Бути чи не бути майданчику для собак на косі – це є питання для русанівців
16.09.2020
Нещодавно стало відомо, що знову ініціюється питання про можливе встановлення на нашій косі якогось майданчика для собак. Орган самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Русанівка» м. Києва (далі ОСН «КМ «Русанівка») не міг залишитися осторонь чергових зазіхань на територію Русанівської коси і оперативно вжив відповідні дії. Для підготовки цих дій був напрацьований матеріал, який увійшов до тексту звернень ОСН «КМ «Русанівка» відповідним адресатам і через його значний обсяг надається у вигляді окремої статті всім користувачам Інтернет-простору для кращого ознайомлення з цією актуальною для русанівців проблемою.
Про Русанівську косу
Русанівка, як відомо, створена на заплавних територіях р. Дніпра і ця коса виникла виключно саме під час її будівництва. Русанівка набережна стала розбудовуватися з 1961 року і під час її побудови коса була залишена у стані природної території. З того часу вона і стала куточком живої природи.
Відповідно це вплинуло на види дерев, як там розвиваються. Її зелена зона у більшості складається з кленів та верб, бо вони живляться водою. Інші дерева у такому ґрунту вижити не можуть через свою несумісність з ним.
Друга особливість коси полягає у тому, що її земляний покров є досить тонким і потребує постійного завезення ґрунту для його утримання у належному стані.
По-третє, незважаючи на свою територію орієнтовно у 17 га, ми маємо поєднання флори та фауни на ній. На косі проживають різні тварини, зокрема качки, бобри, їжаки, жаби, вужі.
По-четверте, ми маємо на ній пляжні місця відпочинку, на яких русанівців влітку звикли масово відпочивати і які знаходяться у межах прямої пішохідної доступності. Переваги відпочинку у цих місцях на відміну від інших таких місць у місті полягає у тому, що русанівці купаються і загорають безпосередньо посеред самого міста в оточені зелені острову та розташованих навпроти нас дніпровських островів і за відчуттям місто начебто залишається за їх межами.
По-п’яте, коса увійшла до унікальної екосистеми Русанівської протоки з дніпровськими островами на ній і стала зеленими легенями не лише нашого острову, а й лівобережної частини довкілля всього міста.
По-шосте, Русанівська коса як частина Парку відпочинку на Русанівській набережній є складовою території пам’ятки ландшафту та історії місцевого значення «Історичний ландшафт Київських гір та долини р. Дніпра», яка на виконання закону України «Про охорону культурної спадщини затверджена наказом Міністерства культури та туризму України від 03.02.2010 за № 58/0/0/16-10 (в редакції наказу Міністерства від 16.06.2011 за № 453/0/16-11) і включена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за охоронним № 2600189.
Коса увійшла в життя русанівців як частина території мікрорайону, де можна дихати унікальним повітрям води та зелені, відпочити у тиші посеред багатомільйонного міста, робити сімейні прогулянки або прогулянки з дітьми, займатися фізичними справами зі зміцнення свого здоров’я (для цього зокрема встановлені тренажери та столи для занять настільним тенісом). Ми так звикли до життя поруч з косою і користуватися цими можливостями, що навіть себе важко уявити, як це можна почати освоювати її в групових або корисних цілях. Коса у нас всіх одна і поступове знищення її території незалежно від їх площі з одного боку звужуватиме нашу спільну зону довкілля, з другої почне приносити додаткове навантаження, якого вона банально може не витримати через специфіку її створення.
Про ініціювання розміщення на частині території коси майданчику для собак та їх авторів
Вже другий рік існує загроза подальшому функціонуванню унікального та єдиного на всій лівобережній частині міста куточка живої природи внаслідок незрозумілого для русанівців ініціювання розміщення на частині її території майданчику для собак. Зазначена ініціатива була висунена депутатом Київради Маляревичем О.В. у листі від 21.04.2020 за вих. № 08/279/8/258-114 до в. о. директора комунального підприємства «Київська міська лікарня ветеринарної медицини» Мазур Н. В. (адреса КМЛВМ: вул. Електротехнічна, 5-А), яке підпорядковане департаменту міського благоустрою Київської міської державної адміністрації. Лист підписано електронним підписом. У ньому він попросив її (надаю витяг з цієї частини листа дослівно) «… організувати та облаштувати дресирувальний майданчик на Русанівській косі, на балансовій території КП УЗН Дніпровського району, в місці, погодженому із власниками великих порід собак.».
Звертаю увагу усіх, що таке звернення нашого депутата Київради до неї є незаконним, бо, по-перше керівниця КМЛВМ немає для цього відповідних службових повноважень і її такі дії не передбачені статутом підприємства, про що він не може не знати, і, по-друге, відповідними рішеннями Київради такі повноваження надані виключно райдержадміністраціям. Її відповідь йому вражає свідомим порушенням нею актів міського законодавства (надаю витяг з цієї частини листа дослівно) «… Підприємство готове сприяти створенню майданчика для дресирування собак / вигулу тварин на Русанівській косі в м. Києві, якщо такий не перечить … чинним нормативно-правовим актам України.
Пари цьому просимо Вас додатково конкретизувати місце розташування конкретної земельної ділянки, а також сприяти в наступному погодженні місця розташування майданчику для дресирування собак / вигулу тварин та його проекту із РДА Дніпровського району та балансоутримувачем зазначеної ділянки – КП УЗН Дніпровського району.». Чи були направлені нашим депутатом Київради зазначені листи та якого змісту невідомо, але керівниця КМЛВМ у групі соціальної мережі ФБ «New Русановка» повідомила про його можливе встановлення вже у вересні поточного року.
Її ініціаторами не було проведено ні громадського обговорення серед русанівців, ні в установленому порядку громадських слухань. Також вони протягом цього часу не зверталися до ОСН «КМ «Русанівка» як представницького органу частини русанівців з пропозицією розглянути цю ініціативу і ми не мали можливість її обговорити для прийняття відповідного рішення. Відповідно зазначена ініціатива є лише їх особистою позицією і фактично була висунена ними без вивчення громадської думки з цього питання. Цим самим депутат Київради порушив безпосередньо відповідні норми закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та Регламенту Київської міської ради.
Внаслідок такої ініціативи у мікрорайоні виникла конфліктна ситуація, яка лише роз’єднує русанівців і не сприяє розвитку добросусідських відносин між ними.
Про вимоги до створення майданчиків для дресирування собак та функціонування місць та зон їх вигулу
Департамент міського благоустрою Київської міської державної адміністрації (ДМБ КМДА) визначив 130 місць для вигулу та дресирування собак, але Русанівська коса не увійшла до цього переліку таких місць. Натомість у ньому зазначена конкретна адреса для встановлення відповідного майданчика для собак – Русанівський бульвар, 10. Це місце було створене з часів побудови Русанівки і після проведення відповідних робіт з його реконструкції знову може використовуватися за своїм цільовим призначенням – для вигулу певної кількості собак.
Створення таких майданчиків та місць або зон вигулу собак визначається рішенням Київської міської ради від 25 жовтня 2007 року № 1079/3912 «Про врегулювання питань утримання та поводження з собаками і котами в м. Києві» та затвердженими рішенням Київради від цієї ж дати за № 1081/3914 3-мя Положеннями.
Згідно з Положенням про функціонування майданчиків для дресирування собак такий майданчик – це огороджена та обладнана відповідно до типового проекту територія, що призначена для дресирування собак (пункт 2.1 розділу 2. ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ цього Положення). Цим розділом передбачаються такі вимоги до їх побудови та функціонування:
«2.4. Під створення майданчика виділяється територія 1720 кв. м (стандартний проект) або 1483 кв. м (міні-проект, рекомендований для центральних районів міста).
2.5. Покриття майданчика повинно забезпечувати добрий дренаж, бути зручним для регулярного прибирання та поновлення: газон з щільною та низькою рослинністю (злакові трави висотою від 3 до 5 см) на основі піщано-земляного ґрунту. Поверхня повинна бути рівною і не мати потенційної небезпеки травматизму для людей та тварин.
2.6. Для забезпечення безпеки майданчик обладнується сітчастою, ґратчастою або глухою огорожею висотою не менш 1,8 м (що має ворота й хвіртку) та обсаджується із зовнішнього боку кущами (живою огорожею). Технологічні щілини між елементами й секціями огорожі, її нижнім краєм та землею не повинні дозволяти тварині самостійно залишити майданчик або заподіяти собі травму (до 70 мм або глухі).
2.7. Обов’язкова наявність освітлення майданчика, яке повинне забезпечувати повноцінну роботу майданчика у вечірній час.».
Відповідно до Положення про функціонування місць та зон для вигулу тварин у м. Києві такими місцями або зонами є територія, на якій власник має право вільного вигулу тварини за умов дотримання вимог Правил утримання собак та котів у м. Києві та інших нормативно-правових актів у цій сфері (пункт 2.1 розділу 2. ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ цього Положення). Покриття місць та зон для вигулу собак повинно бути піщано-земляним, гравійно-піщаним, з трави (суцільна низька рослинність), поверхня повинна бути рівною (пункт 2.7 розділу 2. ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ цього Положення).
Територія коси містить ділянки різної висоти і неоднорідного ґрунту. Тобто її поверхня не є рівною і тому вона за вказаними характеристиками не відповідає вимогам цих Положень. Розміщення таких майданчиків, місць або зон на частині території коси призведе до руйнування її ґрунту та зеленої зони і кардинальної зміни природно сформованого на ній ландшафту, що завдасть значну шкоду та негативно відіб’ється на подальшому розвитку усієї її території. Для їх встановлення доведеться робити необхідні будівельні роботи відповідно до вимог зазначених Положень і під час їх проведення будуть знищені на ще більшій території коси її ґрунт та зелені насадження. Такі дії вважаємо неприпустимим для нашого довкілля та подальшого розвитку мікрорайону.
Встановлення такого майданчика або місця на косі заважатиме відпочинку людей на ній і порушуватиме тишу через гавкання собак при їх вигулі або тренуваннях.
Про позицію та дії ОСН «КМ «Русанівка» із збереження Русанівської коси
Таким ініціюванням та відповідними діями порушуються як конституційні права русанівців на належне користування косою для відпочинку, прогулянок та занять фізичною культурою, так і самоврядне, природоохоронне та пам’яткоохоронне законодавство.
ОСН «КМ «Русанівка» займає у цьому питанні послідовну позицію збереження Русанівської коси як території унікального природно сформованого ландшафту з відповідною флорою та фауною і виступає категорично проти спроб її освоєння під зазначені майданчики, місця або зони. ОСН «КМ «Русанівка» на підтримку абсолютної більшості русанівців вимагає від міської влади здійснювати захист унікальності нашої коси та не допускати її руйнування.
У зв’язку з цим та відповідно до Конституції України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про столицю України – місто-герой Київ», «Про органи самоорганізації населення», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону культурної спадщини», наказу Міністерства культури та туризму України від 03.02.2010 за № 58/0/0/16-10 (в редакції наказу Міністерства від 16.06.2011 за № 453/0/16-11), Державного реєстру нерухомих пам’яток України, Статуту територіальної громади міста Києва, рішення Київради № 367/1028 від 15.03.2007 «Про дозвіл на створення органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Русанівка», розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 925 від 19.07.2007 «Про реєстрацію органу самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Русанівка», Положення про орган самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Русанівка» м. Києва ми звернулися до 3-х адресатів листами від 08 вересня поточного року.
У листі до в. о. генерального директора комунального об’єднання «Київзеленбуд» (вих. № 27) за їх вх. № 077/226/3532 ми просили негайно вжити такі заходи:
– не допустити облаштування такого майданчика на Русанівській косі і відповідного руйнування стану її природної території та ландшафту;
– звернутися до Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації з проханням не надавати відповідну згоду на його встановлення на Русанівській косі у разі відповідного узгодження;
– зобов’язати керівництво КП УЗН Дніпровського району не надавати відповідну згоду на його встановлення на Русанівській косі у разі відповідного узгодження;
– зобов’язати керівництво КП УЗН Дніпровського району при розгляду ними цього питання залучити ОСН «КМ «Русанівка» як представницький орган частини русанівців для уникнення у подальшому можливих конфліктних ситуацій.
У листі до міністра культури та інформаційної політики України (вих. № 28) ми просили вжити дії щодо недопущення зміни її історично сформованого ландшафту внаслідок можливого розміщення на ній майданчика для собак.
У листі до Київської міської державної адміністрації (вих. № 29) ми просили вжити такі заходи:
– не підтримувати зазначене ініціювання та не допустити облаштування такого майданчика, місця або зони на Русанівській косі;
– зберігати Русанівську косу в стані природної території та відповідно сформованого ландшафту з можливістю русанівцям користуватися нею для масового відпочинку, прогулянок та занять фізичними справами;
– доручити департаменту міського благоустрою, департаменту охорони культурної спадщини та КО «Київзеленбуд» при розгляді питань можливого встановлення на Русанівці цих майданчиків, місць або зон залучити ОСН «КМ «Русанівка» як представницький орган частини русанівців для уникнення у подальшому можливих конфліктних ситуацій;
– доручити департаменту міського благоустрою виступити з ініціативою розміщення місця вигулу собак у мікрорайоні за адресою: Русанівський бульвар, 10 і передбачити у проекті міського бюджету на 2021 рік кошти у необхідному для цього обсязі.
Ми звернулися до цих адресатів з проханням повідомити ОСН «КМ «Русанівка» про прийняті рішення для подальшого інформування нами мешканців мікрорайону з вирішення порушеного питання і чекаємо їх відповідей. Про реакцію цих адресатів ми будемо повідомляти через наш вебсайт та групу в соціальній мережі Фейсбуку «Громадська платформа Русанівки».
Олександр Чунаєв,
секретар та головний редактор вебсайту ОСН «КМ «Русанівка»