Main menu:

Про рішення Громадської ради при Дніпровській РДА від 24 квітня 2024 року за результатами проведення 17 квітня поточного рокукруглого столу з проблем органів самоорганізації населення

 

18.05.2024

І. Про підготовку та проведення круглого столу 17 квітня 2024 року на тему: «Органи самоорганізації населення: сучасний стан, виклики, перспективи»

23 березня 2023 року міські депутати на ІІ сесії Київської міської ради ІХ скликання прийняли рішення № 6261/6302 «Про органи самоорганізації населення у місті Києві», за яким всім звичне рішення Київської міської ради від 26.09.2002 № 10/170 з такою назвою було викладено у новій редакції. Потім до нього через 4 місяці поточного року були внесені зміни іншим рішенням міських депутатів від 13 липня 2023 року № 6900/6941.

Рішенням Київради від 13.07.2023 № 6902/6943 були зокрема затверджені нова структура секретаріату Київської міської ради та Положення про секретаріат Київської міської ради як додатки до нього. Згідно з ним в структурі управління з питань місцевого самоврядування, механізмів прямої демократії та цифрової трансформації створено відділ з питань діяльності органів самоорганізації населення. На виконання цього рішення Київради та пункту 5 розпорядження заступника міського голови – секретаря Київської міської ради від 28 липня 2023 року № 170 «Про структуру секретаріату Київської міської ради» (відсутнє на вебсайті Київради) його розпорядженням від 25 жовтня 2023 року № 298 були затверджені положення про деякі структурні підрозділи секретаріату Київради. Зокрема ним було затверджено Положення про відділ з питань діяльності органів самоорганізації населення управління з питань розвитку місцевого самоврядування. механізмів прямої демократії та цифрової трансформації секретаріату Київської міської ради.

Мною був проведений аналіз відповідності цих рішень чинним актам законодавства про ОСН і складено правову довідку, за результатами якого було виявлено їх тотальні порушення Київрадою у 2023 році. Як експерт Громадської ради з питань самоорганізації населення та міського самоврядування порушив перед Громадською радою питання про доцільність вжиття нею відповідної дії – направлення відповідного звернення до голови Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України Безгіна В. Ю.

27 березня поточного року в кінці засідання Громадської ради розглядалася зокрема моя ініціатива щодо її реагування на прийняття міськими депутатами в 2023 році в порушення законодавства про органи самоорганізації населення низки рішень. Питання було нетиповим до її членів і тому голова Громадської ради Анатолій Павленко запропонував спочатку його обговорити і не поспішати зразу з прийняття такого рішення. Заступниця голови Громадської ради Ірина Ковальчук тоді запропонувала це зробити у рамках круглого столу і воно було підтримано по суті усіма присутніми на ньому членами Громадської ради. Таким чином я виступив ініціатором у Дніпровському районі проведення нашою Громадською радою громадського заходу з цієї проблеми, хоча безпосередньо участі в організації його проведення не брав.

З цього часу головою Громадської ради Анатолієм Павленком розпочалася підготовка першого в Дніпровському районі круглого столу з проблем органів самоорганізації населення і було проведено 2 засідання організаційного комітету з його підготовки.

Я залучився до підготовки його Резолюції і добився включення до неї принципової для мене як представника Київської міської організації Всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння самоорганізації населення» пропозиції щодо оновлення Статуту територіальної громади міста Києва у відповідній редакції, який зараз банально застарів і не відбиває реалії життя киян.

17 квітня 2024 року за ініціативи Громадської ради при Дніпровській районній в місті Києві державній адміністрації відбулося засідання круглого столу на тему: «Органи самоорганізації населення: сучасний стан, виклики, перспективи».

У заході взяли участь:

– 10 ОСН: п’ять ОСН Дніпровського району столиці – три мікрорайонних та два будинкових комітетів і п’ять ОСН інших районів, зокрема Голосіївського, Подільського та Деснянського районів;

– від органів влади: в.о. першого заступника голови Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації Олена Шевченко, керівник апарату Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації Ігор Ластовецький, інші представники РДА, заступник начальника управління з питань розвитку місцевого самоврядування, механізмів прямої демократії та цифровізації Секретаріату Київської міської ради Віктор Галета, головний спеціаліст Департаменту суспільних комунікації КМДА Ірина Селюк;

– від міської громадськості голова Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея.

На ньому у своєму виступі відмітив, що два рішення Київради щодо ОСН (23 березня та 13 липня 2023 року) були прийняті в порушення низки нормативно-правових актів і норм цих актів. Зокрема, ними було порушено 16 статей базового Закону України та три статті Закону України «Про захист персональних даних». Таку ситуацію не можна вважати нормальною і з метою отримання чітких правових висновків запропонував звернутися до Верховної Ради України. Також я порушив таку ініціативу як надання ОСН нових делегованих повноважень щодо здійснення ними деяких управлінських функцій – погодження з ними місць розташування тимчасових споруд та малих архітектурних форм, автостоянок, ринків, меж зелених територій скверів, бульварів, парків, вулиць, площ, майданів з внесенням відповідних змін до інших рішень Київради. До результативної частини проекту Резолюції запропонував внести 3 правки, з яких лише одна була редакційно врахована у її тексті.

За результатами проведення її модератор Павленко А. М. запропонував схвалити проект його Резолюції і на черговому засіданні Громадської ради підвести підсумки зазначеного заходу з прийняття відповідного рішення, яке буде потім надіслано зацікавленим органам влади для врахування в їх роботі.

З інформацією про цей круглий стіл в повному обсязі можна ознайомитися на шпальтах інформаційного агентства «Активні громадяни».

Була зроблена історична по суті трансляція цього громадського заходу, з якою можна ознайомитися на сайті Facebook.

Резолюція цього круглого столу з 2-х частин обсягом 4 арк. додається.

ІІ. Прийняття рішення про підсумки проведення круглого столу на засіданні Громадської ради при Дніпровській РДА 24 квітня 2024 року

24 квітня 2024 року відбулося чергове засідання Громадської ради при Дніпровській районній в місті Києві державній адміністрації, у якому взяли участь 14 членів з 25 і воно було правомочним для проведення та прийняття відповідних рішень.

Її голова Анатолій Павленко підвів підсумки засідання круглого столу на тему: «Органи самоорганізації населення: сучасний стан, виклики, перспективи» (пункт 4 порядку денного засідання) і запропонував затвердити Резолюцію зазначеного круглого столу. Обговоренні питання було недовгим за часом і я взяв участь у ньому з членами Громадської ради Мітюком С. О. та Овсянніковим О. В.

Були прийняті такі рішення Громадської ради, які надаю повністю.

«1. Взяти до відома інформацію Павленка А. М. стосовно підсумків засідання круглого столу на тему: «Органи самоорганізації населення: сучасний стан, виклики, перспективи».

2. Затвердити Резолюцію засідання круглого столу на тему: «Органи самоорганізації населення: сучасний стан, виклики, перспективи».

3. Надати Резолюцію засідання круглого столу на тему: «Органи самоорганізації населення: сучасний стан, виклики, перспективи» Секретарю Київської міської ради Бондаренку для розгляду і реагування.

4. Рекомендувати Громадській ради при виконавчому органі Київської міської ради (Київській міській державні адміністрації) ініціювати проведення міського круглого столуз питань діяльності органів самоорганізації населення м. Києва.

5. Рекомендувати Дніпровській районній в місті Києві державній адміністрації:

– оновити інформацію про органи самоорганізації населення на вебсайті;

– запровадити на постійній основі зустрічі з ОСН дніпровського району м. Києва для отримання від них проблемних питань та вжиття відповідних дій щодо їх вирішення.

6. Запропонувати Секретаріату Київської міської ради встановити постійну взаємодію та співпрацю з органами самоорганізації населення для виконання ними своїх положень, інших актів законодавства про ОСН шляхом проведення регулярних семінарів. тренінгів, навчань. нарад. зустрічей для підвищення рівня їх професійної діяльності у вирішенні актуальних питань місцевого значення.

7. Рекомендувати депутатам Київської міської ради від виборчих округів 5 та 6 налагодити співпрацю на постійній основі з ОСНами Дніпровського району для вирішення актуальних проблемних питань місцевого значення.

8. Контроль за виконанням цього рішення покласти на голову Громадської ради при Дніпровській районній в місті Києві державній адміністрації.».

На виконання пункту 3 цього рішення Громадської гади її головою 07 травня 2024 року був направлений відповідний лист №153ГР до заступника міського голови – секретаря Київської міської ради Бондаренка В. В.

У результативній частині Резолюції Учасники круглого столу визнають, що вдосконаленню діяльності органів самоорганізації населення сприятимуть 11 ініціатив. Для мене є важливими для ОСН міста такі 4 ініціативи, як:

ухвалення Київською міською радою нової редакції Статуту територіальної громади міста Києва;

– впровадження окремої міської цільової програми щодо сприянню розвитку ОСН в м. Києві;

– створення координаційних рад з питань ОСН при державних адміністраціях м. Києва;

– проведення форуму органів самоорганізації населення м. Києва з метою широко і ґрунтовного обговорення проблемних питань у діяльності ОСН.

На жаль, мої пропозиції про ініціювання надання ОСН зазначених вище у моєму виступі на круглому столі деяких управлінських рішень не увійшли ні до тексту Резолюції, ні до цих рішень Громадської ради, а це почало б змінювати механізм прийняття владою таких рішень саме на користь мешканців. Ще одне зауваження – я пропонував записати до відповідного пункту слова про його направлення визначених у п. 7 міським зазначеного рішення Громадської ради депутатом для використання його ними у своїй діяльності з їх мешканцями, але моя пропозиція не були включена до нього. Саме включення до рішення Громадської норми про направлення такого рішення кожному з них може б вплинуло на них, хоча впевненості у досягненні його впливу на цих міських депутатів немає.

Але головне в іншому – круглий стіл відбувся і на ньому все ж таки були прийняті актуальні для ОСН міста рішення. І це було зроблено вперше в місті і сприятиме їх подальшій діяльності у представленні ними інтересів своїх мешканців.

Тепер чекаємо реакцію як нашої районної держадміністрації, так і секретаріату Київради на ці документи.

Про ситуацію із здійсненням рішень Громадської ради від 24 квітня 2024 року буду інформувати користувачів вебсайту ОСН «КМ «Русанівка» та членів групи «Громадська платформи Русанівки» у Фейсбуці.

Олександр Чунаєв,
головний редактор вебсайту ОСН «КМ «Русанівка»,
експерт Громадської ради при Дніпровській РДА з питань самоорганізації населення та міського самоврядування