Main menu:

Про використання земельної ділянки на Русанівській набережній під рестораном «Смородина у парку»

 

4.01.2020

Питання договірного врегулювання використання земельної ділянки на Русанівській набережній під рестораном «Смородина у парку» виникли протягом 2016-2019 років і тому у цій статті викладу матеріал у хронологічному порядку.

26 січня 2016 року на засіданні постійної комісії Київради з питань містобудування, архітектури і землекористування (далі – МАЗ) розглядалося питання «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, що підлягає продажу, площею 0,0400 га для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі закладу громадського харчування», яка стала першою спробою товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «ІСІДА» придбати земельну ділянку під цим рестораном (підпункт 7.10.1 пункту 7.10 «Розгляд кадастрових справ (надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки) і було прийняте позитивне для товариства рішення про підтримку відповідного проекту рішення Київради, яке пізніше так і не було реалізоване.

16 лютого 2016 року на її засіданні розглядалося питання проекту рішення Київської міської ради про надання дозволу і були прийняті по суті протилежні рішення такої змісту:

«1. Підтримати зауваження, викладені у правовому висновку управління правового забезпечення діяльності Київської міської ради від 08.02.2016 №08/230-223 до проекту рішення Київської міської ради «Про надання дозволу на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, що підлягає продажу».

2. Повернути вищезазначений проект рішення з матеріалами кадастрової справи Є-1229 до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на доопрацювання з урахуванням зауважень, викладених у правовому висновку управління правового забезпечення діяльності Київської міської ради від 08.02.2016 М08/230-223.» (підпункт 12.8 пункту 12 «Розгляд правових висновків управління правового забезпечення діяльності Київської міської ради»).

Ці рішення стало позитивним для русанівців і за це ми вдячні депутатам Київради. У березні 2016 року ОСН «КМ «Русанівка» підтримав зазначене рішення постійної комісії Київської міської ради та правовий висновок управління правового забезпечення діяльності Київради і висловив подяку її членам, які за нього проголосували (листи до департаменту земельних ресурсів КМДА та до постійної комісії Київради з питань МАЗ).

Ситуація з спробою отримання у власність цієї земельної ділянки була висвітлена у 2-х підготовлених мною статей від 11.02.2016 «Існування частини парку на Русанівській набережній опинилося під загрозою ліквідації» та від 10.03.2016 «Чи відбудеться можливий продаж частини території Русанівської набережної під інтереси ресторану».

20 грудня 2017 року Київська міська рада приймає рішення за № 1002/4009 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «ІСІДА» земельної ділянки для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі – закладу громадського харчування на Русанівській набережній, 7 у Дніпровському районі м. Києва» і на його виконання Київська міська рада в особі міського голови Кличка В.В. як орендодавець уклала з ТОВ «ІСІДА» як орендарем терміном на 1 рік договір оренди земельної ділянки за реєстраційним № 759 від 03.07.2018.

Відповідно ТОВ «ІСІДА» була зацікавлена у продовженні такого договору оренди, який завершився відповідно 03.07.2019, і звернулася до цієї постійної комісії Київради листом від 19 листопаду 2019 року за № 23 з проханням його поновлення (вх. № 08/27095 від 19.11.2019).

10 грудня 2019 року відбулося засідання постійної комісії Київради з питань МАЗ за адресою: вул. Хрещатик. 36, к.1017, до поряду денного якої були включені 2 питання щодо використання земельної ділянки на Русанівській набережній під рестораном «Смородина у парку». На засіданні були присутні 19 з 22 депутатів Київради – членів цієї постійної комісії.

Проведення засідання цієї постійної комісії Київради було перервано з 12 до 14 год. начебто через повідомлення про мінування цього будинку і внаслідок цього ми удвох від ОСН «КМ «Русанівка» (я і Нєстєрков А.Є.) не змогли бути присутні на ньому. При розгляді цих питань був відсутній депутат Київради Маляревич О.В.

На офіційному вебсайті Київської міської ради з’явився протокол її останнього засідання № 14/103 від 10.12.2019 і тепер можна ознайомитися з розглядом цих підпунктів. Доведеться надати довгі формулювання з відповідною термінологією , але без них не можна обійтися.

У рамках підпункту 19.4.4 пункту 19.4 «Розгляд кадастрових справ (поновлення договорів оренди земельних ділянок та внесення змін до них)» розглядалося питання про поновлення товариству з обмеженою відповідальністю «ІСІДА» на 1 рік договору оренди земельної ділянки від 03.07.2018 № 759 площею 0,04 га для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі – закладу громадського харчування на Русанівській набережній, 7 (кадастрова справа А-27096, 573905159, доручення міського голови від 01.11.2019 №08/25163). На голосування було поставлено дещо ширша за суттю пропозиція – поновити зазначений договір на цей період і надати доручення департаменту земельних ресурсів КМДА підготувати додаткову угоду щодо поновлення цього договору та привести умови цього договору у відповідність до законодавства у порядку, передбаченому рішенням Київради від 20.04.2017 № 241/2463 «Про затвердження Порядку про набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві». 3a таке рішення проголосувало за 7 її членів, проти – 0, yтpuмaлися – 2 (секретар Kapтaвий I. Л., член комісії Haзapeнко B. E.) і не голосували – 10 її членів. Результат голосування за цей підпункт – рішення не прийнято. Тобто такі висновки – питання більше не розглядатиметься у такій редакції і договір не укладатиметься у зазначеному порядку. Тепер ТОВ «ІСІДА» знову опинилася у неправовому полі – ресторан як нежитлова споруда побудований та функціонує, але без договору оренди земельної ділянки під ним. Розгляд зазначеного питання відображений на стор. 103 цього протоколу засідання.

А до іншого пункту 19.11 «Poзгляд кадастрових справ (відмова у продажі земельних ділянок)» – обговорення проект рішення Київради про відмову у продажі цієї земельної ділянки для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі закладу громадського харчування (кадастрова справа Є-1229, 564911914, доручення міського голови від 13.11.2019 №08/231-3300/ПР) – справа так і не дійшла. Питання не було розглянуто у зв’язку з відсутністю кворуму на той момент і відповідно рішення з цього питання не було прийнято (стор. 137 цього протоколу засідання). Тут не можна не відмітити такий позитивний для усіх мешканців Русанівки факт – департамент земельних ресурсів КМДА змінив на нашу користь свою позицію. Але турбує те, що це питання знову може бути включено до розгляду на наступному засіданні цієї постійної комісії Київради і на ньому буде спроба знову його проштовхнути на користь зазначеного товариства. Хочеться сподіватися, що наші депутати Київради проявлять свою принциповість і підтримають на ньому запропонований зазначеним департаментом Київради проект рішення Київради про відмову цьому товариству у продажі земельної ділянки під вказаним рестораном, що б засвідчило ним підтримку русанівців у збережені Русанівської набережної.

У додаткових матеріалах до протоколу засідання № 14/103 від 10.12.2019 щодо цих питань наведена досить цікава інформація. Департамент земельних ресурсів КМДА ще у 2015 році звернувся до ТОВ «ІСІДА» з пропозицією «почати процедуру викупу земельної ділянки шляхом подачі відповідного клопотання до Київської міської ради. В свою чергу Департамент земельних ресурсів готовий сприяти, в межах компетенції, у розгляді питання продажу Вам земельної ділянки на сесії Київської міської ради.» (надаю витяг з копії листа від 15.09.2015 за № ЛПВ-8403). І вже через 4 роки позиція цього департаменту КМДА змінюється принципово: від ініціювання продажу до відмови від її здійснення і у пояснювальній записці до підготовленого ним проекту рішення Київради зазначаються такі порушення :

– не відповідає містобудівній документації. а саме Генеральному плану м. Києва;
– земельна ділянка за своїм функціональним призначенням відноситься до території зелених насаджень загального користування (лист департаменту містобудування та архітектури КМДА від 09.08.2019 за № 7790/0/012/27-19);
– суперечить статтям 9, 83 та 128 Земельного Кодексу України.

Також у ній надається інформація про загальну площу цієї так званої нежитлової споруди – 362,7 кв. м на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 14.10.2013 за №10819813. Тут можна сказати одне – краще хоча б зараз відмовити і поставити остаточну крапку, ніж допустити цю незаконну продажу.

Подання на розгляд цього проекту рішення Київради підписано заступником голови КМДА В’ячеславом Непопом. Директором Департаменту земельних ресурсів КМДА Петром Оленичем і заступником директора – начальником юридичного управління цього департаменту Аллою Василенко. Тоді у мене лише одне зауваження – чому раніше зазначений департамент не помічав цих правопорушень і, як кажуть схаменувся лише зараз.

Враховуючи актуальність цього питання для русанівців, ми тримає це питання під своїм контролем. Наша позиція незміна – Русанівська набережна має залишатися парковою зоною для відпочинку, прогулянок та оздоровлення усіх русанівців та гостей і бути збереженою у подальшому як рекреаційна зона разом з Русанівською косою та як частина цілісної екосистеми острову в цілому. Тим самим мають дотримуватися конституційні права русанівців на гідне довкілля, середовище свого проживання та здійснення дозвілля.

ОСН «КМ «Русанівка» здійснюватиме моніторинг і висвітлюватиме цю ситуацію на нашому веб-сайті, що б русанівці могли бачити хід її розгляду та вирішення депутатами Київради та посадовцями її виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації).

Олександр Чунаєв,
головний редактор вебсайту ОСН «КМ «Русанівка»