Main menu:

Як на Русанівці ремонтують стадіон «Русанівець»

 

4.09.2019

15 липня 2019 року на стадіоні «Русанівець» відбулася так звана презентація його проведеного ремонту після багаторічного перебування у руйнівному стані. На презентацію прийшли багато русанівців та мешканців Березняків і вперше за багато років на ньому відбувся масовий громадський захід.

Про презентацію реконструкції стадіону

Презентацію розпочала ведуча о 19 год. вступним словом і о 19.24 вона продовжила свій виступ. О 19.30 на поле вийшла ціла делегація посадовців та інших осіб для виступів міський голова, голова Київської міської державної адміністрації (КМДА) Кличко В.В., заступник голови КМДА Непоп В.І., голова Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації Онофрійчук П.В., голова депутатської фракції «Солідарність» у Київській міській раді, її постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Странніков А.М., депутат Київради, перший заступник цієї постійної комісії (з питань інвестиційної діяльності) Маляревич О.В., президент Федерації легкої атлетики міста Києва Гринюк В.Р., житель Русанівки Сергій Кравідз.

Почесними гостями презентації також стали титуловані українські легкоатлетки – чемпіонки Європейських ігор-2019 Яна Качур і Тетяна Мельник, а також срібна призерка чемпіонату світу-2017 Юлія Левченко зі своїм тренером Іриною Пустовойт. Двоє останніх прибули на церемонію безпосередньо з аеропорту «Бориспіль». Юлія зі своєю наставницею поверталися з шведського Євле, з чемпіонату Європи серед спортсменів, не старших 23-х років, де Левченко стала чемпіонкою.

Після завершення їх виступів на початку 20 год. розпочався товариський матч півфіналістів футбольного турніру «Русанівка та Березняки» футбольних команд «Дніпро» та «Дискотека 90-х». Перед його початком міський голова та депутат Київради пробили воротарям цих команд пенальті, але їх не забили. Кличко В.В. потрапив у воротаря, а Маляревич О.В. пробив над воротами.

Матч відбувся за скороченим регламентом – два тайми по 30 хв. кожний. У осиновий час матч завершився з рахунком 1 : 1. Першими рахунок відкрила команда «Дніпро» на 26 хв., а м’яч у відповідь на 57 хв. забили футболісти команди «Дискотека 90-х». Його переможцем стала остання команда (за пенальті) і їй були вручені організаторами цієї презентації два великих кошика. По завершенню матчу депутат Київради Маляревич О.В. разом з командою переможцем зробили колективне фото у воротах, де були пробиті переможні для неї пенальті.

Стадіон змінився у кращий бік і вже видно, що на Русанівці з’явилася спортивна споруда, що безумовно радує. На сьогодні вже виконано дренажну основу зі щебеню та відсіву для укладання штучної трави на футбольному полі і на ньому вже можна проводити не лише тренування, а й футбольні матчі. На бігових доріжках та у секторах за воротами укладено нижній гумовий шар покриття темного кольору. Бігові доріжки поки що не мають відповідних розміток. За воротами встановлені великі за розміром сітки для затримки футбольних м’ячів. На території стадіону у кутку між житловим будинком та школою № 137 побудовано спортивний майданчик для активних занять фізичними справами. На місці зруйнованих трибун побудовані нові трибуни вже з навісом на 480 місць з 4 лав жовтого та синього кольорів. На стадіоні встановлено інформаційне електронне табло для висвітлення перебігу футбольних поєдинків, яке після виступів пройшло перший іспит. У іншому кутку стадіону навпроти гімназії № 136 будується адміністративний будинок, який буде добудовано пізніше. За словами виступаючих стадіон будується за стандартами УЄФА та Європейської асоціації легкої атлетики, але до цих заяв є запитання і вони потребують необхідного уточнення. Поруч з стадіоном розташовані  тенісні  корти відкритого типу дитячо-юнацької  спортивної школи «Старт», над якими на осіннє-зимовий період надувають пневматичну оболонку для захисту від атмосферних опадів.

Зокрема, проект реконструкції стадіону включає в себе: повне оновлення футбольного поля з круговими біговими доріжками та спортивними майданчиками (сектор для стрибків з жердиною, сектор для стрибків у висоту, сектор для штовхання ядра); будівництво адміністративно-побутового павільйону з роздягальними, душовими, кімнатою для арбітрів та медичним пунктом. Також на оновленому стадіоні буде встановлено сучасне освітлення для футбольного поля та території стадіону, система відеоспостереження, охоронна сигналізація та системи протипожежного захисту та контролю доступу. Встановлять необхідне для його функціонування сучасне спортивне обладнання.

За словами Віктора Гринюка на бігові доріжки «найближчим часом будуть покладені інші шари, аж до верхнього, який пофарбуємо в червоний чи блакитний колір і нанесемо розмітку. Крім того, по обидва боки стадіону будуть обладнані легкоатлетичні сектори – з одного боку для стрибків з жердиною та стрибків у висоту, а з іншого – два сектори для стрибків у довжину. Крім того в куті поруч із одним із виходів залишене місце для конструювання сектора для штовхання ядра». За його словами «секція легкої атлетики на цьому стадіоні буде безкоштовною». У своєму виступі він проінформував про ініціативу протягом наступного року протестувати усю малечу мікрорайону від одного до 3-х років щодо її можливого залучення до регулярних спортивних занять на цьому стадіоні.

Подія вийшла резонансна і висвітлювалася різноманітними ЗМІ.

Презентація цієї реконструкції показала, що споруда будується, і попереду нас очікує головне – побудова на Русанівці сучасного стадіону і новий поштовх розвитку спорту на ньому. Але її повноцінне відкриття має відбутися дещо пізніше орієнтовно за словами Кличка В.В та Маляревича О.В. у серпні поточного року. Як і коли воно відбудеться, покаже час.

Про історію будівництва та реконструкції стадіону

Під час проведення цієї презентації її ведучою була надана недостовірна інформація про ситуацію з побудовою та реконструкцією стадіону і для відновлення справедливості вирішив надати цю історичну довідку.

За словами одного з виступаючих жителя Русанівки наш стадіон був побудований та відкритий 1 вересня 1968 року під час будівництва мікрорайону. Знайти в інформаційному просторі відповідну інформацію мені не вдалося і тому спиратимусь на ці слова одного з старожилів нашого масиву. Ця подія була значною на той час для дітей Русанівки і викликала у них інтерес до занять спортом, в першу чергу футболом, адже на той час наше київське «Динамо» тріумфувало на вищому футбольному рівні Радянського Союзу.

Але з часом через відсутність необхідних ремонтних робіт стадіон почав приходити у занедбаний стан і на ньому вже перестали відбуватися спортивні події. Власники собак почали вигулювати на ньому своїх собак, а на залишках трибун збиралися охочі добренько посидіти за чаркою.

Вперше після тривалого перебування стадіону у занедбаному стані міська влада прийняла рішення про проведення його реконструкції у 2004 році і саме з цієї дати розпочалася нова історія стадіону у незалежній Україні. Київська міська державна адміністрація на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 №904 прийняла розпорядження №2089 від 18 листопада 2004 року «Про реконструкцію стадіону «Русановець» по бульвару Давидова, 12 у Дніпровському районі», у якому замовником проектування та реконструкції нашого стадіону було визначено Головне управління по фізичній культурі та спорту КМДА і цьому головному управлінню доручено вжити відповідні дії. Зазначених дій після прийняття цього розпорядження так і не відбулися.

Через 4 роки змінився підхід міської влади до цього питання і було вирішено при його реконструкції поруч з ним побудувати житловий комплекс із спортивно-оздоровчим комплексом та підземним паркінгом. Київською міською радою було прийнято рішення від 18 грудня 2008 року № 921/921 «Про передачу закритому акціонерному товариству «Молодіжний житловий комплекс «Оболонь» та Головному управлінню по фізичній культурі та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) земельної ділянки для реконструкції та експлуатації стадіону і будівництва житлового будинку із спортивно-оздоровчим комплексом та підземним паркінгом на бульв. Олексія Давидова, 10 – 12 у Дніпровському районі м. Києва».

Оскільки стадіон не ремонтувався і перебував у незадовільному стані, ОСН «Комітет мікрорайону «Русанівка» м. Києва (далі – ОСН «КМ «Русанівка») розпочав діяльність з ініціювання відповідної місцевої ініціативи. Наказом ОСН «КМ «Русанівка» № 1/13 від 25 лютого 2013 року було утворено тимчасову робочу групу у складі 5 осіб. Наказом Комітету мікрорайону «Русанівка» № 2 від 04 березня 2013 року було затверджено форму відповідного підписного листа, визначено ініціативну групу з питань місцевої ініціативи, доручено їм підготувати проект рішення Київради, узгодити його з членами робочої групи і організувати роботу щодо внесення на розгляд Київради в порядку місцевої ініціативи зазначеного рішення. У тексті підписного листа в порядку місцевої інціатви порушувалися питання стосовно

Членами ініціативної групи було підготовлено та узгоджено з членами робочої групи у передбачений цим наказом строк проект рішення Київради «Про скасування рішення Київської міської ради від 18 грудня 2008 року № 921/921 та зміну балансоутримувача стадіону «Русанівець».

Протягом березня – квітня 2013 року ними було зібрано 1088 підписів киян у кількості 61 аркуш за ініціювання внесення на розгляд Київради вказаного питання.

У квітні 2013 року ми звернулися до заступника міського голови – секретаря Київради Гереги Г.Ф. з проханням розглянути в установленому порядку зазначену ініціативу членів міської територіальної громади для прийняття відповідного рішення та до секретаря депутатської фракції Київради «Спортивний Київ» Київради, Президента Федерації легкої атлетики міста Києва Гринюка В.Р. з проханням посприяти реалізації зазначеної місцевої ініціативи. Наші зусилля були реалізовані у оперативному прийнятті Київрадою за сприяння цього депутата рішення від 18 квітня 2013 року № 296/9353 про визнання таким, що втратило чинність, рішення Київської міської ради від 18.12.2008 № 921/921. Згідно з п.3 цього рішення Київради Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Департаменту освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було доручено передати цей стадіон та спортивні споруди на ньому за цією адресою на баланс Дитячої юнацької спортивної школи «Старт».

На жаль, про нашу участь у позитивному вирішенні скасування рішення Київської міської ради від 18.12.2008 № 921/921 більше вже не згадує ні директор дитячо-юнацької спортивної школи (ДЮСШ) «Старт», ні діючий президент Федерації легкої атлетики міста Києва, ні управління спортом департаменту молоді та спорту КМДА. Цим рішенням було відкрито шлях для подальших позитивних рішень міською владою і ми разом з русанівцями раді тому, що вклали свої зусилля у їх досягненні.

Через майже 3 місяця того ж року КМДА приймає розпорядження № 1198 від 16 липня 2013 року «Про передачу функцій замовника реконструкції стадіону «Русанівець» на бульв. Давидова, 10 – 12» про визначення КП «Житлоінвестбуд-УКБ» замовником реконструкції стадіону «Русанівець». Дещо дивне рішення міської виконавчої влади, бо згідно з ним зазначене підприємство стало ще й замовником будівництва спортивної споруди і проведення якого є непрофільним для нього.

ДЮСШ «Старт» направив до Київської міської ради клопотання від 14.11.2013 № К-22167 про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки і за результатами його розгляду через 10 місяців міськими депутатами було прийнято рішення від 18 вересня 2014 року № 180/180 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки дитячо-юнацькій спортивній школі «Старт» на бульв. Олексія Давидова, 10 – 12 у Дніпровському районі м. Києва для реконструкції та експлуатації стадіону».

Остаточну крапку у цьому питанні було отримано вже наступного року рішенням Київради від 14 липня 2016 року № 733/733 «Про надання дитячо-юнацькій спортивній школі «Старт» земельної ділянки для експлуатації стадіону на бульв. Олексія Давидова, 10 – 12 у Дніпровському районі м. Києва». Цим рішенням був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДЮСШ «Старт» для експлуатації стадіону «Русанівець» за вказаною адресою (категорія земель – землі рекреаційного призначення, справа N Д-7103) і зазначену земельну ділянку площею 1,8549 га (кадастровий номер 8000000000:63:082:0024) надано цій школі із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва в постійне користування (пункти 1 та 2 рішення Київради). Вирішення земельного питання, як бачимо, зайняло період з 14 листопада 2013 року по 14 липня 2016 року, тобто 2 роки та 7 місяців.

КМДА затвердила своїм розпорядженням від 12 січня 2018 року за № 38 робочий проект реконструкції стадіону і на цей час є останнім на цей час актом законодавства з її проведення.

Про ситуацію з реконструкцією стадіону у 2017 – 2019 роках

Новий етап з реконструкції стадіону розпочався з підготовки тендеру «Роботи по реконструкції стадіону «Русановець» на бульв. Ігоря Шамо (колишній бульв. Олексія Давидова, 10-12) у Дніпровському районі м. Києва» протягом 08 серпня – 29 серпня і його проведення 30 серпня 2017 року. Його переможцем з 2-х учасників стало ТОВ Aлвір-Тандем (код ЄДРПОУ 34415408, статутний капітал – 35 тис. грн., юридична адреса – вул. Лаврська, 16, Київ, м. Київ, 01015) із сумою 29219511.89 грн. (із ПДВ). За його результатом був підписаний договір № 4/1173 від 15.09.2017 з терміном завершення його дії 31.01.2018. Потім до вносилися зміни відповідними 5-ю додатковими угодами (ДУ). ДУ №1 від 26.09.2017 та ДУ № 4 від 13.02.2018 стосувалися продовження строку дії договору та виконання зобов’язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг (через документально підтверджені об’єктивні обставини), а ДУ № 2 від 14.10.2017 та ДУ № 3 від 20.11.2017 – щодо покращення якості предмета закупівлі. Здивував кінцевий строк виконання робіт – 13.09.2017 – 31.12.2017, бо за такий термін будівництво стадіону неможливо навіть фізично. У ДУ № 5 від 30.11.2018 його сторони домовилися добровільно припинити дію цього договору і підтвердили, що обсяг виконаних робіт з реконструкції стадіону становив 6252253.52 грн. (із ПДВ). А ще виходить цікава ситуація – договір начебто завершено, а протягом наступного 2018 року формально по його завершенні укладають додаткові угоди до нього.

Перше корегування суми виконання робіт розпочалося з прийняття Київською міською державною адміністрацією розпорядження від 12 січня 2018 року № 38 «Про затвердження робочого проекту «Реконструкція стадіону «Русановець» на бульв. Ігоря Шамо (колишній бульв. Олексія Давидова, 10-12) у Дніпровському районі м. Києва» за підписом голови КМДА В. Кличка. Згідно з ним загальна кошторисна вартість будівництва у поточних цінах станом на 07 червня 2017 року становила 31131763 грн. Тобто цим розпорядженням КМДА збільшена тендерна сума виконання робіт і на мій погляд відбулося перше порушення тендерного законодавства.

Але на цьому замовник робіт не зупинився і після припинення дії підрядного договору розпочалася підготовка та подання відповідних тендерних пропозицій протягом 19 листопада – 05 грудня 2018 року до нової закупівлі №3176404. І знову ті ж учасники і все той же переможець. За результатом аукціону 06 грудня 2018 року був укладений і підписаний вже другий підрядний договір №4/1289 від 26.12.2018, згідно з яким новий термін поставки визначений вже по 31.07.2019 і оплата виконання робіт складає набагато більшу у порівнянні з оплатою цих робіт попереднього тендеру суму – 47058847.51 грн. (в поточних цінах на 30 листопада 2018 року). Зазначений підрядний договір містить розділ «ХІІ. Загальні положення», пункт 12.1 якого, як виявилося пізніше, вкотре спрацював на інтереси його сторін і про це буде викладено нижче.

І знову сторони почали укладати та підписувати додаткові угоди до цього підрядного договору. Фактично через місяць у цьому році укладається ДУ №1 від 24 січня 2019 року і нею вносяться 4 зміни. Новим пунктом 4.4 ДУ розписано оплата праця на 2019 та 2020 роки окремо. Новим пунктом 5.1 ДУ визначені строки початку та завершення робіт : грудень 2018 року – липень 2020 року, тобто рік та 8 місяців. Та навіть ці терміні не є остаточними, бо вони можуть бути перенесені в залежності від отримання необхідного фінансування, тобто реконструкція за такого підходу може затягуватися на невизначений час. Згідно з новим пунктом 12.1 цей договір діє до 31 серпня 2020 року і цей строк може бути перенесений відповідно до умов нової редакції пункту 5.1 договору. Додатковою угодою №2 від 17 квітня 2019 року передбачено надання замовником підряднику авансу на придбання та постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій та виробів на суму 11640000 грн. (із ПДВ) і план фінансування цих робіт протягом березня – серпня поточного року. А що з фінансуванням інших місяців цього будівництва, адже у разі його відсутності знову буде тривала пауза з їх здійсненням. Таким чином фінансова нестабільність будівництва залишається головною проблемою його здійснення і питання його перетворення у довгобуд продовжує залишатися відкритим.

Які можливості має це товариство для будівництва нашого стадіону? Аналіз наданих ним документів тендерному комітету комунального підприємства «Житлоінвестбуд – УКБ» до останнього тендеру викликає у цьому сумнів. Інформація про працівників відповідної кваліфікації, що мають необхідні знання та відповідний досвід, вражає цими даними – з 8 осіб питаннями будівництва безпосередньо займаються 5 осіб: головний інженер, виконавець робіт і 3 технічні працівника. Товариство надало тендерному комітету перелік обладнання для забезпечення виконання робіт з 17 одиниць будівельної техніки, з яких власними є 10 і 7 орендуються у ФОП Линник В.М. (адреса: вул. Бродівська, 128). Наскільки ця техніка підходить до будівництва спортивних споруд, не зрозуміло. Це обладнання знаходиться за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Старі Петрівці, вул. Дубрівська, 30 і наскільки ефективно за такої відстані вказана техніка може використовуватися для нашого будівництва, також не зрозуміло. У наданій інформації не вказано, де саме зберігається орендована техніка, і це викликає відповідні запитання.

Про сумні висновки

Як бачимо, у нашому питанні маємо і тендери 30.08.2017 та 06.12.2018, і відповідні підрядні договори № 4/1173 від 15.09.2017 та № 4/1289 від 26.12.2018 з чисельними додатковими угодами до них, і 7 зазначених рішень міської влади протягом 2004 – 2018 років. І вкотре будівництво нашого стадіону у світлі останніх подій знаходиться на 15 році цієї епопеї у незрозумілому стані. Пояснення цьому, на мій погляд, знаходяться не у площині тривалості реконструкції нашого стадіону, що вже є усталеною негативною практикою, а мабуть зовсім в іншій площині. Зазначені документи вже давно стали складовими різноманітних корупційних оборудок з освоєння міських бюджетних коштів в інтересах зацікавлених осіб і відрізняються вони лише послідовністю та схемою їх застосування забудовниками та корупціонерами від влади. Ось і у нашому випадку застосовані ці складові, внаслідок яких остання реконструкція продовжена по липень 2020 року і сума зросла з початкової у понад 29 млн. грн. до останньої понад 47 млн. грн. (із ПДВ). За даними документів на цей час на будівництво мало бути витрачено вже до 17.9 млн. грн. відповідно до ДУ № 5 до договору № 4/1173 від 15.09.2017 та ДУ № 2 до договору № 4/1289 від 26.12.2018. А тепер робіть висновки, чи не підпадає наша ситуація під чергову корупційну схему на Русанівці.

Олександр Чунаєв,
головний редактор вебсайту та член ОСН «КМ «Русанівка»