснюється всупереч протестам русанівців і розгляду у Дніпровському районному суді м. Києва клопотання Київської місцевої прокуратури № 4 справи про незаконність його здійснення. Відкриття цього ресторану начебто заплановано у червні 2019 року.

Таким чином, здійснення повзучою ресторанізації набережної здійснюється протягом дії цієї пам’ятки ландшафту та історії місцевого значення і Київська міська державна адміністрація замість збереження набережної як її частини в порушення своїх повноважень погоджує численні незаконні будівельні роботи.

З метою привертання уваги влади на недотримання нею своїх повноважень у сфері охорони культурної спадщини русанівці підготували відповідні звернення – 2 до Київської міської державної адміністрації та 6 до її департаменту охорони культурної спадщини. 21 січня поточного року ці звернення були направлені вказаним адресатам і тепер ми очікуємо відповідну реакцію на їх розгляд ними.

Внаслідок цього змінюється історично побудований ландшафт набережної і території Парку відпочинку в цілому, яка внаслідок цього поступово перетворюється у місце масового поїдання їжі у цих. Ресторанами вже має місце часткове захоплення частини території як самого парку, так і території його зеленої зони. З побудовою нового ресторану русанівці можуть остаточно втратити історичний майданчик для огляду краєвиду дніпровських островів та правого берегу Києва.

Повзуча ресторанізація набережної вже привела до виникнення низки проблем. Внаслідок постійного заїзду багатотонних автомобілів фактично нанесена шкода тротуарним плиткам самій набережній, друга реконструкція якої була проведена протягом 2017 – 2018 років. Діяльність існуючих ресторанів вже призвела до збільшення автомобільного руху їх відвідувачів і зовсім нещодавно вони автомашинами взагалі заїжджали безпосередньо до самого ресторану «Ресторан у парку. Смородина» в порушення статусу Парку відпочинку та Правил дорожнього руху. Продовження їх будівництва ще більше загострить цю проблему, адже він не пристосований для паркування у ньому автомобілів їх відвідувачів і не передбачає їх прямого заїзду до нього.

Подальша ресторанізація призведе до ще більшого збільшення їх відвідувачів, створення незручностей для прогулянок на ній і зменшення території для оздоровчого, спокійного та затишного відпочинку дорослих мешканців Русанівки, малюків і дітей, киян та гостей міста.

Дотримання Київською міською державною адміністрацією відповідно до законодавства про охорону культурної спадщини статусу набережної Русанівської набережної як частини території пам’ятки ландшафту та історії місцевого значення «Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра ми вбачаємо важливою запорукою від розміщення на ній ресторанного бізнесу.

Шановні журналісти ЗМІ та блогери соціальних мереж!

Нас турбує відсутність належного висвітлення у ЗМІ та поширення в соціальних мережах цієї ситуації. Тому ми звертаємося до Вас, журналісти та блогери, з проханням відгукнутися і донести до громадянського суспільства та міської влади стурбованість щодо поступового перетворення паркової зони Русанівської набережної для усіх киян у новітню територію розміщення ресторанного дозвілля на кшталт другого Гідропарку.

Будемо щиро усім Вам вдячні за підтримку нашої позиції у збереженні Русанівської набережної в існуючому вигляді для усіх русанівців, киян та гостей міста на підставі виконання норм зазначених актів законодавства.

Громадська платформа Русанівки ОСН «КМ «Русанівка»
Олександр Чунаєв, головний редактор веб-сайту ОСН «КМ «Русанівка»