Main menu:

Про історію спроб освоєння міською владою Русанівської набережної та Русанівської коси протягом 2006 – 2019 років

 

25.03.2019

З часу завершення побудови мікрорайону у 1974 році ми маємо історію спроб міської влади у ХХІ столітті руйнування та знищення довкілля нашого масиву. Необхідність розглянути хронологію минулого та сучасного періодів вникли у зв’язку з відповідними діями в останній час нашої міської влади і дуже багато русанівців не знають цього. Тому спочатку почнемо з таких спроб у минулому.

 

І. Про перші спроби освоєння Русанівської набережної та Русанівської коси протягом 2006 – 2009 років

Перша 3 такі спроби відбулися за часів діяльності міського голови, голови КМДА Леоніда Черновецького протягом 2006 – 2009 років. Перша з них розпочалася з 2006 року, коли тодішній головний архітектор Києва Сергій Бабушкін запропонував несподівано повністю забудувати косу новим елітним та багатоповерховим мікрорайоном і проїзну частину набережної перетворити у широку автостраду. Це природно викликало обурення русаніців і завдяки цьому першому протестному руху нам вдалося у 2007 році створити наш ОСН «Комітет мікрорайону «Русанівка» м. Києва (далі – ОСН «КМ «Русанівка») і у такий спосіб цей варварський та божевільний проект знищення коси не пройшов. До речі, за часів Леоніда Черновецького після реєстрації нашого представницького органу подібні ОСН мікрорайонного рівня більше не виносилися на розгляд тодішніх міських депутатів.

14 лютого 2008 року секцією містобудування та архітектури архітектурно-містобудівельної ради при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Київської міської державної адміністрації було схвалено містобудівне обґрунтування на будівництво храму святої Анастасії Узорішительниці (м. Санкт – Петербург) за адресою: вул. Русанівська набережна навпроти будинку за № 22. Тоді шляхом звернення до Прокурора міста Києва Блажівського Є.М. листом від 03.03.2008 за № 12 цей проект не вийшов на офіційний міський рівень і відповідно не був здійснений.  Тоді вдалося блискавично досягти такого рішення, а у подальшому нам не вдавалося повторити це досягнення, хоча і були досягнуті відповідні успіхи у протидії незаконним діям міської влади.

Про третю спробу освоєння коси ми дізналися від засобів масової інформації, коли на їх шпальтах повідомлялося про прийняті Київрадою 17 вересня 2009 року пакету рішень про відведення земельних ділянок під забудову і серед яких зокрема йшла мова про Русанівську набережну. Так, про це повідомлялося у газеті «Сегодня» від 18.09.2009, а у щотижневику «Деловая столица» від № 39 (437) від 28.09.2009 – про погодження депутатами Київради містобудівного обґрунтування на побудову багатофункціонального комплексу (торгівля, розваги, офіси, житло) у парковій зоні Русанівської набережної.

З цього питання ОСН «КМ «Русанівка» звернувся до заступника голови Київської міської державної адміністрації (КМДА) Луцького О.Ю. 27.10.2009 з листом № 68 та до начальника Головного управління містобудування. архітектури та дизайну міського середовища КМДА Броневицького С.П. 29.10.2019 з листом № 69 про можливу забудову Русанівської набережної. Оскільки тоді нам не вдалося отримати належних відповідей від них, ОСН «КМ «Русанівка» звернувся 01.03.2010 з листом № 9 до голови депутатської фракції Київради «Блок Віталія Кличка» Кличка В.В. з проханням допомогти з’ясувати достовірність цієї інформації та надати нам по можливості копію (копії) рішення (рішень) Київради щодо можливого відведення земельних ділянок на Русанівській набережній під забудову. Тоді ця депутатська фракція відгукнулася і нам була надана ця інформація, яку у свій час ми не могли ніде знайти. А зараз майже через 9 років після цього має картину навпаки – із опонента влади та союзника громадськості на той час він перетворився у очільника неформальної влади незаконних забудовників і конфліктного міського голову.

Як з’ясувалося пізніше, Київрада 17.09.2009 прийняла рішення за № 58/2127 «Про затвердження містобудівних обґрунтувань», де додатком за № 12 було затверджено містобудівне обґрунтування щодо внесення змін до містобудівної документації та визначення параметрів окремого об’єкта містобудування – будівництва житлово-офісного комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського та торговельно-розважального призначення і благоустрою прилеглої території з облаштуванням зони відпочинку загального користування на Русанівській набережній в Дніпровському районі    м. Києва і його замовником було визначено нікому не відоме товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровський сад». Як бачимо, це рішення Київради щодо нашої набережної так і не було реалізовано на наше щастя, але факт мав місце.

ІІ. Про спроби зазначеного освоєння довкілля острову протягом сучасного періоду

Після цієї спроби здавалося, що нашу набережну залишили у спокою. У 2011 році була проведена перша реконструкція Русанівської набережної і у нас було враження, що русанівці можуть спокійно відпочивати на ній, займатися фізичними справами на тренажерах і робити там свої прогулянки.

Але у 2017 році ситуація знову раптово змінилася з появою ініціативи ТОВ «Сімейний парк» влаштувати на території коси мотузковий парк. 22 лютого 2017 року на засіданні ОСН «КМ «Русанівка» за участі депутата Київради Маляревича О.В. та директора КП УЗН Дніпровського району м. Києва Ковшуна Є.М. спільно з представниками цього товариства відбулося жваве обговорення їх ініціативи – встановлення системи мотузкових конструкцій на деревах Русанівської коси і план – схеми їх розміщення. Як було видно з неї, так званий мотузковий парк планувалося встановити десь посередині нашої коси і він обов’язково передбачав об’єкти відповідної інфраструктури – доріжки, лави, урни для сміття. Цей проект передбачав цілу систему ще інших об’єктів такого парку – батути, бесідки, будку для працівників цього парку тощо. ТОВ «Сімейний парк» з метою окупності свого проекту планувало розміщення низки невеличких кафе, тобто ще й господарське освоєння нашого мальовничого куточку живої природи. Таке освоєння викликало обурення у всіх присутніх членів ОСН і його результат був одностайний – категорично ні.

ОСН «КМ «Русанівка» направив до Генерального директора КО «Київзеленбуд» протест на спробу встановлення цього парку на косі листом від 24 березня 2017 року за      № 16, у якому були зазначені 10 аргументів і попередження про можливі масові акції протесту з боку активних русанівців. Але влада продемонструвала свою нездатність провести з киянами плідний діалог з цього питання і наступні події це підтвердили. Незважаючи на таку одностайність рішення і досягнуту згоду на зазначеному засіданні ОСН, дії товариства з його встановлення були продовжені. 26 березня 2017 року активісти мікрорайону скликали мітинг, на якому присутні виступили проти встановлення такого парку і добровольці з їх числа при підтримці учасників мітингу провели його спокійний демонтаж. Інформація про цей мітинг була розміщена на сайті «Інформатор». Таким чином, мітинг припинив цю спробу і мотузкового парку відповідно не було встановлено. І на зазначеному етапі освоєння коси було досягнутий поки що останній за часом успіх ОСН «КМ «Русанівка» та громадськості, адже інші спроби продемонстрували бєзпрєдєл міської влади під керівництвом міського голови Кличка В.В.

З 2018 року розпочалися 3 спроби такого освоєння Русанівської набережної та Русанівської коси, які продовжуються по цей час і одна з них щонайменш стала скандальною.

Однією з них стала проведення незаконного будівництва 2-поверхового ресторану на набережній ТОВ «Грейндж», яке незаконно отримало від Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва КМДА Повідомлення про початок виконання будівельних робіт за № КВ 061182081754 від 27.07.2018 та Декларацію про готовність об’єкта до експлуатації за № КВ 141190321231 від 01.02.2019. Зазначений Департамент КМДА наказом № 59 від 14.02.2019 скасував зазначені документи і вийшла парадоксальна ситуація – будівництво здійснювалося за незаконними документами і продовжується здійснюватися без їх наявності. Ця інформація була надана ОСН «КМ «Русанівка»  на наш лист до Прокуратури міста Києва від 26.12.2018 листом цього департаменту КМДА від 19.02.2019 за № 073-1640 (додається). На звернення 6 русанівців до департаменту охорони культурної спадщини КМДА головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини цього департаменту КМДА зробив 07 лютого 2019 року огляд місця незаконного будівництва і видав його замовнику припис № 18/п та акт № 5 про вчинення правопорушення. Питання зазначеного незаконного будівництва розглядалося на засіданні Комісії з перевірки інформації щодо об’єктів будівництва, які викликають суспільний резонанс, у будівлі КМДА 13 березня 2019 року і посилання на ці документи пролунали під час його розгляду. Другий розгляд незаконного будівництва на її засіданні 22 березня 2019 року також не надав підстав для позитиву і зараз у побудованому ресторані відбуваються внутрішні будівельні роботи. Зупинення незаконного будівництва на набережній залишається актуальним до цього часу.

Ще одна спроба з освоєння коси виникла відносно нещодавно і стосується вона спроби встановлення на ній майданчика для вигулу і можливого дресирування собак. Департамент міського благоустрою КМДА визначив 130 місць для вигулу та дресирування собак і при цьому виникли запитання  щодо наявності правових підстав для такого визначення – доручення міського голови або його заступника, наказу департаменту про їх затвердження або самого розпорядження КМДА. КП УЗН Дніпровського району м. Києва без наявності цих підстав і в порушення компетенції цього Департаменту КМДА та своєї власної вирішив самостійно розмістити там такий майданчик площею 1200 кв. м. 16 березня 2019 року у першу половину дня у холодну погоду працівники КП УЗН Дніпровського району незаконно встановили дерев’яну огорожу і власники собак на радість цієї події поруч з інформаційним щитом зробили групове фото. Простояла ця огорожа з цим щитом недовго і до вечора 17 березня вона не просто була демонтована (повалена), а фізично розібрана і лежала на землі. А 18 березня 2019 року залишки цієї огорожі були прибрані і зараз у цьому місці коси вже нічого не нагадує про таку спробу встановлення зазначеного майданчика.

Найбільша загроза довкіллю мікрорайону виникла з початку 2019 року.

Київська міська державна адміністрація розпочала з жовтня 2016 року опрацьовувати створення канатної дороги і першим документом нормативного характеру стало прийняття нею розпорядження від 14.02.2017 № 158 «Прo проведення інвестиційного конкурсу із залучення інвесторів до peaлізації проекту «Cтворення об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури – канатна дорога з об’єктами громадського призначення зa маршрутом: арка Дружби Народів, napк Володимирська ripкa, Поштова площа, Труханів острів, Гідропарк». Але міська влада на цьому не зупинилася і розширила вказаний маршрут за рахунок … включення до нього житлового масиву Русанівки як кінцевої зупинки міської канатної дороги,  яке було затверджене розпорядженням КМДА від 02.01.2019 № 1 про внесення  таких змін до розпорядження від 14.02.2017 № 158. Такі дії міської влади сталі для усіх нас повною несподіванкою і нам довелося опрацювати і нормативно-правову базу і свою аргументацію проти такого включення. За результатами такого опрацювання була підготовлена стаття «Над Русанівкою завдяки міській владі нависла нова загроза руйнування або дещо про історію питання з впровадження у Києві канатної дороги», яка розміщена 13 березня 2019 року на нашому веб-сайті.

Ця ситуація розглядалася на засіданні ОСН «КМ «Русанівка» за участі депутата Київради Маляревича О.В. 05 лютого 2019 року. Після вивчення зазначеної ситуації ОСН «КМ «Русанівка» підготував та направив пакет листів до 3-х адресатів від 21 березня 2019 року – Київського міського голови, голови КМДА Кличка В.В., заступника міського голови – секретаря Київської міської ради Прокопіва В. В. і в. о. генерального директора КП «Київське інвестиційне агентство» Тур Ю.Л. та відповідно до вимог Кримінального Процесуального Кодексу України заяву до Прокуратури міста Києва про вчинення кримінального правопорушення.

Наше довкілля не дає спокою нашій владі і вона періодично бажає знайти варіанти її освоєння. За увесь період від 2006 року по 2019 рік ми маємо 7 таких спроб – перші три за часів Леоніда Черновецького (2006 – 2009 роки) та інші 4 за часів обрання міським головою Віталія Кличка (2017 – 2019 роки).

ОСН «КМ «Русанівка» займає у цьому питанні послідовну позицію і буде її відстоювати й далі. Русанівська набережна та Русанівська коса існують для усіх русанівців і вони мають бути такими, якими є зараз. Особливо це стосується нашої коси – вона є природним парком і ми всі маємо зберігати її унікальність та цілісність. Про свої дії з її дотримання ми будемо інформувати на веб-сайті ОСН «КМ «Русанівка» та у групі ФБ «Громадська платформа Русанівки ОСН «КМ «Русанівка».

Олександр Чунаєв,
головний редактор ОСН «КМ «Русанівка»