Main menu:

Про фактичну відмову міської влади вживати заходи з вшанування пам’яті видатного архітектора України Вадима Ладного: відповідь міського голови депутату Київради ІХ скликання

 

15.10.2022

У 2022 році виповнюється 48 років з часу основної забудови унікального за проектом мікрорайону Русанівка. Не можна не згадати, що 27 грудня 2022 року виповнюється 104 роки з народження і незабаром 11 років з дня смерті народного архітектора Української РСР Вадима Євстахійовича Ладного, одного з авторів проектування нашого мікрорайону та своєрідної візитки однієї з її будівель – 16-поверхового колишнього готелю «Славутич».

Русанівці щиро вдячні йому за проектування та побудову на той час гарного та зручного для життя людей мікрорайону і у нас виникла 18.05.2019 ініціатива вшанувати належним чином його пам’ять. Протягом 2019 та 2022 років нами були вжиті відповідні дії, які так і не дали позитивного результатів. Інформація про застосування нового методу містобудування та інші досягнення архітектора Вадима Ладного у розвитку Києва, звернення ОСН «КМ «Русанівка» та відповіді на них викладена 21 вересня 2022 року на нашому вебсайті у статті «Про ініціювання вшанування одного з авторів проектування та побудови Русанівки – архітектора Вадима Ладного».

У нас встановилася конструктивна співпраця з депутатом Київради ІХ скликання Ярославом Федоренком і з метою вшанування пам’яті видатного архітектора України Вадима Ладного ми звернулися до нього з проханням на підтримку нашої ініціативи звернутися до Київської міської державної адміністрації з пропозиціями про перейменування Парку відпочинку у Парк відпочинку імені архітектора Вадима Ладного і встановлення на його честь пам’ятника на території нашого Парку відпочинку орієнтовно на місці навпроти масиву Березняки (лист від 25.07.2022 № 18).

Депутат Київради Ярослав Федоренко нас підтримав і 15 вересня поточного року направив своє депутатське звернення № 08/279/09/248-2357 до голови постійної комісії Київради з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв’язків Юлії Ярмоленко з додаванням до нього нашого листа йому.

У міського голови Віталія Кличка зазначене депутатське звернення від 15.09.2022 стосовно перейменування Парку відпочинку у Парк відпочинку імені архітектора Вадима Ладного та встановлення пам’ятника архітектору Вадиму Ладному на території цього парку було розглянуто і надано йому відповідь від 04 жовтня поточного року № 001-01-576. У ньому надано перелік актів законодавства, які треба виконати для здійснення цієї ініціативи. Надаю максимальний витяг з нього для зрозуміння того, який обсяг робіт треба зробити на здійснення цієї ініціативи.

Найменування об’єктів міського підпорядкування, присвоєння юридичним особам та об’єктам міського підпорядкування імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій у місті Києві регулюється Законом України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» та Порядком найменування об’єктів міського підпорядкування, присвоєння юридичним особам та об’єктам міського підпорядкування імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 13.11.2013 № 432/9920.

З метою дотримання встановленої законодавством України процедури для розгляду питання присвоєння парку на Русанівській набережній імені архітектора Вадима Ладного на засіданні Комісії з питань найменувань потрібно подати 5 документів:

– історичну або історично-біографічну довідку про подію або особу, ім’я якої пропонується присвоїти;
– письмову згоду родичів (діти, вдова, вдівець, а якщо їх немає ‒ батьки, рідні брати та сестри) на присвоєння імені зазначеному парку;
– згоду балансоутримувача зазначеного парку;
– карту-схему, на якій позначено розташування зазначеного парку;
– обґрунтування потреби зазначеного найменування.

Стосовно встановлення пам’ятника повідомляю, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 № 1181 «Деякі питання спорудження (створення) пам’ятників і монументів» рішення про спорудження (створення) пам’ятників і монументів державного значення приймаються Кабінетом Міністрів України, а місцевого – місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Для спорудження (створення) пам’ятника (монумента) потрібно надати 5 документів:

– обґрунтування спорудження у даному регіоні, населеному пункті;
– історична довідка Національної академії наук України щодо світового або національного значення події або особи, запропонованих до увічнення, за зверненнями відповідних підприємств, установ, організацій і об’єднань громадян;
– погодження з органом місцевого самоврядування питання спорудження (створення) пам’ятника (монумента), місця його встановлення з урахуванням генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, планування та забудови, що історично склались;
– фінансово-економічне обґрунтування вартості спорудження (створення) пам’ятника (монумента);
– зазначення джерел фінансування.

Крім того, Міністерство культури та інформаційної політики України рекомендувало запровадити обов’язкове винесення питань щодо визначення місць розташування пам’ятників та паркових скульптур на громадське обговорення для врахування думки мешканців міста.

Тобто загалом наша ініціатива потребує підготовки вже 10 документів і проведення громадського обговорення для врахування думки мешканців міста.

Безумовно для нас виконання усіх цих вимог зазначених актів законодавства неможливе і саме тому ми і зверталися до влади з нею для її розгляду, підтримки та вжиття нею відповідних дій на їх виконання.

Але міська влада фактично не хоче нічого робити на підтримку цієї ініціативи і тим самим унеможливлює її здійснення. Як бачимо, наші звернення до неї залишаються нашими особистими ініціативами без будь-якої перспективи на її підтримку. А архітектор Вадим Ладний заслуговує на таке вшанування і дуже жаль, що наша міська влада не хоче прислуховуватися до такої ініціативи ОСН «КМ «Русанівка».

Тепер будемо слідкувати за діями зазначеної постійної комісії Київради ІХ скликання, адже вона невелика за складом і питання його розгляду треба узгодити лише з 2 її членами від фракції політичної партії «Європейська солідарність». Як міські депутати у складі зазначеної постійної комісії готові реагувати на позицію нашого ОСН та звернення депутата Київради Ярослава Федоренка, побачимо.

Олександр Чунаєв,
головний редактор вебсайту та секретар ОСН «КМ «Русанівка»