Main menu:

Про використання земельних ділянок житлово-будівельними кооперативами (ЖБК) та об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) під своїми будинками та в межах їх прибудинкових територій

 

7.05.2023

У м. Києві залишаються не вирішені належним чином питання використання земельних ділянок ЖБК та ОСББ під своїми будинками та в межах їх прибудинкових територій, які мають бути врешті-решті врегульовані в інтересах мешканців цих житлових будинків.

Міська влада запропонувала такі 2 варіанти врегулювання земельних відносин з ЖБК та ОСББ: їх приватизація або користування ними на орендних засадах. Зараз ці юридичні особи щорічно сплачують до міського бюджету 0,03% оціночної вартості зазначених земельних ділянок за користування ними, що становить орієнтовно 13 тис. грн. При цьому сплата ними цих коштів здійснюється без договірного врегулювання між ЖБК та ОСББ і виконавчою владою міста, що неприпустимо в умовах ринкового господарювання. Міська влада пропонує підвищити сплату за користування цими земельними ділянками у 10 разів до 30% їх оціночної вартості. що становитиме орієнтовно вже 30 – 40 тис. грн.

Пропозиція надання їм зазначених земельних ділянок в таку оренду означатиме на практиці збільшення для них цього фінансового тягаря і це негативно впливатиме на їх діяльність з обслуговування своїх мешканців, а також здорожуватиме вартість послуги з утримання житлових будинків. Хочу зауважити, що для невеликих за кількістю квартир у житлових будинках деяких ЖБК та ОСББ і наявності заборгованості їх мешканців за споживання комунальними послугами з різних причин впровадження таких сум може виникнути для них вкрай важка фінансова ситуація або навіть неможливість сплати ними цих сум.

Разом з цим ні Київською міською радою та міською виконавчою владою можлива приватизація не врегульована до цього часу і потребує вже давно прийняття ними важливих для ЖБК та ОСББ рішень для покрашення ними управління справами в інтересах їх мешканців. Не вирішення питання такої приватизації має просте пояснення – отримання щонайменше земельних ділянок безпосередньо під їх будинками дозволить суттєво вплинути на апетити сумнівних забудовників з розгортання ними корупційних оборудок. За такого невиправданого збільшення фактично у 3 рази сум цієї сплати приватизація цих ділянок є єдиним принципово вірним рішенням як для їх керівників з обслуговування мешканців зазначених житлових будинків, так і гарантією для жителів цих будівників щодо подальшого спокійного проживання в них. ОСН «КМ «Русанівка» виступає за такий підхід у використанні цих земельних ділянок і прийняття міською владою відповідних рішень на підтримку діяльності ЖБК та ОСББ у сфері їх земельних відносин.

ОСН «КМ «Русанівка» підтримує необхідність нормативно-правового врегулювання у вирішенні цих питань в інтересах ЖБК та ОСББ і вважає його запровадження важливим кроком до суттєвого покращення їх діяльності з обслуговування мешканців своїх житлових будинків.

Для здійснення цього врегулювання необхідно з’ясувати і вирішити відповідним чином декілька таких проблем:

– який статус мають земельні ділянки, які закріплені у кадастрових планах, під житловими будинками ЖБК та ОСББ;
– чи можлива приватизація ними цих земельних ділянок і як регламентуватиметься порядок її проведення;
– якщо земельні ділянки не належать їм на праві приватної власності, то тоді на яких правових та фінансових засадах обслуговувати прибудинкові території: прибирання території, утримання зелених насаджень, вивезення сміття, оплату працівників тощо.

З метою необхідності вирішення нормативно-правого врегулювання у цій сфері земельних відносин орган самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Русанівка» м. Києва (ОСН «КМ «Русанівка») звернувся у травні поточного року до начальника Київської міської військової адміністрації розглянути зазначену ситуацію і надати всебічні роз’яснення з порушених питань використання земельних ділянок ЖБК та ОСББ (лист від 03.05.2023 № 14).

Отримані роз’яснення стануть підставою для подальшого інформування нами їх керівників та вжиття ними відповідних дій. Про їх отримання ОСН «КМ «Русанівка» проінформує як користувачів Всемережжя на шпальтах нашого вебсайту, так і членів групи мережі Фейсбука «Громадська платформа Русанівки».

Олександр Чунаєв,
головний редактор вебсайту, адміністратор цієї групи мережі Фейсбука та секретар ОСН «КМ «Русанівка»