Main menu:

Про незаконне паління кальянів на Русанівській набережній, Русанівській косі та Русанівському каналі і дії ОСН «КМ «Русавка» щодо припинення цього паління

 

11.06.2021

З початком теплих днів з травня поточного року почалися масові прогулянки русанівців у Парку відпочинку, куди входять території набережної та коси, і відвідувачі зіткнулися з появою на них місць для паління кальянами, чого не було раніше. На набережній вони почали розміщатися поруч з ротондою, а на косі поруч з спортивним майданчиком на галявині поруч з мостом від набережної на вул. Раїси Окіпної. Знову відновилося паління кальяну на Русанівському каналі біля мосту на житловий масив Березняки.

Займаються організацією цього паління невідомі громадяни і збирають з його споживачів гроші за надання їм вказаних послуг. Скоріш за все вони не сплачують до міського бюджету і не здійснюють інших обов’язкових платежів. Тобто на нашу думку вони займаються незаконною господарською діяльністю і вона має стати об’єктом уваги податкових та правоохоронних органів.

Про чинне природоохоронне та медичне законодавство

Чинне законодавство з цього питання складається з 3-х головних актів законодавства.

Земельним Кодексом України визначаються норми щодо земель рекреаційного призначення (глава 9, статті 50-52). До земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів (ст. 50 цього кодексу України). До земель рекреаційного призначення належать зокрема земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів (ст. 51 цього кодексу України). На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використання їх за призначенням, а також негативно впливати або може впливати на природний стан цих земель (частина 3 ст. 52 цього кодексу України). Відповідно до цих вимог наш Парк відпочинку та Русанівський канал є такими рекреаційними зонами і на їх землі поширюються зазначені заборони.

Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» на цих територіях «… забороняється:

а) господарська та інша діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище або може перешкодити використанню їх за цільовим призначенням;
б) зміни природного ландшафту та проведення інших дій, що суперечать використанню цих зон за прямим призначенням.» (частини а) та б) ст. 63 цього закону України).

Наш Парк відпочинку та Русанівський канал є складовими довкілля мікрорайону і на нього відповідно поширюються зазначені заборони.

Відповідно до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» державні, громадські або інші органи, підприємства, установи, організації, посадові особи та громадяни зобов’язані не завдавати шкоди здоров’ю населення і окремих осіб (ст. 5 цього закону України). Кожний громадянин України має право на охорону здоров’я, що передбачає зокрема безпечне для життя і здоров’я навколишнє природне середовище та безпечні і здорові умови праці, навчання, побуту та відпочинку (частина 6 пункти б) та г) цього закону України). Під час цього паління відбувається отруєння повітря димом цих кальянів і тим самим завдається шкода здоров’ю іншим киянам під час їх відвідування території Парку відпочинку. Внаслідок цього погіршується здоровий відпочинок інших русанівців. які хочуть дихати чистим від цих димів повітрям для підтримки свого здоров’я. Тобто внаслідок паління кальянами на зазначених територіях порушуються зазначені норми цього закону України.

Зазначене паління на території Парку відпочинку завдає шкоду його зеленим насадженням на ній, негативно впливає на навколишнє природне середовище шляхом забруднення повітря димом кальянів, призводить до використання цієї рекреаційної зони не за її функціональним призначенням та здійснює шкідливий вплив на здоров’я русанівців під час їх прогулянок і відпочинку у ньому через вимушене вдихання ними цього диму.

Разом з цим ця проблема є загальноміською і на нашу думку потребує додаткового нормативно-правового врегулювання на міському рівні. З метою захисту киян від шкідливого впливу паління кальянами на їх здоров’я під час свого відпочинку у парках, скверах, бульварах, інших зелених зонах міста пропонуємо її розглянути у Київській міській раді для прийняти міськими депутатами позитивного рішення на користь прихильників здорового життя. Впровадження цим рішенням Київради заборони паління кальянів у міських рекреаційних зонах стане значними кроком у досягненні чистого повітря, відповідного збереження довкілля міста і здорового відпочинку киян та гостей міста у них.

Про позицію та дії ОСН «КМ «Русанівка»

ОСН «КМ «Русанівка» поділяє невдоволення русанівців і на їх підтримку виступає за вжиття міською владою дій з припинення паління кальянів у нашому Парку відпочинку, на Русанівському каналі та в інших рекреаційних зонах міста, притягнення до відповідальності його організаторів та ініціювання розгляду цієї проблеми Київрадою для прийняття у підсумку міськими депутатами зазначеного рішення.

Фактично у цьому році відбулося масове захоплення цими невідомими особами рекреаційних земель Русанівки під своєрідний бізнес паління кальянів і ОСН «КМ «Русанівка» відповідно не міг залишитися осторонь цього.

Ми підготували 08 червня 2021 року пакет листів до 2-х владних адресатів та одного з депутатів Київради.

У листі до міського очільника Кличка В.В. за № 28 ми попросили Київську міську державну адміністрацію розглянути зазначену ситуацію і оперативно вжити дії з:

– припинення паління кальянів на територіях Парку відпочинку та Русанівського каналу;
– виявлення організаторів цього паління і їх притягнення до визначеної законодавством відповідальності за здійснення незаконної господарської діяльності;
– ініціювання перед Київською міською радою розгляду питання припинення паління кальянів у парках, скверах, бульварах, інших зелених зонах міста та прийняття міськими депутатами позитивного рішення на користь прихильників здорового життя.

У листі до заступника міського голови – секретаря Київської міської ради Бондаренка В.В. за № 29 ми попросили:

– визначити постійні комісії Київській міській раді – з питань охорони здоров’я та соціальної політики; з питань екологічної політики; з питань законності, правопорядку та зв’язків з правоохоронними органами – з розгляду зазначеного питання;
– підтримати позицію русанівців і доручити визначеним постійним комісіям Київради розглянути порушене питання на їх відповідних засіданнях за нашої обов’язкової участі і попереднім інформуванням про зазначений розгляд на них;
– ініціювати підготовку проекту рішення Київради з припинення зазначеного паління
у зелених зонах міста для його наступного розгляду міськими депутатами і прийняття ними відповідного рішення в інтересах киян – прихильників здорового життя.

У листі до депутата Київради Федоренка Я.Ю., з яким ОСН «КМ «Русанівка» уклав Угоду про співпрацю та публічну відповідальність, за № 30 ми попросили підтримати позицію русанівців і посприяти:

– припиненню паління кальянів на територіях Русанівської набережної, Русанівської коси та Русанівського каналу;
– розгляду у Київраді питання припинення зазначеного паління у зелених зонах міста для його наступного розгляду міськими депутатами з прийняттям ними відповідного рішення в інтересах киян – прихильників здорового життя.

Нами розпочато активні дії з ініціювання розгляду міською владою цього питання і 10 червня 2021 року ці листи були скинути у відповідні скриньки на вході до будівлі КМДА. Наші листи розпочали свій бюрократичний шлях і ми очікуємо його результати.

Про реакцію влади та цього депутата Київради ми буде інформувати на вебсайті ОСН «КМ «Русанівка» і у групі Фейсбуку «Громадська платформа Русанівки».

Олександр Чунаєв,
секретар та головний редактор вебсайту ОСН «КМ «Русанівка»