Main menu:

Про уточнену історію діяльності закладу культури у будівлі колишнього кінотеатру «Краків»

 

28.08.2019

Орган самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Русанівка» м. Києва (далі – ОСН «КМ «Русанівка») постійно на своєму вебсайті приділяє увагу ситуації з капітальним ремонтом будівлі колишнього кінотеатру «Краків», за результатом проведення якого у ній має розпочати свою діяльність комунальне підприємство «Європейський культурний центр «Краків» (далі – КП «ЄКЦ «Краків»). Протягом 2017 – 2019 років мною були підготовлені і розміщені на вебсайті ОСН «КМ «Русанівка» 7 статей, які важливі для зрозуміння ситуації з перебудовою цієї будівлі. Для цього надаю перелік цих статей з посиланнями:

– від 24.04.2017 під назвою «На Русанівці незабаром почне діяти театрально-мистецьке самоврядування»;
– від 09.08.2017 під назвою «Коли на Русанівці ми офіційно побачимо новий культурний заклад?»;
– від 26.08.2017 під назвою «Ситуація з виконання рішення Київради продовжує затягуватися, а зі здійсненням ремонту будівлі колишнього кінотеатру взагалі не зрозуміла»;
– від 29.10.2018 під назвою «Як зник цілісний майновий комплекс колишнього кінотеатру «Краків» і замість нього виникло інше майно»;
– від 13.11.2018 під назвою «Відбулася перша робоча нарада з розгляду стану проведення робіт з капітального ремонту будівлі колишнього кінотеатру «Краків»;
– від 13.11.2018 під назвою «12 листопада 2018 року проведена друга робоча зустріч з обговорення капітального ремонту будівлі кінотеатру»;
– від 25.05.2019 під назвою «Про нараду 22 травня 2019 року з проведення капітального ремонту у будівлі колишнього кінотеатру «Краків».

Останні події з тендерами на проведення ремонтних робіт знову привернули увагу до цієї теми. Але для початку кілька слів про історію нашого улюбленого раніше кінотеатру «Краків» і проведення у ньому ремонтних робіт.

Про історію  колишнього кінотеатру «Краків»

Кінотеатр «Краків» був побудований у 1968 році як об’єкт побратимських відносин з містом Краків і функціонував до 1991 року. До речі, я мав честь, як це виявилося згодом, у складі дітей брати участь у його відкритті. Кожен з нас тоді прочитав перед глядачами невеличкий вірш з 4-х рядків і потім усі подивилися польський фільм – комедію. Тобто першим етапом його функціонування став радянський період 1968 – 1991 років.

Потім з отримання незалежності, як не жаль казати, розпочався період його занепаду і руйнації з 1991 року орієнтовно до 2005 року. Тобто період поступової руйнації зайняв у часі до 14 років, внаслідок якого взагалі він перестав існувати як заклад культури. Дивним чином Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської Ради (Київської міської державної адміністрації) (бул. Шевченка, 3) укладалися договори з відповідними суб’єктами підприємництва на виконання господарської діяльності а потім вони через судові інстанції скасовувалися.

З 2005 року у цієї будівлі з’явився орендар  – Муніципальний театр «Київ» і наступні 4 роки пішли до підготовки початку своєї театральної діяльності. Ця діяльність виявилося нетривалою у часі – лише з 2009 по 2011 рік. Тобто, протягом цих років відбувся етап початку відродження закладу культури у його стінах: з 2005 по 2009 роки він був організаційно-підготовчий та протягом 2-х сезонів 2009 – 2011 років функціонував як театральний.

На жаль, при фінансуванні з міського бюджету театрального сезону вже 2011 року у квітні того ж року виник конфлікт цього театру з цим головним управлінням Київської міської державної адміністрації і внаслідок цього його актори були вимушені вийти тоді на мітинг протести 18 квітня під стіни зазначеного структурного підрозділу Київської міської державної адміністрації (КМДА). З 2012 року фінансування цього театру з міського бюджету було повністю припинено і така ситуація призвела до припинення його діяльності протягом наступних років у цій будівлі. Тобто протягом 2012 – жовтня 2014 років мав місце етап припинення діяльності закладу культури і виникло побоювання з подальшим використанням цієї будівлі взагалі.

Стало зрозумілим, що відновлення цієї будівлі під потреби кінотеатру неможливі через існуючі економічні реалії і одночасно треба було зберегти її використання саме під потреби подальшого розвитку культури. Адже ми так багато років мали такий осередок культури у радянський період його існування та його нетривалого відродження у часи вже незалежної України, що його втрата стало б ударом для багатьох русанівців, які з радістю вітали навіть короткий час діяльності цього театру.  Вихід полягав у прийнятті принцово нового підходу щодо подальшого функціонування цієї будівлі і він був запропонований  новою театральною громадськістю в особі громадської організації із статусом юридичної особи «Асоціація діячів незалежних театрів», яка виступила з ініціативою на базі будівлі колишнього кінотеатру зробити постійно діючий майданчик для недержавних театрів.

Орган самоорганізації населення «Комітет мікрорайону «Русанівка» м. Києва (далі – ОСН «КМ «Русанівка») на своєму засіданні 27 серпня 2015 року за участі художнього керівника муніципального театру «Київ», народного артиста України Валерія Нєвєдрова розглянув цю ініціативу громадськості і підтримав використання вказаного приміщення під потреби майбутнього європейського театрального центру як продовження подальшого розвитку культурного середовища у мікрорайоні і у столиці в цілому. На виконання цього рішення ОСН «КМ «Русанівка» направив у серпні того ж року відповідного листа до міського голови, голови КМДА Кличка В.В. і у такий спосіб виступив за нове продовження діяльності закладу культури у цій будівлі.

У грудні 2014 року цей театр відновив свою діяльність новою постановкою  відомої дитячої казки «Морозко» та поновленою виставою «Муха – Цокотуха». 23 жовтня 2015 року у рамках реалізації цієї ідеї глядачам була представлено підготовлена колективом цього театру спільно з Коломийським академічним обласним українським драматичним театром ім. І. Озаркевича вистава «ЕЗОП» (гуцульські представлення в жанрі трагікомедії) під творчим керівництвом народного артиста України Валерія Нєвєдрова.  Ця ідея була пізніше трансформована у пропозицію створення мультіфункціонального культурного центру, про що буде згадано нижче. А ця вистава виявилася останньою для зазначеного театру у будівлі колишнього кінотеатру «Краків» і його діяльність, незважаючи на згаданий вище конфлікт, дозволила зберегти цю будівлю під заклад культури. Цей період: грудень 2014 року – жовтень 2015 року виявився втраченим для здійснення цієї ідеї, але вона все таки пізніше знайшла своє вирішення.

Процедура трансформації державного комунального підприємства (ДКП) «Кінотеатр «Краків» до комунального підприємства (КП) «Європейський культурний центр Краків» виписана у 2-х статтях від 24.04.2017 та 29.10.2018 і тому на цьому запинятися не буду. У часі ця процедура зайняла період з 8 жовтня 2015 року по 07 травня 2018 року.

Одночасно з цим з жовтня 2015 року по жовтень 2018 року у будівлі колишнього кінотеатру «Краків» діяли нові театрально-мистецькі колективи.

Їх діяльність за підтримки Київради дозволило не лише зберегти зазначену будівлю для її подальшого використання як закладу культури, а й зробити у столиці суттєвий крок до розвитку культури загалом. У цій будівлі активно діяли Театр сучасної драми та комедії (ТСДК) (арт-директор Білери О. В.), Київський драматичний театр (КДТ) «Гайдамаки ХХІ століття» (художній керівник Охріцький О.В.), Театр естради (композитор Іванов А. В.) та дитячий ансамбль спортивного бального танцю «Матадор» (художній керівник Абрашєков Е. Р.). У будівлі проводилися концерти, фестивалі, театральні вистави та інші мистецькі заходи, а на другому поверсі щочетверга – ще й джазові вечірки. Колективу КП «Європейський культурний центр Краків» за обмежених фінансових ресурсах вдалося використати усі свої можливості для постійної діяльності у цій будівлі різноманітних колективів і зробити цей центр відомим у місті. Тому цей період в цілому можна визначити четвертим етапом використання будівлі – діяльності закладу культури у принципово новій якості, який тимчасово перерваний проведенням відповідних ремонтних робіт.

Окремий умовно п’ятий етап у цій історії займають розпочаті у жовтні 2018 року роботи з проведення капітального ремонту цієї будівлі, без якого неможливо повноцінне функціонування нового закладу культури – КП «Європейський культурний центр Краків». Як вони проводяться і наскільки вони реально відповідають цим планам, буде викладено у наступній статті.

Викладена мною історія будівлі колишнього кінотеатру «Краків» з 5-х етапів дещо уточнює викладену у попередніх статтях історію її використання, але вона важливою для зрозуміння подальших подій з проведенням цих ремонтних робіт.

Олександр Чунаєв,
головний редактор веб-сайту ОСН «КМ «Русанівка» м. Києва